Patrzysz na swoje nowonarodzone dziecko i zachwycasz się tym, jak bardzo jest idealne. Małe rączki, paznokietki i wielkie niebieskie oczka wpatrzone w Ciebie z ufnością. Mogłoby się wydawać, że nic nie jest w stanie zakłócić harmonii tego doskonale funkcjonującego organizmu. Niestety, tak jak dorosły, tak maluch może zachorować. Jak rozpoznać najczęstsze dolegliwości noworodków? Tak małe dziecko nie powie Ci wprost o tym, co je boli, ale miej oczy szeroko otwarte – jego organizm z pewnością będzie wysyłał sygnały ostrzegawcze.
Biegunka – pojawia się nagle
Biegunka u niemowlaka to temat, który trapi wielu rodziców. Niemowlęta z natury robią kupkę nieco rzadszą niż dorośli, a jeżeli są karmione piersią, to mogą wypróżniać się nawet kilkanaście razy na dobę. Co wobec tego powinno wzbudzić niepokój? Powinniśmy obserwować swoje maleństwo i zareagować w sytuacji, w której zauważymy znaczne zwiększenie częstotliwości oddawania stolców. Kolejnym alarmującym sygnałem jest śluz krew i ropa znaleziona w zawartości pieluszki. Biegunka u niemowlaka to problem, którego nie powinniśmy bagatelizować, gdyż w przypadku tak małego organizmu bardzo łatwo o odwodnienie. W takich sytuacjach zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę problemów.
AZS – uważaj na podrażnioną skórę
Atopowe zapalenie skóry objawia się zwykle zaczerwienieniem i suchością ciała. To przykra dolegliwość, której dokładne przyczyny nie są do końca jeszcze poznane. Często występuje u osób ze stwierdzoną alergią. W przypadku maluchów warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Zbyt częste kąpiele niemowlaków mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie skóry, co w efekcie może doprowadzić do różnego rodzaju podrażnień. Pamiętaj o tym, aby po kąpieli nasmarować malca odpowiednim balsamem, który nawilży i zabezpieczy jego delikatne ciało. Jeżeli problemy skórne będą się nasilać – konieczna może się okazać wizyta u lekarza. Pierz ubranka dziecka w specjalnie do tego przeznaczonych płynach i dokładnie je płucz. Resztki detergentu również mogą zadziałać drażniąco!
Ciemieniucha – przypadłość niemowląt
To częsta przypadłość noworodków wynikająca z nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły w skórze głowy. Może objawiać się nadmiernym łuszczeniem naskórka, a w skrajnych wypadkach nawet żółtą skorupką utworzoną na główce. Za przyczynę tej dolegliwości uważa się zazwyczaj hormony, które w wysokim stężeniu, wraz z krwią matki, jeszcze przed porodem przedostały się do organizmu dziecka. Sama przypadłość nie jest groźna, ale ważne jest pamiętanie o właściwej pielęgnacji, aby nie doprowadzić do rozwinięcia się wtórnego zakażenia bakteryjnego czy grzybicy. Skórę dotkniętą ciemieniuchą powinniśmy regularnie oczyszczać i nawilżać. Jeżeli jednak zmiany nie znikną w ciągu dwóch tygodniu, warto udać się po poradę lekarską.