Temat żylaków powraca jak bumerang wraz z nastaniem każdej wiosny. Zrzucamy ciepłe palta, a spodnie zastępujemy spódniczkami i dopiero wówczas zaczynamy interesować się stanem naszych nóg. Żylaki to nie tylko nieciekawy wygląd, jak nam się w większości wydaje, ale poważny problem zdrowotny.
Żylaki nóg – boląca i szpecąca dolegliwość
Żylaki, to choroba cywilizacyjna, która w schorzeniach układu krążenia, pod względem częstotliwości występowania, zajmuje trzecie miejsce. Często bagatelizowana i leczona dopiero w momencie pojawienia się nieestetycznych wybrzuszeń lub dokuczliwego bólu kończyn. W przeważającej większości dotyczy kobiet i nasila się z upływem lat. Z wiekiem bowiem, ścianki żył tracą swoją naturalną elastyczność i grubieją.
Nieleczone żylaki mogą prowadzić do wielu groźnych powikłań zdrowotnych takich jak choroba zakrzepowo – zatorowa, owrzodzenia oraz krwotoki wynikające z ich pęknięcia.
Do grupy wysokiego ryzyka należą osoby otyłe, wykonujące pracę stojącą lub siedzącą, palące papierosy, cierpiące na płaskostopie, dźwigające duże ciężary oraz kobiety w ciąży. Bardzo często żylaki są także następstwem uwarunkowań genetycznych.
Objawy świadczące o tworzeniu się żylaków
Początkowo żylaki na nogach uwidaczniają się w postaci tzw. pajączków - drobnych, poszerzonych naczynek włosowatych o kolorze ciemnoczerwonym lub sinoniebieskim. Towarzyszy im zwykle opuchlizna kończyn, ból oraz nieprzyjemne uczucie ciężkich nóg, które całkowicie mija po nocnym odpoczynku. Bardzo pomocne są wówczas tabletki na żylaki – dostępne bez recepty, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz zmniejszają ich przepuszczalność przez co hamują powstawanie obrzęków. Mają też działanie przeciwzapalne.
Powyższe objawy są pierwszym sygnałem, że krew w nogach nie krąży prawidłowo. Należy wówczas jak najszybciej udać się do specjalisty w leczeniu żył, którym jest flebolog. Jeżeli chcemy umówić się na wizytę w ramach NFZ wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Konsultacja w gabinecie prywatnym kosztuje od 80 do 120 złotych.
Sposób leczenia żylaków uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia. Zwykle stosuje się metodę uciskową, obliteracyjną – skleroterapia oraz farmakologiczną. W przypadku bardzo dużych żylaków poddaje się je zabiegowi chirurgicznemu.
Profilaktyka – niezawodna obrona przed powstaniem żylaków
W większości przypadków sami możemy ustrzec się przed powstaniem żylaków. Przede wszystkim należy wprowadzić, do swojego kalendarza, stałą aktywność fizyczną w postaci gimnastyki, tańca, pływania, jazdy na rowerze, czy nawet zwykłego spaceru.
W codziennych czynnościach koniecznie trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto one:
- unikać noszenia obcisłej odzieży i butów na wysokich obcasach – szpilki tylko na wyjątkowe okazje,
- podczas siedzenia nie zakładać nogi na nogę oraz nie podkurczać nóg,
- kontrolować wagę - im większa, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków,
- spędzając dużą część dnia za biurkiem, co jakiś czas poruszać stopami oraz prostować nogi i stawać, chociaż na parę sekund, na palcach,
- podczas snu trzymać nogi w pozycji lekko uniesionej - można do tego użyć zwykłej poduszki lub specjalnego wałka rehabilitacyjnego,
- w ciągu dnia kilkakrotnie schładzać nogi letnią wodą, a wieczorem wykonać masaż stóp.
Jak widać, żylakom można się skutecznie przeciwstawić. Wystarczy zmodyfikować swoje przyzwyczajenia i wprowadzić aktywny styl życia.