Oczy są bardzo ważne dla codziennego funkcjonowania, jednak często potrafimy zapominać o ich właściwej pielęgnacji i odpowiednim dbaniu o ich zdrowie. Jest kilka zasad dbania o piękno oczu – dobre kremy, dieta, a od czasu do czasu także specyfiki z apteki. Zobacz, co trzeba robić, by jak najdłużej cieszyć się skórą wokół oczu bez zmarszczek i dobrym wzrokiem.
Nawilżanie skóry wokół oczu to podstawa
Skóra wokół oka jest zupełnie inna niż ta na całej naszej twarzy. Jest znacznie od niej cieńsza, delikatniejsza i brak jej wzmacniającej podściółki tłuszczowej, gdyż posiada bardzo niewiele gruczołów łojowych. Jej delikatność powoduje, że szybko widać na niej wszelkie zaniedbania pielęgnacyjne, zmarszczki oraz kurze łapki. Ponadto szybciej niż reszta skóry twarzy wysycha i traci sprężystość. Dodatkowo narażona jest na nieprzyjemne działania, związane z częstym pocieraniem, na przykład podczas demakijażu.
W związku z tym trzeba skórze dostarczać z zewnątrz i od wewnątrz składników, które odżywią skórę, nawilżą ją oraz będą chronić przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dzięki właściwej pielęgnacji unikniemy opuchnięć wokół oczu, nieestetycznych i postarzających cieni, a także opóźnimy procesy starzenia.
Jak to zrobić? Po pierwsze postawmy na dobry krem. Niekoniecznie musi być to krem pod oczy, gdyż częstokroć jest to inwestycja nieopłacalna. Kremy pod oczy mają zazwyczaj małą pojemność, a potrafią kosztować tyle samo, co kremy do twarzy o znacznie większej pojemności. Albo nawet jeszcze więcej. A trzeba przyznać, że bardzo często mają podobny skład do zwykłych kremów do twarzy. Na co więc zwrócić uwagę przy wybieraniu kremu pod oczy? Dobry krem pod oczy lub krem do twarzy, który możemy stosować na skórę pod oczy, powinien zawierać przede wszystkim kwas hialuronowy. Ważnymi składnikami są witaminy, które działają przeciwutleniająco, czyli walczą z wolnymi rodnikami (to substancje, które powodują szybsze starzenie się skóry, a w skrajnych wypadkach mogą powodować nawet nowotwory). Niech będzie to witamina E (ma dodatkowo działanie nawilżające i wzmacniające), witamina A (witamina ta ponadto ma działanie przeciwzapalne i regenerujące) oraz witamina C, czyli silny przeciwutleniacz, który świetnie rozświetla skórę wokół oka. Kremy pod oczy poza przeciwutleniającymi witaminami oraz kwasem hialuronowym mogą zawierać także świetlik lekarski, który jest substancją wybitnie łagodzącą oznaki zmęczenia i wszelkie podrażnienia, przeciwbakteryjną, przeciwzapalną oraz uszczelniającą naczynia krwionośne. Dobrze na skórę wokół oczu działa ekstrakt z zielonej lub białej herbaty – to silne przeciwutleniacze pełne soli mineralnych.
Co jeszcze świetnie wpłynie na dobrą kondycję delikatnej skóry wokół oka? Pełen kwasów omega-6 olej z wiesiołka, olej migdałowy, arganowy oraz olej z awokado. Regenerująco zadziała także masło shea, a kofeina świetnie ujędrni, zmniejszy obrzęki i poprawi krążenie krwi w naczyniach krwionośnych. Zwróćmy uwagę też na kolagen, który jest naturalnym wypełniaczem ubytków w skórze i doskonale wygładza skórę. Dobry krem przeciwzmarszczkowy zawiera także koenzym Q10, który nie tylko niweluje działanie wolnych rodników, wspomaga regenerację komórek, a także wykazuje działanie naprawcze przy uszkodzeniach naskórka wywołanych nadmiernym działaniem promieniowania słonecznego UV.
Warto zwrócić uwagę na to, że lepiej inwestować w krem niż w żel pod oczy, ponieważ żel ma bardzo lekką konsystencję, szybko się wchłania, ale też znacznie słabiej nawilża. Ponadto dobrze jest wybierać kremy, które mają gęstą konsystencję, ponieważ tylko takie dobrze nawilżą ciągle przesuszoną skórę pod oczami.
Fot. Depositphotos.com
Najczęstsze problemy ze skórą wokół oka
Wiele kobiet ma problem z podpuchniętymi oczami, które są bardzo często efektem zmęczenia, płaczu lub zbliżającej się miesiączki. Jednak można sobie pomóc – niekoniecznie drogimi kremami. Dobrze na skórę wokół oczu działa masaż. Można wykonać go nakładając krem pod oczy i jednocześnie wsmarowując go w skórę kolistymi ruchami. Dermatolodzy polecają też schłodzenie kremu lub żelu pod oczy w lodówce. Chłodny masaż zniweluje opuchnięcia znacznie szybciej niż najlepszy krem pod oczy. Masaż wykonujemy okrężnymi ruchami za pomocą własnych palców lub wykorzystując do tego specjalne aplikatory i masażery.
Drugim częstym problemem ze skórą wokół oczu są cienie pod oczami. Mogą być spowodowane zmęczeniem, niewyspaniem lub stresem, ale wiele kobiet ma też płytko położone naczynka krwionośne, który zwyczajnie prześwitują przez cienką skórę. W takiej sytuacji najlepiej zadziałają kremy z witaminą C oraz retinolem. To substancje, które po kilku tygodniach stosowania, znacząco rozjaśniają skórę, odmładzają ją, a co najważniejsze – uszczelniają naczynia krwionośne, powodując, że stają się mniej widoczne na skórze wokół oka. Dobre kremy pod oczy, o gęstej i bogatej konsystencji, dobrze oddziałują na skórę jeszcze na inne sposoby – skóra wygładzona lepiej odbija światło, a pogrubienie jej przez regenerację powoduje, że naczynka krwionośne nie są tak widoczne. Przy czym nie nastawiajmy się na efekt po tygodniu. By zauważyć pierwsze zmiany, potrzebujemy przynajmniej miesiąca, aby dać naszemu kremowi i skórze czas na działanie.
Dieta dla zdrowych oczu
Jeśli zadbałyśmy już o to, by oprawa naszych oczu nie budziła zastrzeżeń i była zawsze nieskazitelnie piękna i młoda, czas zająć się zdrowiem naszych oczu. W końcu wzrok to bardzo ważny zmysł, bez którego życie może okazać się wyjątkowo uciążliwe. Zacznijmy od właściwej diety, która zapewni nam wsparcie od środka. I, co ważne, nie tylko wzmocni wzrok, ale też wspomoże w działaniu kremy pod oczy, bo wiele składników odżywczych również doskonale wpływa na naszą cerę.
Na pierwszym miejscu powinniśmy wymienić przede wszystkim witaminę A, którą wiele okulistów nazywa przyjaciółką oczu. Witamina A to silny antyoksydant, zwalczający wolne rodniki, niszczące siatkówkę i rogówkę oka, a jednocześnie witamina ta bierze udział w prawidłowym działaniu fotoreceptorów, wspomagając widzenie po zmroku. Jej niedobór powoduje kurzą ślepotę, czyli problemy z prawidłowym widzeniem w ciemnościach. Gdzie ją znaleźć? W owocach i warzywach o intensywnych barwach, czyli żółtych, pomarańczowych, intensywnie zielonych i czerwonych. Ponadto łatwa do przyswojenia witamina A znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak jajka, wątroba i tłusty nabiał. Witamina A powinna iść w parze z witaminą E, która, choć nie ma tak dobrego i bezpośredniego działania dla naszych oczu, jak witamina A, to jednak jest niezbędna w procesie wchłaniania tej pierwszej. Witamina E powoduje, że witamina A lepiej i szybciej jest wchłaniania do organizmu, co znacząco poprawia jej zbawienne dla oczu działanie. Źródłem witaminy E mogą być zdrowe oleje, np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej z awokado, a także orzechy i produkty pełnoziarniste.
Dobrym wsparciem dla wzroku są także witaminy z grupy B, których właściwości poprawiają ostrość widzenia. Witaminy te doskonale wpływają na działanie połączeń nerwowych, jednocześnie wspomagając nerw wzrokowy, łagodząc objawy zmęczenia i stresu. Witaminy B znajdują się przede wszystkim w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i ryżu. Warto też sięgać po drób.
Kolejną ważną dla naszych oczu witaminą jest witamina C. Jest silnym przeciwutleniaczem, ale przede wszystkim wzmacnia naczynia krwionośne, więc zmniejsza ryzyko uszkodzenia fotoreceptorów siatkówki. Odpowiada też za prawidłowe dotlenienie zmysłu wzroku oraz opóźnia procesy starzenia oka. Witaminy C możemy szukać w malinach, truskawkach, porzeczkach, owocach cytrusowych i zielonej natce pietruszki. Ponadto znajdziemy ją w papryce i kiszonkach (kapuście, ogórkach).
Nie same witaminy są dobre dla zdrowia oczu. Warto też sięgać po substancje, które wspomagają dobre widzenie, opóźniają procesy starzenia oka, a przy okazji dobrze wpływają na skórę wokół oczu. Bardzo ważne są minerały – cynk i selen, które znajdziemy w mięsie drobiowym, pełnoziarnistym pieczywie, owocach morza, rybach i orzechach. Dobrze jest zadbać o właściwą ilość luteiny w diecie, która chroni oko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. By jej dostarczyć do organizmu, trzeba sięgać w codziennej diecie po szpinak, żółtka jajek, seler naciowy oraz kiełki zbóż.
Wsparcie dla oka z apteki
Nie zawsze wystarczy sama dieta. Często w codziennym zabieganiu, zapominamy o właściwym i zdrowym komponowaniu posiłków, przez co cierpi na tym nasz organizm. Dla wzmocnienia właściwego widzenia, warto więc też sięgać po dobre suplementy i leki z apteki. Oto lista kilku polecanych specyfików, poprawiających działanie wzroku i wzmacniających prawidłowe widzenie:
- Gold Luteina, OLIMP, 30 kapsułek, cena ok. 30 zł
Gold-Luteina to suplement diety w postaci kapsułek, który zawiera skoncentrowany olej rybi bogaty w tłuszcze z grupy kwasów omega-3 oraz wysokiej jakości naturalną luteinę oraz cynk, a także witaminy A i E. Preparat przeznaczony jest dla osób dbających o wzrok, chcących uzupełnić dietę w składniki wpływające na zachowanie prawidłowego widzenia. W szczególności polecany jest osobom wykonującym pracę w sztucznym świetle, pracę biurową przy komputerze, narażonym na ekspozycję intensywnego światła słonecznego, odczuwającym zmęczenie wzroku i dyskomfort powodowany łzawieniem, zaczerwienieniem oczu oraz nadwrażliwością na światło, również dla osób w średnim i starszym wieku dbających o utrzymanie wzroku w dobrej kondycji. Dawkowanie – 1 kapsułka dziennie.
- A-Z Vision, AZ Medica, 90 kaspułek, cena ok. 28 zł
Podstawową grupę składników suplementu diety, odpowiadającą za wspieranie prawidłowego widzenia, stanowią karotenoidy (witamina A). Działanie karotenoidów wzmacniają właściwości przeciwutleniające witaminy C i E oraz odpowiednio dobrany zestaw mikroelementów: cynk, selen, miedź, mangan i inne. Ekstrakt z borówki czernicy dba o zdrowie i funkcjonowanie oczu poprzez działanie przeciwutleniające i wzmacniające naczynia krwionośne. Dawkowanie – 1-2 kapsułki dziennie.
- Borówka z luteiną, Herbapol, 30 kapsułek, cena ok. 15 zł
Suplement diety przeznaczony dla osób dorosłych, jako uzupełnienie codziennej diety. Borówka czernica wspomaga funkcje oka, wspiera utrzymanie poziomu kolagenu w oku oraz podtrzymuje funkcje siatkówki. Ponadto chroni przed działaniem wolnych rodników. Preparat szczególnie polecany dla osób pracujących przy komputerze, prowadzących samochód, pracujących przy sztucznym oświetleniu i osób starszych. Dawkowanie – 1 kapsułka dziennie.