Łupież to wyjątkowo trudna do usunięcia, szpecąca włosy i głowę przypadłość. To zrozumiałe, że warto zapobiegać powstawianiu na skórze głowy białego pyłu, a gdy już powstanie – możliwie szybko i skutecznie leczyć. Mamy dla Was najlepsze rady, jak unikać powstawania łupieżu i jak go leczyć (zależnie od rodzaju).
Skąd bierze się łupież?
Przyczyn powstawiania łupieżu jest naprawdę dużo. Zaczynają się na niewłaściwej pielęgnacji włosów, a kończą często bardzo poważnymi chorobami. Łupież to nic innego jak łuszcząca się pod wpływem drożdżopodobnych grzybów skóra – opadająca na ramiona w postaci białych płatków naskórka. Łuszczeniu się skóry towarzyszy często także swędzenie oraz łojotok.
Na nadmierny rozrost drożdżaków wpływ ma zbyt częste (lub zbyt rzadkie) mycie włosów, noszenie bardzo ciepłych czapek i nakryć głowy, które przegrzewają skórę i potęgują jej pocenie. Łupież może także wystąpić u osób cierpiących na alergie skórne wywołane kosmetykami i zabiegami fryzjerskimi, ale także u chorych na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, egzemę i zaburzenia hormonalne. Często zmagają się z nim także, wyłącznie przejściowo, osoby o obniżonej odporności organizmu i z niedoborem cynku w diecie.
Rodzaje łupieżu – suchy i tłusty
Dermatolodzy wyróżniają dwa rodzaje łupieżu: suchy oraz tłusty. Ten pierwszy jest znacznie częstszy i bardziej powszechny, natomiast łupież tłusty występuję rzadziej i jest jednocześnie dość trudny w wyleczeniu.
Łupież suchy to odczucie swędzenia skóry, spowodowane jej przesuszeniem. Chory zauważa na ramionach małe białe płatki naskórka, które w dotyku są suche i delikatne. Łupież tłusty jest przeciwieństwem łupieżu suchego – objawia się dużymi, żółtymi i klejącymi płatami naskórka. Skóra głowy swędzi i jest mocno oblepiona łuszczącym się naskórkiem. Taki zaostrzony stan skóry głowy wymaga konsultacji dermatologicznej.
Jak wyleczyć łupież?
Leczenie łupieżu najlepiej zacząć od zmian w pielęgnacji włosów. Pomogą apteczne preparaty przeciwłupieżowe – szampony, odżywki i wcierki. Ważne, by faktycznie były to kosmetyki apteczne, gdyż tylko one mają działanie lecznicze (dostępne w drogeriach szampony przeciwłupieżowe jedynie zapobiegają jego powstawaniu). Lepiej przestać używać suszarki lub znacznie ograniczyć jej wykorzystanie w zabiegach pielęgnacyjnych.
Wśród naturalnych metod na walkę z łupieżem wymienia się ziołowe napary z rumianku, pokrzywy i skrzypu polnego, którymi płuczemy skórę głowy. Pomaga także masaż wykonany olejem kokosowym lub oliwią z oliwek oraz wcieranie w skórę głowy olejku herbacianego. Kuracja, wzmocniona prawidłową pielęgnacją oraz suplementacją cynku w diecie, powinna po 2-3 tygodniach przynieść znaczą poprawę, a z czasem i całkowite wyleczenie. W przeciwnym wypadku konieczna jest wizyta u dermatologa.
A najlepsza metoda na łupież? Oczywiście zapobieganie! Należy stosować delikatne kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów, myć włosy tylko wtedy, gdy to potrzebne, zrezygnować z suszarki i drażniących skórę głowy szczotek. Warto także ułożyć sobie dobrą dietę (bogatą w kwasy omega-3, witaminy i cynk) oraz postawić na masaż głowy, który dotleni naskórek, a jednocześnie świetnie wpłynie na kondycję włosów.