Menu
Zamknij

Apap 12 tabletek

Tabletki przeciwbólowe

Opis

Opis

Apap to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który jako substancję czynną zawiera paracetamol. Lek stosuje się w bólach najróżniejszego pochodzenia, jednocześnie głowy, zębów, mięśni jak i menstruacyjnych, kostno-stawowych czy nerwobólach. Apap można stosować przeciwko gorączce, np. Towarzyszącej przeziębieniu albo grypie. Lek jest asygnowany dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Skład

Substancję czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).

1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu.

Substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować precyzyjnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie. Działanie leku można przyśpieszyć, przyjmując go na czczo.

w sytuacji, gdy ból trwa dłużej aniżeli 5 dni, a gorączka powyżej 3 dni przyjmowanie leku należy skonsultować z lekarzem.

Dorośli: od 1 do 2 tabletek powlekane (500-1000 mg paracetamolu), jeśli wystąpi taka konieczność dawkę można powtórzyć po minimum 4 godzinach do 3 lub 4 razy na dobę.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek powlekanych w ciągu doby, czyli 4 g paracetamolu na dobę.

Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana, czyli 500 mg paracetamolu, jeśli jest taka potrzeba dawkę można powtórzyć po co najmniej 4 godzinach od 3 do 4 razy na dobę.

Działanie

Apap posiada paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

wyróznionia

wyróznioniem do użytkowania leku Apap są bóle rozmaitego pochodzenia:

głowy,

mięśni,

zębów,

nerwobóle,

bóle menstruacyjne.

oraz gorączka, np. W przebiegu przeziębienia lub grypy.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Apap:

jeśli wcześniej stwierdzono uczulenie na paracetamol albo którykolwiek składnik leku,

jeśli występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek,

jeśli używane są inhibitory MAO oraz w okresie do 2 tygodni po ich odstawieniu,

jeśli występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej,

u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, ale nie u każdego one wystąpią.

Rzadko występujące działania niechciane (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, rumień, wysypka, nudności, wymioty, zaburzenia trawienia.

wyjątkowo rzadko występujące działania niechciane (rzadziej aniżeli u 1 na 10 000 pacjentów): trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów - wariant białych krwinek), skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, ostre zniszczenie wątroby występująca z zasady w wyniku przedawkowania, plamica barwnikowa.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Apap zawiera paracetamol, więc by uniknąć ryzyka przedawkowania, należy sprawdzić czy w innych produktach przyjmowanych przez pacjenta nie występuje w składzie ta substancja i czy dobowa dawka leku nie przekracza 4 g (4 000 mg) na dobę.

w przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby albo nerek i astmą oskrzelową przed rozpoczęciem użytkowania leku należy omówić to z lekarzem albo farmaceutą. Wykorzystywanie leku poprzez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu i niedożywione stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.

Przechowywanie:

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

wykorzystywanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszelkich lekach przyjmowanych poprzez pacjenta aktualnie lub ostatnio oraz o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Apap może wchodzić w interakcje z:

innymi lekami zawierającymi paracetamol,

inhibitorami MAO także w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania,

zydowudyną (lek przeciwwirusowy, wykorzystywany w zakażeniu wirusem HIV),

doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, kumaryna),

ryfampicyną i izoniazydem (leki przeciwgruźlicze),

lekami przeciwpadaczkowymi,

barbituranami (leki o działaniu uspokajającym i nasennym),

diflunisalem (lek przeciwbólowy),

sulfinpirazonem (lek użytkowany w leczeniu dny moczanowej albo innych leków endukujących enzymy mikrosomowe wątroby),

kofeiną - nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

użytkowanie leku z jedzeniem i piciem

Zaleca się przyjmowanie leku na czczo, gdyż pozwala to na uzyskanie szybszego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.

Kofeina zawarta pomiędzy innymi w kawie powiększa działanie przeciwbólowe leku.

podczas wykorzystywania leku Apap nie należy spożywać alkoholu, ponieważ rozszerza to ryzyko uszkodzenia wątroby.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży albo karmi piersią, przypuszcza iż może być w ciąży albo gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed wykorzystaniem tego leku.

Apap w czasie ciąży można stosować, lecz w osiągalnie najmniejszej dawce zniżającej ból i (albo) gorączkę, poprzez jak najkrótszy czas. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie obniżają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.

używanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku Apap u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinię

PODOBNE PRODUKTY

Tabletki przeciwbólowe, ibuprom rr max tabletki powlekane 24
od 16 39

1 oferta

ibuprom rr max tabletki powlekane 24

  • Producent Us pharmacia sp. z o.o. 
  • Postać tabletki 
Porównaj
Tabletki przeciwbólowe, ibuprom rr max tabletki powlekane 48
od 29 91

1 oferta

ibuprom rr max tabletki powlekane 48

  • Producent Us pharmacia sp. z o.o. 
  • Postać tabletki 
Porównaj
Tabletki przeciwbólowe, ibuprom 200 mg tabletki powlekane 96
od 43 74

1 oferta

ibuprom 200 mg tabletki powlekane 96

  • Producent Us pharmacia sp. z o.o. 
  • Postać tabletki 
Porównaj
Tabletki przeciwbólowe, apap noc 50 tabletek 50
od 33 93

1 oferta

apap noc 50 tabletek 50

  • Producent Us pharmacia sp. z o.o. 
  • Postać tabletki 
  • Wielkość opakowania 50 tabl.
Porównaj
Tabletki przeciwbólowe, ibuprom max sprint kapsułki 10
od 11 49

1 oferta

ibuprom max sprint kapsułki 10

  • Producent Us pharmacia sp. z o.o. 
  • Postać kapsułki 
Porównaj
Tabletki przeciwbólowe, ibuprom max sprint kapsułki 40
od 29 99

1 oferta

ibuprom max sprint kapsułki 40

  • Producent Us pharmacia sp. z o.o. 
  • Postać kapsułki 
Porównaj

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.