Opis
Lek przeciwbólowy Excedrin MigraStop wykorzystywany w doraźnym leczeniu bólu głowy, a także napadów migreny z aurą lub bez aury.
Skład
Substancjami czynnymi leku są: kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeina.
Każda tabletka powlekana posiada 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 250 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.
Inne komponenty leku to: o rdzeń tabletki: hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy, o otoczka: Opadry YS-1-7086 (hypromeloza 3 cP, hypromeloza 6 cP, hypromeloza 50 cP, tytanu dwutlenek (E171), glikol propylenowy), kwas benzoesowy (E210), wosk Carnauba.
Dawkowanie
Lek Excedrin MigraStop należy stosować zgodnie z informacją zawartą w ulotce albo według wskazań lekarza albo farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem albo farmaceutą.
Dorośli (powyżej 18 lat):
Leczenie bólu głowy: w przypadku pojawienia się bólu głowy należy zabrać 1 tabletkę i popić ją całkowitą szklanką wody. W razie konieczności kolejną tabletkę można przyjąć po upływie 4-6 godzin od zażycia pierwszej. W przypadku bardziej intensywnego bólu głowy można zabrać jednorazowo 2 tabletki, w razie konieczności można przyjąć kolejne 2 tabletki po upływie 4 – 6 godzin od zażycia dwóch pierwszych tabletek.
Nie należy stosować leku Excedrin MigraStop w bólu głowy poprzez dłużej niż 4 dni bez konsultacji z lekarzem.
Leczenie migreny: w sytuacji wystąpienia objawów migreny albo aury migrenowej należy przyjąć 2 tabletki leku popijając je szklanką wody. W razie konieczności można przyjąć kolejne 2 tabletki zachowując 4-6 godzinny odstęp między dawkami. Nie należy stosować leku Excedrin MigraStop dłużej poprzez 3 dni w migrenie bez konsultacji z lekarzem.
jednocześnie w leczeniu bólu głowy jak i migreny nie należy stosować dawki większej aniżeli 6 tabletek w ciągu doby. Odpowiada to dawce 1500 mg kwasu acetylosalicylowego, 1500 mg paracetamolu i 390 mg kofeiny.
długofalowe używanie leku bez nadzoru lekarza może być zgubne dla zdrowia.
Osoby starsze: Nie istnieją specjalne zalecenia co do dawkowania leku u osób starszych. W przypadku niskiej wagi ciała w tej grupie pacjentów należy skontaktować się z lekarzem albo farmaceutą.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby: Należy poinformować lekarza o chorobach wątroby i nerek. Lekarz może zlecić stosowanie innych, niż zalecane, przerw między kolejnymi dawkami leku albo inny czas leczenia lekiem Excedrin MigraStop. Nie należy stosować leku Excedrin MigraStop u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby.
Działanie
Każda tabletka powlekana leku Excedrin MigraStop posiada trzy substancje czynne: kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeinę.
Kwas acetylosalicylowy i paracetamol ograniczają ból i gorączkę, a kwas acetylosalicylowy dodatkowo działa przeciwzapalnie.
Kofeina jest łagodnym środkiem pobudzającym i rozszerza działanie kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu
wskazania
Excedrin MigraStop jest użytkowany w doraźnym leczeniu bólu głowy oraz napadów migreny (objawów takich jak: ból głowy, nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk oraz zaburzenia codziennego funkcjonowania) z aurą lub bez aury.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Excedrin MigraStop:
jeżeli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy, paracetamol, kofeinę albo którykolwiek ze komponentów;
jeśli stwierdzono kiedykolwiek reakcje alergiczne na inne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub przeciwgorączkowe, takie jak diklofenak lub ibuprofen;
u pacjentów z owrzodzeniem żołądka, jelit, lub jeżeli w przeszłości występowało owrzodzenie układu pokarmowego;
jeżeli występuje krew w stolcu lub czarne stolce (objawy krwawienia lub perforacji żołądkowojelitowych);
w sytuacji hemofilii lub występowania innych chorób krwi;
w ciężkich schorzeniach serca, wątroby lub nerek;
w trakcie przyjmowania ponad 15 mg metotreksatu tygodniowo;
w trzecim trymestrze ciąży.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Excedrin MigraStop może wywoływać działania niepożądane, ale nie u każdego one wystąpią.
często (występują u 1 na 10 pacjentów): nerwowość, zawroty głowy; nudności, dolegliwości w obrębie jamy brzusznej
Niezbyt nieraz (występują u 1 na 100 pacjentów): bezsenność, drżenie, odrętwienie, ból głowy; szum w uszach; uczucie suchości w jamie ustnej, biegunka, wymioty; zmęczenie, uczucie zaniepokojenia; przyspieszone bicie serca
Rzadko (występują u 1 na 1000 pacjentów): ból gardła, trudności z przełykaniem, odrętwienie i mrowienie dookoła ust, nadmierne wydzielanie śliny; zmniejszony apetyt, zaburzenia smaku; niepokój, nastrój euforyczny, uczucie napięcia; zaburzenia uwagi, utrata pamięci, zaburzona koordynacja; uczucie bólu w okolicy czoła i policzków; ból oczu, zaburzenia widzenia; uderzenia gorąca, problemy z naczyniami obwodowymi (np. W rękach lub nogach); krwawienie z nosa, płytki i spowolniony oddech, katar; wzdęcia, odbijanie się; nadmierne pocenie się, swędzenie, swędząca wysypka, powiększona wrażliwość skóry; sztywność mięśni, kości lub stawów, ból szyi, ból pleców, kurcze mięśni; osłabienie, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej
Poniżej wymieniono działania niechciane, o których doniesiono po wprowadzeniu leku Excedrin MigraStop do obrotu. Trudno określić częstość ich występowania:, niepokój, złe lub inne z reguły samopoczucie; senność, migrena; zaczerwienienie skóry, wysypka, odnotowywano nad wyraz rzadkie przypadki występowania poważnych reakcji skórnych; kołatanie serca, duszność, nagła trudność w oddychaniu, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech lub kaszel (objawy astmy); ból brzucha, dolegliwości ze strony układu pokarmowego występujące po posiłkach; rozszerzenie aktywności enzymów wątrobowych
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Zawartość kofeiny w zalecanej dawce leku odpowiada zawartości około jednej filiżanki kawy. Podczas stosowania leku, należy ograniczyć spożycie leków, żywności albo napojów zawierających kofeinę, ponieważ zbyt wielka jej dawka może wywoływać nerwowość, drażliwość, bezsenność, a w niektórych przypadkach na dodatek podwyższenie tętna.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.
wykorzystywanie innych leków
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent zażywa lub ostatnio zażywał jakiekolwiek inne leki, w tym wydawane bez przepisu lekarza.
szczególnie należy poinformować lekarza, w sytuacji przyjmowania któregokolwiek z poniższych leków:
inne leki zawierające paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe.
leki przeciwzakrzepowe („leki rozrzedzające krew"), takie jak doustne środki przeciwzakrzepowe (np. Warfaryna), heparyna, leki trombolityczne (np. Streptokinaza), albo inne leki przeciwpłytkowe (np. Tyklopidyna, kloprodogrel, cylostazol).
kortykosteroidy (używane w leczeniu zapaleń).
lit, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub fluwoksamina (leczenie depresji).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poinformować lekarza i nie stosować leku Excedrin MigraStop.
Jest szczególnie ważne, aby nie stosować leku Excedrin MigraStop w trakcie ostatnich trzech miesięcy ciąży.
Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, ponieważ może to być niebezpieczne dla niemowlęcia.
Wpływ na płodność
Excedrin MigraStop należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mogą zaburzać płodność. Działanie to ustępuje po zaprzestaniu stosowania leków z grupy NLPZ.
użytkowanie leku u dzieci i młodzieży
Leku Excedrin MigraStop nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa sprzętów
w przypadku wystąpienia zawrotów głowy albo senności, nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn mechanicznych. Należy momentalnie poinformować lekarza o pojawieniu się wyżej wymienionych zdarzeń.