Zapalenie gardła, tak jak kaszel, katar oraz gorączka, należy do dolegliwości, które często towarzyszą przeziębieniom i grypom. W takich sytuacjach ból gardła, drapanie i zaczerwienienie zwykle przechodzi po 5-7 dniach. Jeżeli utrzymuje się dłużej, może wskazywać na przewlekłe zapalenie gardła, wynikające niejednokrotnie z różnych stanów chorobowych organizmu.
Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła?
W większości przypadków zapalenie gardła ma pochodzenie wirusowe - pojawia się wraz z infekcją i razem z nią znika. Mały procent stanowią zapalenia bakteryjne – czyli angina. Doskonałym i szybkim sposobem na określenie rodzaju zapalenia jest pobranie oraz zbadanie wymazu z gardła. W przeciągu doby jest już wynik. Niestety, bardzo mało lekarzy posiłkuje się tym badaniem.
Charakterystyczne cechy bakteryjnego zapalenia gardła to: nagłe pojawienie się silnego bólu gardła, trudność w przełykaniu, wysoka gorączka - powyżej 38 stopni oraz ropny nalot na migdałach. Najczęściej atakuje późną jesienią, zimą i wczesną wiosną.
Przyczyny przewlekłego zapalenia gardła
Przewlekłe zapalenie gardła – czyli utrzymujące się kilka tygodni, może występować z bardzo różnych powodów. Niekiedy nawet tak prozaicznych jak niedostateczne nawilżenie błon śluzowych, które dotyka wielu z nas w okresie grzewczym. Dlatego też, jesienią i zimą, należy zwracać szczególną uwagę na systematyczne wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie w nich odpowiedniej wilgotności. W tym celu polecam zakup nawilżacza powietrza – praktyczny i niezwykle skuteczny. Bogata gama kształtów i kolorów sprawia, że może stanowić bardzo interesujący element wystroju każdego pokoju.
Przewlekłe zapalenie gardła często bywa także skutkiem wielu chorób, między innymi: alergii, refluksu żołądkowo - pokarmowego i cukrzycy. Z tego powodu, w żadnym wypadku, nie wolno lekceważyć przedłużających się dolegliwości i natychmiast skonsultować się ze specjalistą.
Zupełnie inny rodzaj schorzenia gardła stanowi tzw. choroba zawodowa gardła. Cierpią na nią głównie nauczyciele i jest spowodowana nadmiernym oraz długotrwałym wysiłkiem głosowym. Wykładowcy wtedy skarżą się na uciążliwą ‘’kluchę w gardle’’, suchość gardła i ciągłą chrypkę.
Sposoby leczenia gardła
W przypadku zapalenia wirusowego wystarczą preparaty przeciwzapalne i tabletki do ssania na gardło.
Zapalenie bakteryjnie, niestety wymaga już zastosowania leczenia antybiotykowego. Należy wówczas pamiętać o uzupełnianiu diety probiotykami, które przywracają naturalną florę bakteryjną jelit, zniszczoną przez antybiotyki.
We wszystkich schorzeniach gardła, bez względu na przyczynę ich występowania, bardzo pomocne jest płukanie gardła - nawet kilka razy dziennie. Posłużyć do tego może zarówno zwykły roztwór z soli kuchennej, jak i zakupiony w aptece płyn ziołowy. Bardzo dobre efekty przynoszą również inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych tymiankowych i lawendowych. Oczywiście niezawodna i w tym przypadku jest tradycyjna herbata z cytryną i miodem!
Wszelkiego rodzaju zapalenia gardła powinno się jak najszybciej niwelować. Nie tylko ze względu na uciążliwość objawów, ale przede wszystkim żeby uniknąć rozprzestrzeniania się w organizmie bakterii i wirusów mogących wywołać dodatkowe dolegliwości.