Menu
Zamknij

Panadol Extra tabl.powl. 0,5g+0,065g 12 tabl.

Tabletki przeciwbólowe

Opis

Panadol Extra to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym do używania w bólach najróżniejszego pochodzenia jak ból głowy, migrena, ból zęba, bóle menstruacyjne.

Skład

Substancjami czynnymi są: paracetamol (Paracetamolum) i kofeina (Coffeinum).

1 tabletka powlekana mieści 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.

Substancje pomocnicze: skrobia żelowana, skrobia kukurydziana, powidon (K 25), potasu sorbinian, talk, kwas stearynowy, kroskarmeloza sodowa; otoczka: hydroksypropylometyloceluloza, triacetyna.

Dawkowanie

Ten lek należy za każdym razem stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Lek do stosowania doustnego.

Leku nie należy stosować dłużej niżeli 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Dorośli i osoby powyżej 12 lat: 1-2 tabletki, do 4 razy na dobę. Nie należy stosować więcej aniżeli 8 tabletek na dobę, poszczególne dawki nie częściej niż co 4 godziny.

Działanie

Panadol Extra posiada paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jego działanie jest oparte na hamowaniu syntezy prostaglandyn w OUN (ośrodkowym układzie nerwowym). Dodatkowo kofeina zawarta w leku nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

wskazania

ból zróżnicowanego pochodzenia: ból głowy, migrena, ból gardła, ból zębów, bóle kostne, stawowe i mięśniowe, bóle menstruacyjne,

leczenie objawowe w przeziębieniu i stanach grypopodobnych (ze względu na działanie przeciwgorączkowe).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Panadol Extra:

w przypadku uczulenia na substancje czynne - paracetamol i kofeiną lub którykolwiek z pozostałych części tego leku,

w sytuacji choroby alkoholowej, ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, zaburzeń rytmu serca, bezsenności,

u osób poniżej 12 lat.

Działania niechciane

Jak każdy lek, lek ten może wywoływać działania niechciane, lecz nie u każdego one wystąpią.

niezwykle rzadko występujące działania niechciane (rzadziej niżeli u 1 na 10 000 osób):

reakcja alergiczna jak wysypka skórna, swędzenie skóry, z towarzyszącymi problemami z oddychaniem, opuchlizną warg, języka,

wysypka skórna o charakterze uogólnionym, z pęcherzami na skórze,

problemy z oddychaniem jeśli w przeszłości wystąpiły takie objawy po zaimplementowaniu ASA (kwas acetylosalicylowy) albo innych NLPZów,

sińce lub krwawienia o nieznanej przyczynie,

zaburzenia czynności wątroby.

Częstość nieznana:

ból głowy, zawroty głowy,

kołatanie serca,

bezsenność, niepokój ruchowy, lęk, rozdrażnienie, nerwowość,

zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Panadol Extra mieści paracetamol i nie powinien być łączony z innymi lekami zawierającymi tę samą substancję czynną.

użytkowanie leku omówić z lekarzem jeśli: występuje niewydolność nerek i wątroby; pacjent ma niedowagę albo jest niedożywiony; pacjent regularnie spożywa alkohol; występuje ciężka infekcja.

Lek nie jest zalecany dla osób, które przyjmują sole lity albo inhibitory MAO.

podczas używania leku nie należy spożywać paracetamolu - istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Lek gromadzi kofeinę, w związku z tym należy unikać nadmiernego jej spożycia. Kofeina obecna jest m.in. W kawie, herbacie, niektórych napojach. Jej nadmiar może prowadzić do trudności w zasypianiu, drżeniu, kołataniu serca.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.

używanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszelkich lekach przyjmowanych poprzez pacjenta obecnie albo ostatnio i o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym dodatkowo o tych, które wydawane są bez recepty.

Panadol Extra może wchodzić w interakcje z:

innymi lekami zawierającymi paracetamol,

metoklopramidem,

lekami przeciwzakrzepowymi (np. Warfaryna),

lekami nasennymi, przeciwpadaczkowymi,

inhibitorami MAO,

estrogenami i progesteronem,

innymi NLPZ,

solami litu.

wykorzystywanie leku z jedzeniem i piciem

Leku nie należy zespalać z alkoholem ze względu na obecność paracetamolu.

Lek zawiera kofeinę, które obecna jest w wielu modnych napojach jak kawa, herbata etc.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią i ciąży.

Wpływ na badania laboratoryjne

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań jak oznaczanie glukozy we krwi.

stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u osób poniżej 12 lat.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinię

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.