Z każdej strony słyszymy, że trzeba prowadzić zdrowy styl życia, aby cieszyć się długim, przyjemnym i spokojnym życiem. Co to jednak znaczy? Wiele osób zastanawia się, czym jest zdrowy styl życia, a w natłoku informacji trudno znaleźć prostą i konkretną odpowiedź na to pytanie. Zebraliśmy w krótkim tekście najważniejsze wyznaczniki zdrowego stylu życia. Dzięki nim szybciej połapiesz się w tym, co ono oznacza, jak wprowadzić drobne, ale ważne zmiany na co dzień i po prostu czuć się dobrze!
Świadome odżywanie
Świadome odżywanie to przede wszystkim hołdowanie zasadzie „jesteś tym, co jesz”. Oznacza to nie mniej nie więcej, że należy wybierać produkty dobre jakościowo, zdrowe i poprawiające nasze samopoczucie. To bardzo proste, gdyż już dawno naukowcy udowodnili, że najlepsza dla zdrowia człowieka jest dieta śródziemnomorska, a więc pełna warzyw, owoców, chudego mięsa, ryb oraz zdrowych tłuszczów (pochodzenia roślinnego, jak na przykład oliwa z oliwek czy olej rzepakowy). Dieta ta w dużej mierze bazuje na świeżych warzywach i owocach, a powinniśmy jeść ze w zgodzie z naturą, czyli porami roku. W Polsce latem jemy pomidory, ogórki, bób czy nowalijki oraz owoce, a jesienią i zimą „przerzucamy” się na warzywa korzeniowe, kapustne, zimujące owoce oraz wszelkie zdrowe przetwory i kiszonki. Mięso ograniczmy do minimum, zastępując je strączkami i zdrowymi rybami (najlepiej morskimi). Do tego suszone owoce, orzechy, ziarna i nasiona, a także pełnoziarniste pieczywo, nabiał i jajka od czasu do czasu. To proste menu na zdrową dietę, pełną witamin i minerałów potrzebnych nam do życia. Lepiej także zrezygnować z używek, papierosów czy alkoholu (dopuszczane są małe ilości białego i czerwonego wina wytrawnego). Złym pomysłem jest stosowanie wszelkich diet cud i diet eliminacyjnych, ponieważ nie są zdrowe dla naszego organizmu, mogą powodować choroby, a już na pewno skończą się efektem „jo-jo”.
Jednak zdrowe odżywanie to nie jedyny element świadomego żywienia. Ważnym punktem jest słuchanie naszego ciała i naszych potrzeb. Dostosowujemy wielkość porcji do tego, co mówi nam nasz organizm, nie przesadzamy z ilością, nie jemy dużo ani przed snem. Pozwalamy sobie na małe szaleństwa, jeśli domaga się tego nasze ciało i umysł. Podczas jedzenia skupiamy się na tej czynności, a więc nie oglądamy telewizji, nie siedzimy w telefonie, a nawet nie czytamy prasy czy książek. Warto zawracać uwagę na to, co i jak jemy, bo pozwala to świadomie i zdrowo się odżywiać. Roztargnienie przy jedzeniu to prosta droga do obżarstwa, a nawet problemów z układem pokarmowym. Natomiast po zakończonym posiłku nie biegnijmy od razu do następnych zadań, a starajmy się chwilę odpocząć i zrelaksować. Jedzenie w biegu jeszcze nikomu nie przyniosło nic dobrego.
Aktywność fizyczna
Poza świadomym odżywianiem, potrzebna jest nam aktywność fizyczna, by cieszyć się długim i zdrowym życiem. Nie zawsze musi ona oznaczać ogromny wysiłek, codziennie bieganie na siłownię czy 45-minutowy jogging o poranku, ale powinniśmy zadbać, by ruszać się kilka razy w tygodniu gdzieś dalej niż tylko z kanapy do kuchni. Mogą być to dłuższe spacery, wypady rowerowe, na rolki czy niespieszne biegi i spacery nordic walking. Ważne, by dziennie wykonywać około 10 000 kroków, co łatwo zmierzyć przy pomocy specjalnych zegarków, smartwachty czy chociażby aplikacji w telefonach. Oczywiście, jeszcze lepiej, byśmy uprawiali jakiś sport bardziej intensywnie, jednak nie jest to wymagane – wystarczy zdrowa, umiarkowana aktywność fizyczna. Na co dzień wybierajmy schody zamiast windy, do sklepu lepiej pójść pieszo, a do pracy komunikacją miejską zamiast podjeżdżać wszędzie autem niemal pod same drzwi. Jest kilka prostych sposobów na to, by uprawiać sport niemal mimochodem. To na przykład wysiadanie z autobusu przystanek wcześniej, wybieranie na spacery dłuższych i bardziej wymagających tras (np. pod górę), a nawet proste ćwiczenia, jakie można wykonywać przy biurku w pracy. Do tego kilka wypadów na rower w miesiącu, na rolki czy basen i nasze ciało odwdzięczy się nam nie tylko świetnym wyglądem, ale i dobrym samopoczuciem.
Zadbaj o umysł i emocje
W zdrowym życiu liczy się nie tylko ciało, ale i duch. Koniecznie trzeba zadbać o dobrą kondycję naszego umysłu, by cieszyć się zdrowiem i świetnym samopoczuciem. Na procesy myślowe wpływa dobrze zbilansowana dieta, w której nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, działających niczym doskonałe nawilżacze dla naszych komórek nerwowych. Tłuszcze te znajdziemy w oliwie z oliwek, oleju lnianym, rzepakowym, orzechach, nasionach oraz tłustych rybach morskich. Jednak dobra koncentracja i sprawny mózg to nie wszystko na drodze do zdrowego stylu życia. Należy także zadbać o odpoczynek, relaks i chwile wytchnienia, tak ważne w dzisiejszym zabieganym świecie.
Jak to zrobić? Potrzebna jest odpowiednia dawka snu. Nie pomogą najlepsze diety, jeśli będziemy niewyspani i przemęczeni. Dlatego należy spać minimum siedem godzin dziennie, nieprzerwanym snem. W wyjątkowych przypadkach warto sięgać po dostępne bez recepty, łagodne leki nasenne, by bez problemów zasypiać i efektywnie przesypiać noc. W pracy róbmy sobie przerwy, co koło 90 minut, ponieważ umysł zdrowego człowieka nie jest w stanie skupiać się non stop dłużej. Nie bierzmy na siebie zbyt dużo obowiązków, nie zostawajmy po godzinach i korzystajmy z przysługujących nam urlopów i dni wolnych. Warto wziąć wolne dwa razy w roku na przynajmniej dwa tygodnie, by nabrać do pracy odpowiedniego dystansu oraz odpocząć od stresu, jaki może powodować praca.
W stanach dużego stresu i napięcia, bardzo ważne jest zmienianie perspektywy, a więc od czasu do czasu porzucanie dotychczasowego myślenia na rzecz czegoś zupełnie innego: może być to przekopanie ogródka, skoszenie trawy, sprzątanie w domu lub gotowanie i pieczenie. Ważne, byśmy myślami podążyli przynajmniej na chwilę w zupełnie innym kierunku. Pamiętajmy, że uczucie zmęczenia to funkcja obronna organizmu i należy jej wysłuchać. Jeśli wsłuchamy się w swoje ciało, oddamy pierwszeństwo naturze z pewnością zauważmy pozytywną zmianę w swoim życiu, która zaprowadzi nas w kierunku zdrowego stylu życia. Pomocne w zachowaniu równowagi może być medytowanie. Ta czynność świetnie uspokaja emocje, pozwala się wyciszyć i zrozumieć swoje zachowanie. Przyda się spokojna muzyka, olejki do aromaterapii (działają na zmysły i jednocześnie umysł) oraz chwila spokoju we własnym domu.
Relacje z innymi
Kolejną składową zdrowego życia jest ułożenie sobie dobrych relacji z innymi ludzi. Oczywiście, nie chodzi o to, aby zgadzać się ze wszystkimi i być przyjacielem każdego… Otaczajmy się ludźmi dobrymi, życzliwymi i takimi, na których możemy liczyć. Nie warto mieć wokół siebie tych, którzy przynoszą nam tylko złe emocje i stresy. To negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, psychikę oraz ogólną jakość życia. O relacje z innymi ludźmi należy dbać każdego dnia. To proste! Trzeba zastanowić się nad każdą relacją z innym człowiek i zadać sobie podstawowe pytania: czy ta relacja jest dla mnie ważna i dlaczego? A potem starać się wspierać innych, współczuć, pomagać, ale też razem cieszyć i świętować to, co dobre. Należy doceniać ludzi, nie tylko za to, co robią, ale też za to jacy są lub nie są. Dziękujmy za drobne gesty, przysługi i za to, że są w naszym życiu niezależnie od tego, co się w nim właśnie dzieje. W zachowaniu dobrych i zdrowych relacji pomagają rozmowy. Nie zawsze muszą być to pogłębione wywiady psychologiczne, a czasem wystarczy jedynie zwykła rozmowa o niczym, codziennych sprawach, dzięki której pokazujemy drugiej osobie, że tu jesteśmy dla niej. Zawsze i wszędzie. Słuchajmy uważnie tego, co mówią nam inni, bądźmy otwarci i nie oceniajmy ludzi według siebie. Doceniajmy różnorodność, różnorodne wybory. Jednocześnie dbajmy o swoje potrzeby i mówmy o swoich uczuciach, by być łatwej rozumianymi przez innych ludzi. Nie porównujmy się z innymi ludźmi i podążajmy własną drogą, a dzięki tym wszystkim prostym radom uda się nam prowadzić zdrowe i uważne życie.
Wypracuj dobre nawyki
Wszystkie powyższe rady i zasady działania na drodze do zdrowego stylu życia powinny wejść nam w nawyk. Dzięki temu niemal mimochodem będziemy prowadzać zdrowy styl życia, który nie będzie wymagał od nas dużego wysiłku, a stanie się po prostu naszym sposobem na każdy dzień. Jak jednak wypracowuje się dobre nawyki? Potrzeba do tego trochę pracy – w głównej mierze na początku naszej drogi. Naukowcy udowodnili, że aby jakaś czynność weszła nam w nawyk, należy wykonywać ją przez co najmniej 21 dni, a potem zacznie nam jej po prostu brakować. Chyba 21 dni to nie tak dużo, by cieszyć się zrównoważonym, uważnym i spokojnym życiem?
Nawyki mogą zmienić nasze życie, a ustalenie konkretnego celu na pewno pomoże do nich dojść. Zasada wyzwalania nawyków jest prosta. Najpierw ustalmy, że będziemy coś robić. Potem zacznijmy to robić o konkretnej porze, bez wyjątków ani weekendów bez nawyków. Dobrze jest również, przynajmniej na początku, dawać sobie jakąś nagrodę za spełnienie dobrego nawyku. Oczywiście, nie chodzi tu o cukierek w nagrodę, ale bardziej o pozytywne emocje, coś, co dobrze się kojarzy i wprawia w dobry nastrój. W osiąganiu celu, jakim są zdrowe nawyki, mogą pomóc również nasi znajomi i przyjaciele. Powiedzmy im o tym, do czego dążymy, a możemy być pewni, że będą nas dopingować i dopytywać o efekty, co dla każdego jest dodatkowym, świetnym motywatorem do działania. Oczywiście, musimy być też przygotowani na dni rezygnacji i zniechęcenia, jednak jeśli mamy ich świadomość, łatwiej będzie sobie poradzić w trudniejszych chwilach. I co ważne – nie wolno poddawać się ani zmieniać planów przynajmniej w pierwszym okresie pracowania nad dobrymi nawykami. Ewentualne odstępstwa są możliwe dopiero po przynajmniej 21 dniach pracy nad nimi.
Jak widać, zdrowy styl życia to wiele zasad, które z łatwością można przekuć w dobre nawyki i działania, które po krótkim czasie staną się naszą codziennością. A potem możemy cieszyć się spokojnym, uważnym i szczęśliwym życiem. Powodzenia!