Efferalgan, 80 mg, 10 czopków
Paracetamolum
Opis
Efferalgan, czopki doodbytnicze jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Obniża podwyższoną temperaturę ciała występującą w czasie choroby, nie zmniejsza temperatury poprawnej.
wskazania
- gorączka,
- leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębienia,
- bóle różnorodnego pochodzenia.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Efferalgan, czopki doodbytnicze
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu) lub którykolwiek z pozostałych komponentów tego leku,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby albo czynna niewyrównana choroba wątroby,
- jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD), może prowadzić do anemii hemolitycznej,
- jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. W depresji), a także w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia,
- u pacjenta po przebytym ostatnio zapaleniu odbytu, odbytnicy albo krwawieniu z odbytu.
Środki ostrożności
Przed rozpoczęciem wykorzystywania leku Efferalgan, czopki doodbytnicze należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Lek Efferalgan, czopki doodbytnicze zawiera paracetamol. By uniknąć przedawkowania należy sprawdzić, czy inne leki (w tym wydawane na receptę i bez recepty) przyjmowane przez pacjenta, nie zawierają paracetamolu. Przedawkowanie może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby i śmierci. Lek można stosować u dzieci poniżej 2 roku życia jedynie na zlecenie lekarza. Jeśli u dziecka stosowana jest dawka paracetamolu 60 mg/kg mc./dobę, można rozważyć wykorzystywanie innych leków przeciwgorączkowych jedynie w przypadku niewystarczającego działania.
w przypadku użytkowania czopków istnieje ryzyko miejscowego podrażnienia, którego częstość i nasilenie wzrasta wraz z czasem leczenia, częstością stosowania i dawką leku.
Nie stosować dawek większych niżeli zalecane. Wykorzystywanie dawek paracetamolu większych aniżeli zalecane niesie ze sobą ryzyko nad wyraz ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Paracetamol może wywoływać ciężkie reakcje skórne, takie jak ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, które mogą być śmiertelne.
Należy poinformować lekarza o wystąpieniu reakcji skórnych.
Należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Efferalgan, czopki doodbytnicze, jeśli u pacjenta występuje którykolwiek z poniższych stanów:
- niewydolność wątroby, w tym zespół Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia),
- ciężka niewydolność nerek,
- choroba alkoholowa,
- zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia albo wyniszczenie,
- przewlekłe niedożywienie (niskie rezerwy glutationu w wątrobie),
- odwodnienie organizmu,
- zmniejszenie pojemności krwi krążącej.
używanie
Ten lek należy zawsze stosować skrupulatnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty albo pielęgniarki.
Dawkowanie:
U dzieci zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi około 15 mg/kg masy ciała (mc.). W razie konieczności można ją podawać do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin. Zalecana maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg mc.
Lek Efferalgan, czopki doodbytnicze, 80 mg jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci o masie ciała od 5 do 10 kg (w wieku około 2 do 24 miesięcy) jedynie na zlecenie lekarza. Zalecana dawka jednorazowa to 1 czopek (80 mg paracetamolu). W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niżeli co 6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 4 czopki na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 320 mg).
Podanie doodbytnicze. Nie zaleca się wykorzystywania czopków u dzieci z biegunką.
Czas wykorzystywania czopków powinien być możliwie jak najkrótszy. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować tego leku dłużej niż 3 dni.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku po EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Skład
Substancją czynną leku jest paracetamol. Każdy czopek posiada 80 mg paracetamolu.
Pozostałe komponenty: tłuszcz stały z dodatkami, w tym lecytyna pochodząca z oleju sojowego.
Opakowanie
Opakowanie mieści dwa blistry po 5 czopków, łącznie 10.
Podmiot odpowiedzialny
UPSA SAS