Dieta oczyszczająca potrafi zdziałać cuda dla naszego organizmu. Każdy z nas powinien kilka razy w życiu zdecydować się na taką dietę dla wzmocnienia zdrowia. Jednak przy stosowaniu diety oczyszczającej trzeba też być wyjątkowo ostrożnym, aby nie zrobić sobie więcej krzywdy niż dobrego. Dlatego mamy dla Was krótki przewodnik po zdrowej i bezpiecznej diecie oczyszczającej.
Dieta oczyszczająca – co nam daje?
Dieta oczyszczająca to inaczej detoks, czyli odtruwanie organizmu, oczyszczanie go z toksyn i zanieczyszczeń. Dzięki temu spada także masa ciała, a ponadto usuwane są kwasy moczowe z organizmu i nagromadzony w nim śluz. Osoba po przeprowadzonej diecie oczyszczającej ma lepsze samopoczucie, jej skóra, włosy i paznokcie wyglądają znacznie lepiej. Ma też dobre działanie na wzmacnianie odporności organizmu.
W trakcie diety dostarczamy organizmowi wielu pożytecznych witamin i minerałów pochodzących z roślin, a co z tym się wiąże – wzbogacamy nasz organizm w polifenole oraz antyoksydanty mające działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Ogólne zasady diety oczyszczającej
Najważniejsze w diecie oczyszczającej jest bycie konsekwentnym, ponieważ nawet najmniejsze odstępstwo całkowicie przekreśla jej sens. A może być naprawdę trudno! Na czas diety należy z jadłospisu wykreślić przede wszystkim cukier, sól, alkohol i papierosy, białą mąką, produkty mączne, mleko, jajka i mięso, a także kofeina ukrytą pod postacią kawy, herbaty i napojów gazowanych.
Zamiast tego należy postawić na owoce i warzywa w postaci możliwie najmniej przetworzonej. Świetnie sprawdzi się także duża ilość wody mineralnej, herbatek ziołowych (np. miętowych, rumiankowych, z czystka) i owocowych koktajli (tzw. smoothie) oraz wody pitej z dodatkiem soku z cytryny (szczególnie na czczo).
Na czas przeprowadzania diety oczyszczającej warto zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej, ponieważ nasz organizm w tych daniach może być nieco osłabiony poprzez mniejszą ilość dostarczanych mu kalorii niż zazwyczaj.
Przykładowa dieta oczyszczająca
Dieta oczyszczająca nie powinna być zbyt długa, a przeprowadzana na własną rękę nie może trwać dłużej niż jeden dzień do maksymalnie tygodnia. Dieta powinna opierać się na przecierowych sokach warzywnych i owocowych, które są jej podstawą i często same w sobie stanowią całe danie. Do soków możemy dołączyć lekkie zupy gotowane wyłącznie na jarzynowych wywarach, bez dodatku mięsa czy śmietany. Świetnie sprawdzą się także surówki i sałatki, ale tylko takie, w których nie ma ciężkich sosów opartych na oliwie, majonezie czy nawet jogurcie naturalnym.
Zasady zdrowego odżywania i zwiększonego udziału warzyw oraz owoców w diecie warto przenieść na codzienną dietę, dzięki czemu zyska ona na jakości, a w przyszłości nie będzie konieczne tak częste przeprowadzanie diet oczyszczających.