Nie tylko próchnica i nadwrażliwość mogą dręczyć nasze zęby. Ciężką i wyjątkowo nieprzyjemną przypadłością jest także zapalenie dziąseł, które w konsekwencji może doprowadzić nawet do parodontozy.
Przyczyny zapalenia dziąseł
Przyczyn powstawania zapalenia dziąseł może być naprawdę wiele, ale zasadniczo dzieli się je na te wynikające z nieprawidłowej higieny zębów oraz takie, które są efektem ubocznym innych chorób lub przyjmowania niektórych leków. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej powoduje odkładanie się na powierzchni zębów płytki bakteryjnej. Jest to naturalne zjawisko, jednak tylko dokładne, długie i regularne mycie zapobiega nadmiernemu wzrastaniu płytki nazębnej.
Niestety do zapalenia dziąseł może prowadzić też wiele innych chorób, m.in. padaczki, białaczki, przyjmowania leków (np. cytostatyki) oraz niedobór witaminy B, C, wapnia czy żelaza. Negatywnie na stan dziąseł wpływa palenie papierosów oraz picie alkoholu. Częstotliwość występowania zapalenia dziąseł wzrasta także z wiekiem – zagraża szczególnie osobom powyżej 35 roku życia.
Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?
Jak wyglądają chore dziąsła? Są mocno zaczerwienione, rozpulchnione i obrzęknięte. Podczas mycia zębów zazwyczaj krwawią. Może się tak dziać również w trakcie jedzenia twardych pokarmów (np. jabłek). Niestety, ucierpią także szyjki zębowe, które są obniżone oraz stają się bardzo wrażliwe na wysokie i niskie temperatury posiłków. Często też zapaleniu dziąseł towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, suchość oraz wrażenie niesmaku.
W najgorszych wypadkach może dochodzić do wrażenia wydłużania zębów lub nawet ich rozchwiania i wypadania.
Zapalenie dziąseł – zapobieganie
Jeśli podejrzewasz u siebie początki zapalenia dziąseł lub masz skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, działaj! Kilka prostych codziennych czynności i rytuałów pomoże Ci uniknąć tej przykrej dolegliwości. Należy przede wszystkim myć zęby miękką szczoteczką bardzo delikatnymi ruchami wymiatającymi. Myć zęby należy przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
Należy używać także nici dentystycznych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych lub irygatora. Absolutnym minimum jest płukanie jamy ustnej specjalistycznymi płynami antyseptycznymi i antybakteryjnymi, które zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego. Najlepszymi dla Ciebie pastami do zębów będą pasty przeciwko parodontozie. Istnieją także domowe sposoby na zapobieganie nadmiernego odkładania się płytki bakteryjnej na zębach.
Dobra wiadomość jest taka, że nawet bardzo zaawansowane zapalenie dziąseł da się całkowicie wyleczyć. Wymaga to dużo czasu i profesjonalnych środków, najczęściej poleconych przez dentystę, jednak gra jest warta świeczki, aby nie doprowadzić do parodontozy – dużo bardziej bolesnej i uciążliwej choroby zębów.
Warto kontrolować regularnie stan swoich zębów tym bardziej, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z choroby,dopóki nie da wyraźnych i bolesnych objawów.