Twoje włosy wypadają, są pozbawione blasku, a może walczysz z łupieżem? Zanim zdecydujesz się powalczyć o ich zdrowie za pomocą farmakologii zaleconej przez lekarza specjalistę, wypróbuj kurację ziołową – potrafi zdziałać cuda!
Problemy z włosami i ich przyczyny
Każdy, kogo natura obdarzyła pięknymi włosami, ma powód do dumy. Bujna, zdrowa czupryna to wizytówka zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Jednak w ciągu całego życia mogą pojawić się problemy, spędzające sen z powiek ich właścicielom, a które powodowane są m. in. nieprawidłową dietą, zaburzoną gospodarką hormonalną, czynnikami mechanicznymi (np. brakiem właściwej pielęgnacji) czy niedoborami składników odżywczych w organizmie. Kłopoty z włosami mogą być również widocznym objawem poważniejszych chorób (na przykład tocznia rumieniowatego) bądź efektem przyjmowanych leków.
Choroby włosów, z którymi najczęściej się borykamy, to: nadmierne wypadanie i łysienie, łupież, zbytnie przetłuszczanie i łamliwość włosów, nieco rzadziej pojawiają się grzybica skóry głowy czy choroby pasożytnicze (np. wszawica).
Zioła, które służą włosom
Zioła mogą stanowić antidotum w przypadku nadmiernego wypadania włosów, które nie ma podłoża genetycznego, a spowodowane jest brakiem odpowiedniego odżywienia komórek włosa. Ich cebulki doskonale wzmocnią pokrzywa oraz skrzyp polny. Przetłuszczającym się puklom zaradzi kłącze tataraku lub szałwia. Mydlnica lekarska oraz łopian to zioła, które wspomagają zwalczanie łupieżu. Suche i łamliwe włosy warto natomiast pielęgnować przy użyciu żywokostu. Naszej czuprynie przysłużyć się mogą również łopian i lawenda.
Pokrzywa, skrzyp polny, a także rumianek, tartarak czy chmiel to popularne składniki gotowych szamponów i odżywek do włosów. Pamiętajmy jednak, że w konserwowanym chemią produkcie mogą one występować w śladowych wręcz ilościach.
Jak stosować kurację ziołową na włosy?
Dobroczynny wpływ ziół na włosy możemy poznać stosując je na różne sposoby. Po pierwsze, napary z wybranych ziół możemy aplikować wewnętrznie, regularnie je popijając. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie z nich wcierki do głowy, czy to w postaci nalewki, toniku czy lotionu. Uwaga! Do przygotowania niektórych wcierek używa się alkoholu, który może podrażniać i wysuszać wrażliwą skórę głowy. Kolejny sposób wykorzystania ziół w pielęgnacji, to stosowanie płukanek. Należy jednak pamiętać, że napary z niektórych ziół mogą zmienić odcień naszej czupryny! Jeżeli natomiast te metody są dla nas niewygodne lub nas nie zadowalają, sięgnijmy po apteczne preparaty ziołowe. Na rynku znajdziemy bogaty wybór suplementów, których składnikami są głównie skrzyp polny i pokrzywa, doskonale wzmacniające włosy.
Rozpoczynając wspomaganie włosów ziołami należy mieć świadomość, że efekty kuracji nie pojawią się z dnia na dzień. Konieczna jest cierpliwość i systematyczność, gdyż dopiero po dłuższym stosowaniu (co najmniej 2-3 tygodnie) możemy zobaczyć pierwsze pozytywne zmiany. Nie zniechęcajmy się jednak, gdyż efekty mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania!