Zaparcia nie zawsze muszą być oznaką poważnych problemów czy chorób, a często są po prostu wynikiem złego odżywania, trybu życia czy zaniedbań związanych z brakiem ruchu. Przeczytaj, co może być przyczyną powracających zaparć, jak ich unikać i jak leczyć tę dolegliwość.
Kiedy możemy podejrzewać zaparcie?
Norma wypróżnień zdrowego człowieka określana jest na 2 dziennie lub 5 do 7 łącznie w tygodniu. Jeśli jednorazowo zdarzy się w tym rytmie jakakolwiek przerwa, nie musicie się obawiać, czasem tak się zdarza. Problem jednak możecie zdiagnozować, jeśli w ciągu 7 dni wypróżnienie występuje tylko 3 razy lub nawet mniej.
Zaparciom najczęściej towarzyszy ból brzucha, wzdęcia oraz związane z tym złe samopoczucie. Możemy spotykać się także z bólem i zawrotami głowy, gorączką, odbijaniem czy mdłościami.
Przyczyny zaparć
To jasne, że najczęstszą i najłatwiejszą do zdiagnozowania przyczyną zaparć jest niewłaściwe odżywanie oraz zbyt mała ilość wody w diecie. To często też efekt odbywanej podróży, długotrwały brak możliwości wypróżnienia, a nawet… lenistwo! Tak, tak, zbyt długie wylegiwanie się w łóżku i brak aktywności fizycznej to nierzadka przyczyna zaparć.
Z poważniejszych przyczyn zaparć należy wykluczyć między innymi cukrzycę, problemy zdrowotne z tarczycą, endometriozę, przepuklinę, hemoroidy, raka jelita, jajnika czy macicy, a także niebezpieczne schorzenia neurologiczne (chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane oraz choroby naczyniowe mózgu).
Jak zapobiegać i leczyć zaparcia?
Najdoskonalszym antidotum na zaparcia jest ich unikanie. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim przyjrzyjcie się swojej diecie – powinna uwzględniać znaczne ilości błonnika, wody (2 litry dziennie to minimum!) i produktów sprzyjających rozwojowi prawidłowej flory bakteryjnej jelit oraz ich działaniu (jogurty, kefiry, suszone owoce). Zadbaj o częste spożywanie produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców, a także kasz gruboziarnistych. Można również przeprowadzić krótkotrwałą dietę oczyszczającą bądź wypróbować dietę odkwaszającą organizm.
Poza dietą zacznij regularnie uprawiać sport lub chociażby wybierać się na długie spacery. Dobrze jest zredukować poziom stresu, który częstokroć powoduje zaburzenia przy wypróżnianiu.
W ostateczności możecie sięgnąć po gotowe środki na zaparcia, które jednak należy przyjmować z umiarem. Ważne jest, aby organizm nie przyzwyczaił się do farmakologicznego wsparcia, a sam radził sobie z trawieniem. Zbyt długie przyjmowanie leków na zaparcia i przeczyszczających może bowiem prowadzić do odwrotnego skutku i je powodować, a nawet wywoływać poważniejsze schorzenia układu pokarmowego.