Efferalgan, 300 mg, 10 czopków
Paracetamolum
Opis
Efferalgan, czopki doodbytnicze jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Obniża podwyższoną temperaturę ciała występującą w czasie choroby, nie zmniejsza temperatury prawidłowej.
wskazania
- gorączka,
- leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębienia,
- bóle różnego pochodzenia
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Efferalgan, czopki doodbytnicze
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu) albo którykolwiek z pozostałych części tego leku,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby,
- jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD), może prowadzić do anemii hemolitycznej,
- jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (leki używane m.in. W depresji), a także w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia,
- u pacjenta po przebytym ostatnio zapaleniu odbytu, odbytnicy lub krwawieniu z odbytu.
Środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Efferalgan, czopki doodbytnicze należy omówić to z lekarzem, farmaceutą albo pielęgniarką.
Lek Efferalgan, czopki doodbytnicze gromadzi paracetamol. Aby uniknąć przedawkowania należy sprawdzić, czy inne leki (w tym wydawane na receptę i bez recepty) przyjmowane przez pacjenta, nie zawierają paracetamolu. Przedawkowanie może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby i śmierci.
w sytuacji użytkowania czopków istnieje ryzyko miejscowego podrażnienia, którego częstość i nasilenie wzrasta wraz z czasem leczenia, częstością używania i dawką leku.
Jeśli u dziecka wykorzystywana jest dawka paracetamolu 60 mg/kg mc./dobę, można rozważyć używanie innych leków przeciwgorączkowych jedynie w przypadku niewystarczającego działania.
Nie stosować dawek większych aniżeli zalecane. Użytkowanie dawek paracetamolu obszerniejszych aniżeli zalecane niesie ze sobą ryzyko wyjątkowo ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Paracetamol może powodować ciężkie reakcje skórne, takie jak ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, które mogą być śmiertelne.
Należy poinformować lekarza o wystąpieniu reakcji skórnych.
Należy poradzić się lekarza przed wykorzystaniem leku Efferalgan, czopki doodbytnicze, jeśli u pacjenta występuje którykolwiek z poniższych stanów:
- niewydolność wątroby, w tym zespół Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia),
- ciężka niewydolność nerek,
- choroba alkoholowa,
- zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia albo wyniszczenie,
- przewlekłe niedożywienie (niskie rezerwy glutationu w wątrobie),
- odwodnienie organizmu,
- zmniejszenie pojemności krwi krążącej.
Nie należy pić alkoholu, ze względu na ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby.
użytkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta albo według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
U dzieci należy przestrzegać dawkowania w odniesieniu do masy ciała, w związku z tym należy wybrać Efferalgan, czopki doodbytnicze o stosownej mocy. Przybliżony wiek odpowiadający określonej masie ciała został przekazany jedynie jako wskazówka.
Dawkowanie:
U dzieci zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi około 15 mg/kg masy ciała (mc.). W razie konieczności można ją podawać do 4 razy na dobę, nie częściej niżeli co 6 godzin. Zalecana maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg mc.
Lek Efferalgan, czopki doodbytnicze, 300 mg jest dedykowany dla dzieci o masie ciała 15 do 30 kg (w wieku około 3 do 9 lat).
Zalecana dawka jednorazowa to 1 czopek (300 mg paracetamolu). W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 6 godzin. Nie należy stosować więcej niżeli 4 czopki na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 1200 mg).
Podanie doodbytnicze. Nie zaleca się używania czopków u dzieci z biegunką
Częstość użytkowania leku:
Ze względu na możliwość miejscowego działania drażniącego nie zaleca się wykorzystywania czopków częściej niż 4 razy na dobę.
Regularne stosowanie leku pozwala zapobiec okresowym nasileniom bólu albo gorączki.
U dzieci należy zachować równe 6-godzinne odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami jednocześnie w dzień, jak i w nocy.
Czas trwania leczenia:
Czas stosowania czopków powinien być możliwie jak najkrótszy. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować tego leku dłużej niż 3 dni.
Przechowywanie
Jak przechowywać lek Efferalgan, czopki doodbytnicze
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku po EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień przekazanego miesiąca.
Skład
Substancją czynną leku jest paracetamol. Każdy czopek mieści 300 mg paracetamolu.
Pozostałe komponenty to: tłuszcz stały z dodatkami, w tym lecytyna pochodząca z oleju sojowego.
Opakowanie
Opakowanie posiada dwa blistry po 5 czopków, łącznie 10.
Podmiot odpowiedzialny
UPSA SAS