Antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej popularnych i jednocześnie bardzo wygodnych form zabezpieczania się przed ciążą. Przed podjęciem decyzji o wyborze właśnie tej metody antykoncepcyjnej poznaj jej mocne i słabe strony.
Na czym polega antykoncepcja hormonalna?
Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania zapłodnieniu, która w całości opiera się na zmianach w gospodarce hormonalnej organizmu. Do ciała kobiety dostarczane są sztuczne hormony, które działają dokładnie tak samo, jak naturalne – estrogen oraz progestagen. Dopuszczana jest antykoncepcja hormonalna oparta na jednym z tych hormonów (progestagenie) i wtedy mówimy o tabletkach jednoskładnikowych.
Hormony te wpływają na organizm kobiety oraz układ rozrodczy poprzez zahamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu w drogach rodnych (uniemożliwia to poruszanie się plemników), zwolnienie transportu jajowodowego (gdyby uwolniła się komórka jajowa, nie porusza się ona w kierunku plemników) oraz zmiany w środowisku macicy, które, w ostateczności, nie dają możliwości na zagnieżdżenie zapłodnionego jajeczka.
Należy pamiętać o tym, że hormony te nie działają tyko na układa rozrodczy, ale dostarczone do organizmu, mogą wypływać na całe jego funkcjonowanie. W związku z tym ważne jest, aby w sposób świadomy oraz odpowiedzialny podjąć decyzję o stosowanej antykoncepcji.
Rożne metody przyjmowania hormonów
Antykoncepcja hormonalna dostępna jest pod wieloma postaciami, jednak decyzja o wyborze jest podejmowana za każdym razem z lekarzem ginekologiem. On także powinien wypisać receptę, która jest wymagana do zakupu w aptece.
Obecnie najbardziej popularne są tabletki oraz plastry antykoncepcyjne, będące jednocześnie najtańszym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Ponadto lekarz może zaproponować antykoncepcyjny krążek dopochwowy, wkładkę domaciczną uwalniającą hormony czy implant. Mało popularne w naszym kraju są zastrzyki hormonalne, natomiast pigułki „72 godziny po” (stosunku) cały czas wzbudzają wiele kontrowersji.
Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej
Wśród pozytywnych cech tej metody antykoncepcyjnej wymienia się w szczególności bardzo wysoką skuteczność oraz wygodę stosowania, nie wpływającą na akt seksualny. Ponadto pigułki hormonalne mogą mieć korzystny wpływ na inne aspekty życia kobiety – zmniejszenie dolegliwości związanych z miesiączkowaniem, regularność cykli, zmniejszenie ryzyka ciąży pozamacicznej oraz wystąpienia raka narządów rodnych (wymagane częstsze kontrole u ginekologa).
Jednak przyjmowanie hormonów może wiązać się także z niebezpiecznymi zmianami w organizmie – wzrostem masy ciała, częstszymi bólami głowy, wzdęciami, podniesieniem ciśnienia krwi czy wahaniami nastrojów. Dodatkowo może grozić powikłaniami zakrzepowymi, wystąpieniem żylaków, chorobą niedokrwienną serca. Wyjątkowo nieprzyjemne mogą być również niecykliczne krwawienia oraz zaburzenia gospodarki tłuszczowej w organizmie (przetłuszczona cera i włosy).
W związku z tymi zagrożeniami, antykoncepcja hormonalna jest przeznaczona dla kobiet młodych – do 35 roku życia. Pozostałe panie mają do wyboru całą gamę innych metod, m.in. prezerwatywy, metody chemiczne czy chociażby naturalne.