Rodziców, którzy żalą się na nieprzespane z powodu kolek noce, bardziej doświadczeni pocieszają zwykle słowami „poczekaj na ząbkowanie...”. Co warto wiedzieć o ząbkowaniu niemowląt i jak się do niego przygotować?
Uwaga, idą zęby!
Zbliżające się ząbkowanie dość łatwo rozpoznać. Maluszek mocno się ślini, aż w okolicach ust pojawiają się otarcia i krostki. Paluszki, a nawet całe piąstki, często wkłada do buzi, aby przez pocieranie przynieść ulgę obrzękniętym dziąsłom. Ząbkujące niemowlę bywa płaczliwe i marudne, traci apetyt, może nawet pojawić się gorączka lub biegunka.
To, kiedy pojawią się pierwsze zęby, jest kwestią indywidualną. Zwykle pojawiają się około szóstego miesiąca życia, jednak pierwsze oznaki ząbkowania mogą pojawić się już w 3-4 miesiącu. Najpierw pojawiają się siekacze (do 12 miesiąca życia), w kolejnym półroczu pierwsze trzonowce, w okolicach drugich urodzin kły, a na koniec reszta zębów trzonowych.
Ząbkowanie a karmienie piersią
Wraz z początkiem ząbkowania niektóre mamy postanawiają zakończyć karmienie piersią. Obawiają się bólu pogryzionych piersi oraz wady zgryzu u dziecka, stąd ząbki w jego buzi traktują jako widoczny znak, że nadszedł czas na przestawienie się na butelkę.
Ząbkowanie tymczasem nie musi być powodem, dla którego odstawia się dziecko od piersi. Specjaliści uważają, że ssanie piersi przez dziecko posiadające zęby nie wpływa negatywnie na jego zgryz (w przeciwieństwie do smoczka). Ugryzienia jednak rzeczywiście mogą się zdarzyć. Zwykle, gdy zdarza się to po raz pierwszy, mama zaskoczona nagłym bólem wydaje z siebie okrzyk lub w inny sposób daje do zrozumienia dziecku, że zrobiło jej krzywdę – bardzo prawdopodobne, że maluszek wystraszy się tym mimowolnym wybuchem i więcej Cię nie ugryzie. Taka gwałtowna reakcja może również odstraszyć malca od samej piersi, należy więc zachować zimną krew i w miarę spokojnie sygnalizować, że poczułaś ból. W przypadku ugryzienia postaraj się pohamować odruch szybkiego wyciągnięcia piersi z buzi dziecka, gdyż ból będzie jeszcze dotkliwszy – lepiej włożyć palec w kącik jego ust i gdy się otworzą, delikatnie wysunąć pierś.
Łagodzenie bólu podczas ząbkowania
Ból podczas ząbkowania jest czymś naturalnym, jednak na szczęście istnieją sposoby ulżenia cierpiącemu maluszkowi. Gdy pojawiają się pierwsze symptomy ząbkowania, powinniśmy skierować swe kroki do apteki i zaopatrzyć się w leki „na wszelki wypadek” - nigdy nie wiadomo, kiedy ból dopadnie dziecko oraz czy nie zacznie gorączkować. Dobrze jest więc mieć pod ręką wskazany przez pediatrę środek, a także specjalny żel na ząbkowanie do smarowania miejscowego obolałych dziąseł.
Wielkim sprzymierzeńcem ząbkującego maluszka jest zimno. Plastikowy gryzak wprost z lodówki, albo zamrożony owoc to coś, na czym maluch bezpiecznie może ukoić ból spowodowany wyrzynającymi się zębami. Do tego masaż dziąseł wykonany przez rodzica, a także dużo… wyrozumiałości powinny pomóc jemu (i Wam!) przetrwać ten trudny czas!