Często spotykamy biegaczy wyposażonych w małe urządzenie i zastanawiamy się do czego ono służy. Czy tylko do nadania bardziej profesjonalnego wyglądu sportowca, czy rzeczywiście spełnia jakąś ważną rolę. Tym urządzeniem jest po prostu pulsometr. Najwyższy czas uzupełnić wiedzę na jego temat.
Puls – podstawowy wskaźnik kondycji serca
Puls - zwany również tętnem oraz ciśnienie krwi to dwa podstawowe parametry, które wskazują w jakiej formie jest nasze serce. Bardzo istotna jest zarówno częstotliwość tętna jak i jego miarowość. Prawidłowy puls spoczynkowy jest różny w zależności od wieku. U dorosłych powinien oscylować pomiędzy 60-70 uderzeń na minutę, a u małych dzieci do 100 uderzeń na minutę (u noworodków może nawet osiągać 130 uderzeń na minutę).
Zdaniem specjalistów im wolniej bije serce, tym dłuższe życie! Najlepszym sposobem na utrzymanie tętna na właściwym lub nieco niższym poziomie jest regularna aktywność fizyczna – od 3 do 4 razy w tygodniu.
Puls najlepiej mierzyć bezpośrednio po przebudzeniu lub w trakcie zwykłych codziennych czynności - po krótkim odpoczynku. Możemy sami wykonać pomiar przykładając palce do nadgarstka lub tętnicy szyjnej oraz licząc ilość uderzeń w ciągu minuty. Znacznie łatwiej i dokładniej jednak wykonamy badanie wykorzystując pulsometr lub automatyczny ciśnieniomierz, który również wyposażony jest w funkcje do mierzenia tętna.
Pulsometr – zbędny czy przydatny gadżet?
Pulsometr może być używany zarówno w domu, na sali gimnastycznej jak i w terenie podczas biegania oraz jazdy na rowerze. Bardzo przydatny w szczególności dla osób systematycznie uprawiających sport. Pozwala bowiem na bieżące monitorowanie wydajności i efektywności prowadzonych treningów z uwzględnieniem parametrów bezpiecznych dla zdrowia.
Rozpoczynając przygodę z pulsometrem należy, przede wszystkim, zwrócić uwagę na jego prawidłowe założenie oraz odpowiednie wyliczenie i wprowadzenie swojego maksymalnego tętna wysiłkowego. Najczęściej wartość maksymalnego pulsu oblicza się według wzoru HRmax = 220 minus wiek. Czyli jeżeli mamy 35 lat, to nasze HRmax wynosi 185 uderzeń na minutę. Właściwie umiejscowiony pas piersiowy powinien znajdować się pod mięśniem sercowym. Kobiety, kierując się własną wygodą, mogą zapiąć go nad piersią lub pod piersią.
Trenując trzeba pamiętać, że najlepszy dla serca jest wysiłek przy pulsie 50-70% tętna maksymalnego!
Z czego składa się pulsometr?
Pulsometr, w zależności od modelu, składa się z dwóch części – nadajnika w postaci pasa piersiowego i zegarka lub tylko z jednego elementu - zegarka zakładanego na rękę, w którym wbudowany już jest nadajnik. Jednoczęściowy, ze względu na łatwiejsze zastosowanie jest bardziej popularny, ale niestety jego pomiar jest dużo mniej precyzyjny.
Zegarki na rękę posiadają duże, czytelne wyświetlacze odporne na zarysowania oraz zależnie od typu wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak: czas, data, stoper, licznik spalonych kalorii, pomiar okresu treningu oraz rejestr przebytego dystansu. Dostępne są również pulsometry z energooszczędną technologią Bluetooth Smart, która umożliwia transmisję danych do Iphone. Bardzo różnorodne i ciekawe obudowy zegarków sprawiają natomiast, że każdy może dopasować urządzenie do własnego stylu.
Pulsometr – małe urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża już sobie uprawiania sportu. Można nazwać je osobistym trenerem, który pilnuje żeby nasz wysiłek przebiegał w granicach służących zdrowiu.