Zapalenie ucha środkowego należy do wyjątkowo bolesnych dolegliwości. Występuje w każdym wieku, ale najczęściej dotyka najmniejsze dzieci. Zaniedbane lub niewłaściwie leczone może doprowadzić do szeregu, bardzo niebezpiecznych powikłań.
Przyczyny nawracającego zapalenia ucha u dzieci
Podstawowym powodem występowania, u małych dzieci, zapalenia ucha środkowego jest anatomia. Zbyt krótka bowiem trąbka słuchowa ułożona jest poziomo i łączy jamę bębenkową z gardłem umożliwiając swobodne przemieszczanie się różnych zakażeń z nosogardzieli do ucha. Dlatego też zapalenie ucha środkowego, w 90 procentach przypadków, jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych.
Do innych przyczyn zalicza się między innymi: niedojrzałość układu odpornościowego, predyspozycje genetyczne, wady w budowie podniebienia, tzw. trzeci migdał blokujący ujście trąbki słuchowej, sztuczne karmienie, przewlekłe zapalenie zatok oraz niedrożność trąbki słuchowej spowodowana obrzękiem alergicznym błon śluzowych.
Ryzyko wystąpienia dolegliwości usznych jest większe u chłopców oraz u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola.
Bardzo rzadko u maluchów przyczyną są czynniki zewnętrzne, typu przewianie z powodu braku czapeczki.
Objawy zapalenia ucha u dzieci oraz ryzyko powikłań
Zapalenie ucha środkowego objawia się głównie ostrym bólem - nasilającym się w nocy, wysoką gorączką, niepokojem dziecka, zaburzeniami snu, a czasem również wyciekiem z ucha wydzieliny, biegunką i wymiotami. Często też można zaobserwować, że dziecko pociera bolącym uchem o poduszkę.
Zapalenie ucha jest bardzo niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci i może prowadzić do wielu groźnych powikłań w postaci zapalenia wyrostka sutkowego, niedowładu albo porażenia obwodowego nerwu twarzowego, zapalenia ucha wewnętrznego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ropnia mózgu, a także do niedosłuchu.
Leczenie i profilaktyka przy zapaleniu ucha środkowego
W przypadku dzieci do 6 miesiąca życia, zapalenie ucha środkowego leczy się głównie antybiotykami. Dzieci starsze, u których nie występuje zbyt wysoka gorączka oraz nie pojawia się wyciek z ucha najpierw poddaje się terapii zachowawczej. Na bieżąco monitoruje się przebieg choroby aplikując środki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jeżeli objawy nie ustępują wówczas przechodzi się na antybiotyki.
Diagnozę u niemowlaków zwykle stawia sam lekarz pediatra i to on określa proces leczenia. Z własnego jednak doświadczenia gorąco polecam kontrolę u specjalisty – laryngologa. Będziemy mieli wówczas pewność, że terapia prowadzona jest prawidłowo i skutecznie.
W nawracających zapaleniach uszu specjaliści często zalecają, po każdej przebytej infekcji, przedmuchanie trąbki słuchowej. Zabieg ten wykonuje się tylko i wyłącznie w gabinetach laryngologicznych. Należy także pamiętać o codziennej pielęgnacji uszu dziecka. Oprócz popularnych patyczków do czyszczenia, warto również korzystać ze środków ułatwiających usuwanie woskowiny. Należy do nich, między innymi, spray do higieny uszu – bardzo bezpieczny dla dzieci i łatwy w zastosowaniu.
Bardzo istotne, w walce z zapaleniem ucha środkowego, jest staranne leczenie każdej pojawiającej się, w obrębie gardła i nosa, infekcji. Konieczne jest ciągłe udrażnianie nosa przez stosowanie kropli i odciąganie nagromadzonego kataru.
Nigdy nie należy lekceważyć, nawet najmniejszego, przeziębienia u dzieci. Z pozoru bowiem drobny katar może doprowadzić do, poważnego w skutkach, zapalenia ucha.