Choć powstają coraz bardziej zaawansowane urządzenia i kosmetyki wspomagające nas w walce o piękny wygląd, znana od lat mezoterapia cieszy się nadal sporym zainteresowaniem. Jest to zabieg nie tylko skuteczny, ale i wszechstronny. Przypominamy zalety tej popularnej metody.
Na czym polega zabieg mezoterapii?
Stosując kosmetyki w warunkach domowych (kremy, balsamy, sera i inne) możemy jedynie rozprowadzić je po zewnętrznej warstwie skóry – naskórku. Ich skuteczność jest więc ograniczona, działają raczej powierzchniowo. Przeciwnie niż mezoterapia, której istotą jest wprowadzenie substancji aktywnych do głębokich warstw skóry.
Zabieg trwa kilka – kilkanaście minut, dla uzyskania optymalnego efektu należy go jeszcze powtórzyć około pięciu razy w odpowiednim czasie zaleconym przez dermatologa lub kosmetologa. Mezoterapię można zastosować na twarz, skórę głowy oraz wybrane partie ciała.
Rodzaje mezoterapii
Mezoterapia igłowa polega na wykonaniu nakłuć naskórka i zaaplikowaniu preparatu o określonych właściwościach leczniczych. Nakłucia są mikroskopijnej wielkości i choć podczas ich wykonywania odczuwa się pewien dyskomfort, nie jest to zabieg bolesny (może zostać wykonane znieczulenie miejscowe). Ten rodzaj mezoterapii wykonuje się za pomocą strzykawki i igły, pistoletu lub rollera.
Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje natomiast impulsy elektromagnetyczne, które tymczasowo uszkadzają strukturę skóry w celu wprowadzenia leku (elektroporacja). W zależności od potrzeb, do skóry właściwej wprowadza się takie substancje, jak popularny kwas hiarulonowy, l – karnitynę, kofeinę, dekspantenol i inne.
Zastosowanie mezoterapii
Mezoterapia należy do podstawowych zabiegów medycyny anti – aging. Pozwala zatrzymać oznaki starzenia się skóry twarzy, po zabiegu cera wygląda młodziej, zmarszczki są płytsze, a koloryt wyrównany. Metoda ta świetnie sprawdzi się w likwidacji śladów trądziku (blizn, przebarwień).
W niższych partiach ciała mezoterapia redukuje cellulit i rozstępy, będących zmorą wielu pań, bezskutecznie stosujących drogeryjne i apteczne kremy. Warto jednak wiedzieć, że rozstępy to uszkodzenia włókien kolagenowych w skórze właściwej i smarowanie ich powierzchni nawet najdroższymi preparatami nie sprawi, że znikną. Znakomicie sprawdzi się za to właśnie mezoterapia, która powoduje głęboką regenerację i odbudowę komórek.
Mezoterapię mogą również z powodzeniem zastosować osoby borykające się z wypadaniem włosów. Substancją aktywną jest w tym przypadku minoksydyl, który zawierają również apteczne środki przeciw łysieniu. Jednak wprowadzenie go podskórnie lepiej pobudza mieszki włosowe i zwiększa szanse powodzenia kuracji wzmacniającej włosy.