Menu
Zamknij

Saridon 10tabletek

Tabletki przeciwbólowe

Opis

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA SARIDON, (250 mg + 150 mg + 50 mg), tabletki (Paracetamolum + Propyphenazonum + Coffeinum) 1. CO TO JEST LEK SARIDON I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE Saridon to lek złożony o skojarzonym działaniu składników. Saridon mieści paracetamol i propyfenazon, działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, i małą dawkę kofeiny, która nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu. Wskazania do stosowania: - ból głowy, ból zęba, ból miesiączkowy, ból pooperacyjny, ból reumatyczny. - ból i gorączka związane z przeziębieniem i grypą. 2. Dane WAŻNE PRZED zastosowanieM LEKU SARIDON Kiedy nie stosować leku Saridon - jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na propyfenazon, paracetamol, kofeinę albo którykolwiek z pozostałych części; - jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na pirazolony albo pochodne tych związków (nadwrażliwość na fenazon, aminofenazon, metamizol) - jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na fenylbutazon albo kwas acetylosalicylowy - jeśli u pacjenta występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej - jeśli u pacjenta występuje ostra porfiria wątrobowa - u dzieci poniżej 12 roku życia Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Saridon - gdy lek jest długotrwale używany u osób z niewydolnością nerek albo wątroby (na przykład w przebiegu przewlekłego nadużywania alkoholu lub zapalenia wątroby), zespołem Gilberta (łagodną żółtaczką spowodowaną niedoborem glukuronylotransferazy), zaburzeniami hematopoezy (cyklu tworzenia krwinek). U tych osób może być potrzebne zmniejszenie dawki albo czasu przyjmowania leku. Długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych zawierających paracetamol może w rzadkich przypadkach spowodować nieodwracalną niewydolność nerek. - jeśli pacjent oprócz leku Saridon przyjmuje inne leki przeciwbólowe zawierające paracetamol, gdyż może dojść do przedawkowania paracetamolu. Należy sprawdzić czy inne przyjmowane ostatnio leki nie zawierają paracetamolu. - jeśli lek zażywany jest przez pacjentów z astmą, przewlekłym nieżytem nosa albo przewlekłą pokrzywką, zwłaszcza jeśli istnieje nadwrażliwość na inne leki przeciwzapalne, gdyż znane są pojedyncze przypadki wystąpienia reakcji alergicznych i wstrząsu anafilaktycznego po zaimplementowaniu propyfenazonu i paracetamolu, - gdy lek używany jest długotrwale. Długotrwałe wykorzystywanie środków przeciwbólowych do leczenia bólu głowy może prowadzić do przewlekłego bólu głowy. - jeśli w czasie przyjmowania leku pacjent spożywa alkohol, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby. Nie należy pić alkoholu podczas używania leku Saridon. Zażywanie leku Saridon z innymi lekami Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, także tych, które wydawane są bez recepty. Lekarz powinien zdecydować czy pacjent może stosować lek Saridon jeśli jednocześnie stosuje następujące leki: ryfampicynę, niektóre środki nasenne, niektóre leki przeciwdrgawkowe (np. Fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), chloramfenikol, doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny, warfarynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne, zydowudynę, środki działające uspokajająco (barbiturany i leki przeciwhistaminowe), benzodiazepiny, leki sympatykominetyczne (np. Efedryna), tyroksynę, teofilinę, cymetydynę, disulfiram, doustne środki antykoncepcyjne. Wymienione leki należy stosować z lekiem Saridon ostrożnie ponieważ mogą wchodzić w interakcje z zawartymi w nim substancjami. W czasie używania leków spowalniających opróżnianie żołądka, takich jak np. Propantelina, prędkość wchłaniania paracetamolu może ulec spowolnieniu, poprzez co efekt przeciwbólowy może wystąpić z opóźnieniem. Przyspieszone opróżnianie żołądka, np. Po zażyciu metoklopramidu, prowadzi do szybszego wchłaniania paracetamolu. Ciąża i karmienie piersią Przed wykorzystaniem każdego leku należy poradzić się lekarza albo farmaceuty. Saridon nie powinien być wykorzystywany w czasie ciąży. Składniki preparatu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn: Lek nie sprawia zaburzenia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi sprzętów. 3. JAK STOSOWAĆ LEK SARIDON Lek Saridon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem albo farmaceutą. W głównej mierze stosowana dawka leku Saridon u dorosłych to1-2 tabletki, młodzież w wieku 12-16 lat l tabletka. Jeśli istnieje konieczność, dawkę można powtórzyć do trzech razy na dobę. Sposób zażywania leku: Tabletki należy popić dużą ilością wody lub innego płynu. Leku nie należy przyjmować dłużej niż jeden tydzień ani w dawkach pokaźniejszych aniżeli zalecane. Zażycie pokaźniejszej niż zalecana dawki leku Saridon Przypadkowe albo zamierzone przedawkowanie preparatu może spowodować wystąpienie ostrej niewydolności nerek, zniszczenie wątroby oraz upośledzenie jej czynności, a nawet wystąpienie śpiączki wątrobowej. Uzupełniające spożycie alkoholu wyraźnie powiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zatrucia. Objawy przedawkowania pojawiają się w ciągu 24-48 godzin, lecz mogą też wystąpić z opóźnieniem. W sytuacji zażycia większej aniżeli zalecana dawki Saridon należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. 4. MożliwE DZIAŁANIA niechciane Jak każdy lek, Saridon może powodować działania niechciane, ale nie u każdego one wystąpią. W trakcie użytkowania leku Saridon niezwykle rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne objawiające się wysypką skórną i pokrzywką, reakcje nadwrażliwości, z takimi objawami jak świąd, rumień, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność czy astma. W pojedynczych przypadkach: reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny (ostra, zagrażająca życiu reakcja alergiczna), małopłytkowość (zmniejszenia liczby płytek krwi), leukopenia (zmniejszenie liczby krwinek białych), agranulocytoza (niedobór granulocytów) i pancytopenia (niedobór wszystkich poprawnych komponentów morfotycznych krwi, tj. Krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi) Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożąinformacji albo wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę. 5. JAK PRZECHOWYWAĆ LEK SARIDON Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Nie stosować leku Saridon po upływie terminu ważności zamieszczonego na kartoniku. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże bronić środowisko. 6. INNE informacje Co mieści lek Saridon Substancjami czynnymi leku jest są: paracetamol, propyfenazon, kofeina. Inne składniki leku to: hydroksypropylometyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, esma-spreng, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny. Jak wygląda lek Saridon i co zawiera opakowanie Opakowanie gromadzi 10 lub 20 tabletek.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinię

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.