Do starań o potomstwo warto przygotować się już kilka miesięcy wcześniej. Prowadzenie zdrowego trybu życia i wyeliminowanie ewentualnych problemów zdrowotnych zwiększają szanse na zajście w ciążę. Jak zadbać o siebie, zanim rozpoczniemy powiększanie rodziny?
Wykonaj wstępne badania
Zanim rozpoczniesz starania o dziecko, skieruj swe kroki do lekarza rodzinnego i sprawdź ogólny stan zdrowia. Przydatne będzie wykonanie morfologii krwi oraz badania ogólnego moczu. Skontroluj również ciśnienie krwi, poziom cukru oraz hormony tarczycy. Jeżeli chorujesz przewlekle, udaj się do specjalisty, który oceni, czy zajście w ciążę nie będzie obarczone żadnym ryzykiem.
Przed zajściem w ciążę koniecznie odwiedź również ginekologa. Lekarz z pewnością wskaże odpowiedni moment odstawienia antykoncepcji hormonalnej oraz zaplanuje leczenie w przypadku ewentualnych problemów ginekologicznych (infekcje intymne, endometrioza, choroby przydatków).
Przygotowując się do roli mamy nie zapomnij również o odwiedzeniu dentysty. Ciąża może nasilać problemy z uzębieniem i w drugą stronę – problemy z zębami mogą powodować komplikacje w ciąży. Stosowne leczenie przeprowadź więc wcześniej.
Zadbaj o zdrową dietę
O zdrową, zbilansowaną dietę warto dbać przez całe życie. Jeżeli jednak czujesz, że Twój sposób odżywiania wzbudziłby zastrzeżenia dietetyka, jak najszybciej wprowadź zmiany na lepsze. Nie musisz stawiać swojego życia na głowie i przechodzić na żadną specjalną dietę. Wystarczy, że zaczniesz spożywać posiłki o stałych porach i zadbasz, by były one wartościowe. Dieta bogata w warzywa, owoce, białko, wapń i produkty pełnoziarniste będzie dobrym wstępem do zdrowego odżywiania w czasie ciąży. W przypadku pań, u których występuje otyłość lub znaczna nadwaga, konieczne jest jednak zrzucenie zbędnych kilogramów – mogą zmniejszać one szanse na zajście w ciążę i być przyczyną problemów w czasie jej trwania.
Kiedy już zajdziesz w ciążę, Twój ginekolog z pewnością zaleci Ci przyjmowanie kwasu foliowego, który zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej u dziecka. Odpowiedni preparat możesz jednak zacząć przyjmować już 2-3 miesiące przed poczęciem. Skonsultuj z lekarzem, czy inne suplementy łykane przez Ciebie do tej pory nadal są bezpieczne i konieczne.
Pozbądź się złych nawyków
Najnowsze badania wykazują, że spożywanie kawy w niewielkich ilościach nie szkodzi ani podczas starań o dziecko, ani już w trakcie trwania ciąży. Kilka kaw dziennie to stanowczo za dużo, ale do dwóch filiżanek możesz wypijać bez większych obaw.
Inaczej jest w przypadku alkoholu, papierosów czy narkotyków – tym używkom należy powiedzieć stanowcze NIE! W ciąży nie powinnaś ich przyjmować nawet sporadycznie, a gdy już zostaniesz mamą również trzymaj się od nich z daleka – dla dobra własnego i dziecka.
Przyjrzyj się innym aspektom swojego życia. Może wiecznie nie dosypiasz, a może zbyt często puszczają Ci nerwy? Opracuj strategię radzenia sobie ze stresem i zapewnij sobie odpowiednią ilość snu. Zadbaj również o zdrowie swojego partnera – wszak w Waszych wspólnych planach zdrowie obydwojga odgrywa równie ważną rolę!