Zima to prawdziwe wyzwanie dla naszych stawów. Śliskie chodniki, na których leży błoto, śnieg i piasek mogą być prawdziwą pułapką. Zwłaszcza dla kobiet, które nie potrafią na okres zimowy pożegnać się z ulubionymi szpilkami i obcasami. Sprawdź, jak rozpoznać zwichnięcie kostki, jej skręcenie lub stłuczenie oraz dowiedz się, jak je leczyć.
Zwichnięcie kostki
Zwichnięcie kostki jest często mylone z jej skręceniem, co może być bardzo groźne, bowiem zwichnięcie jest znacznie poważniejszą kontuzją, którą należy możliwie najszybciej wyleczyć. Na czym poleca zwichnięcie? Określa się je jako przemieszczenie względem siebie kości (skokowej, piszczelowej) oraz innych elementów tworzących staw skokowy. W wyniku tego dochodzi do destabilizacji stopy. Objawami zwichnięcia kostki jest silne opuchnięcie, narastający ból, szczególnie w czasie powstania kontuzji i późniejszej próbie poruszania stopą.
Najważniejsze w leczeniu zwichnięcia kostki jest właściwe jej nastawienie, które wykonuje wyłącznie lekarz. Do czasu transportu do szpitala lub przychodni, należy kostkę unieruchomić. Należy do tego celu wykorzystać szynę lub elastyczny bandaż. Z pewnością docenicie też działanie leków i maści przeciwbólowych.
Skręcenie kostki
Łatwiejszym do leczenia i mniej bolesnym urazem kostki jest skręcenie. Najczęściej jest to naderwanie lub rozerwanie torebki stawowej i więzadeł. Skręcenie łatwo rozpoznać po bólu, delikatnym obrzęku oraz wylewie krwi (powstaje siniak).
Kontuzja ta jest stosunkowo prosta do wyleczenia, a kontakt z lekarzem nie jest obligatoryjny. Należy unieruchomić kostkę z wykorzystaniem opaski elastycznej oraz jej nie nadwyrężać. Z pewnością pomogą maści chłodzące, maści przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Gdy ból nasila się i trwa więcej niż tydzień, należy skorzystać z porady lekarza oraz zrobić prześwietlenie.
Zima to także stłuczenia!
Stłuczenie to chyba najlżejsza kontuzja, jakiej możemy doświadczyć zimą. Spowodowane jest upadkiem na twardą powierzchnię, zimą najczęściej jest to oblodzony chodnik. Kończy się lekkim bólem, raczej krótkotrwałym, ale też rozległymi siniakami.
Stłuczenia nie powodują żadnych większych dolegliwości ani nie wykluczają nas z normalnej aktywności. Szybciej pozbędziemy się ich, stosując maści przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, ciepłe okłady oraz witaminę C, która rozszerzając naczynia krwionośne, poprawi ukrwienie i pomoże pozbyć się krwiaka w krótszym czasie.