Problem zaparć dotyczy bardzo dużej liczby osób w każdym przedziale wiekowym. Powodem, niektórych z nich, mogą być różne choroby, niedrożność jelit lub czynniki zewnętrzne - niezależne od człowieka. Jednak w znakomitej większości zaparcia fundujemy sobie sami, prowadząc niezdrowy styl życia, pozbawiony ruchu i obciążony niezdrową dietą.
Zaparcia – bardzo męcząca dolegliwość
O dolegliwości zaparć mówimy wówczas, kiedy wypróżnienie występuje poniżej trzech razy w tygodniu i ten stan utrzymuje się długofalowo. Zaparcia bowiem mogą się pojawiać sporadycznie i być wynikiem wzmożonego stresu lub zmiany pożywienia oraz wody – na przykład podczas urlopu spędzanego w innym mieście czy kraju. Nie należy wówczas się nimi przejmować, bo po jakimś czasie samoistnie ustąpią. Zaparciom często towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia, nadmierne parcie, wzdęcia oraz ból brzucha.
Główne przyczyny zaparć
Zaparcia częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Ryzyko ich występowania rośnie z wiekiem, między innymi z powodu zmniejszającego się napięcia mięśni, ograniczonej aktywności ruchowej oraz przyjmowania dużej ilości leków na różnorakie schorzenia.
Zaparcia mogą być także objawem chorób układu pokarmowego, zespołu tzw. jelita wrażliwego, zaburzeń hormonalnych oraz neurologicznych. Są to jednak nieliczne przypadki biorąc pod uwagę ogromną skalę ich występowania. Ale uwaga! Zaparcia mogą przyczyniać się do powstania, bardzo nieprzyjemnej choroby jaką są hemoroidy. Dlatego, nie tylko dla własnego, lepszego samopoczucia, ale i dla zdrowia warto ich unikać.
Podstawowym powodem zaparć jest, przede wszystkim, niewłaściwa dieta oraz siedzący tryb życia! Zajadamy się wysoko przetworzoną żywnością i fast foodami popijając je słodkimi napojami. Do tego oczywiście spora porcja łakoci w postaci chipsów, czekoladek i batoników. Pomimo licznych akcji promujących aktywny tryb życia, to i tak najchętniej wolny czas spędzamy przed telewizorem lub komputerem. Trudno się więc potem dziwić, że zapchane, do granic możliwości, jelita nie mogą normalnie funkcjonować.
Proste sposoby na pozbycie się uciążliwych zaparć
Odpowiednia dieta. Powinna być zbilansowana, czyli różnorodna i dostarczająca organizmowi wszystkich, niezbędnych witamin i minerałów. Bardzo ważnym składnikiem mającym ogromny wpływ na prawidłowy przebieg całego procesu trawiennego jest błonnik. Znajduje się on, między innymi, w warzywach, owocach, kaszach i artykułach zbożowych. Dlatego też ta grupa produktów powinna zajmować czołowe miejsce w codziennym menu. Posiłki należy spożywać o stałych porach, 4-5 razy dziennie, ale w niewielkich ilościach. Nie wolno również zapominać o wypijaniu minimum 2 litrów płynów w ciągu doby. Najlepiej w postaci wody niegazowanej, soków owocowych i warzywnych lub herbatek ziołowych.
Aktywność ruchowa. Każdy, nawet najmniejszy, wysiłek fizyczny pobudza jelita do wzmożonej pracy. Dlatego warto zmodyfikować swój styl życia i wprowadzić do kalendarza stałą dawkę ruchu. Sposobności jest bardzo dużo. Mogą to być ćwiczenia na siłowni, bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy zwykły, 30 minutowy spacer. Jeżeli nie lubimy opuszczać domowego zacisza doskonałym rozwiązaniem będzie stacjonarny rower treningowy lub zestaw urządzeń do samodzielnej gimnastyki.
Naturalne produkty usprawniające przemianę materii. W przypadku pojawienia się zaparcia zwykle sięgamy po leki farmakologiczne. Bez recepty można kupić czopki na zaparcia, tabletki oraz środki w postaci płynnej. Jeżeli stosujemy je sporadycznie, to na pewno nam nie zaszkodzą. Natomiast, kiedy przyjmujemy je nagminnie, mogą spowodować przyzwyczajenie się organizmu do ich działania i negatywnie wpływać na prawidłową perystaltykę jelit – leki wykonują za jelita całą robotę, więc nie muszą pracować!
Osobiście polecam naturalne rozwiązania. W trakcie dolegliwości warto spożywać suszone śliwki, rodzynki, daktyle i figi. Są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim pozytywnie działają na cały układ pokarmowy. Dodatkowo, wypróżnienie ułatwi nam napar z senesu, który najlepiej wypić wieczorem przed snem. Do domowych, bardzo popularnych, metod radzenia sobie z zaparciami należy także spożywanie na czczo 1 łyżki oleju (najlepiej lnianego).
Zaparcia należą do tych dolegliwości, z którymi, w większości przypadków, sami możemy sobie poradzić. Zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywny tryb życia są najskuteczniejszymi i najszybszymi sposobami na pozbycie się nie tylko zaparć, ale również wielu innych schorzeń!