Ocet jabłkowy to nie tylko kwaśny dodatek do dań, ale także świetny produkt, który wspomaga odchudzanie, poprawia urodę oraz wspiera nasze zdrowie. Niezwykłe właściwości octu możesz wykorzystać na co dzień! Sprawdź, do czego przyda Ci się ocet jabłkowy oraz nasz przepis na to, jak zrobić go samodzielnie w domu. Będzie jeszcze zdrowszy!
Ocet jabłkowy dla zdrowia i szczupłej sylwetki
W occie jabłkowym można znaleźć ponad 20 ważnych witamin i minerałów, a do najważniejszych i występujących w największej ilości należą: potas, wapń, fosfor, selen oraz witamina E i B6. Dzięki tym składnikom ocet jabłkowy poprawia działanie układu nerwowego, dobrze wpływa na koncentrację, stan skóry i paznokci (przeciwutleniacze neutralizujące działanie wolnych rodników) czy wspiera prawidłową pracę układu krążenia. Jest produktem skutecznie wspomagającym działanie leków przeciwcukrzycowych. Ocet jabłkowy również odkwasza organizm, przywracając mu równowagę zasadowo-kwasową.
Ocet jabłkowy bogaty jest także w pektynę, czyli substancję balastową, doskonale uprawniającą układ pokarmowy i procesy trawienne. To dzięki niej ocet jabłkowy wspiera odchudzanie i pozbywanie się nawagi (oczyszcza organizm, wymiata złogi z jelit i spala tłuszcz). Daje również uczucie najedzenia – podjadanie pójdzie w niepamięć!
Uroda a ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy można stosować także zewnętrznie – dla pięknej i promiennej skóry oraz lśniących i mocnych włosów. Kuracja dla zdrowych włosów to płukanie ich po każdym myciu słabym roztworem octu i wody (dwie łyżki octu na 500ml wody). Dzięki temu dokładnie spłukiwane są resztki mydła, piany i kosmetyków, łuski włosów zamknięte, a czupryna dłużej niż zazwyczaj pozostaje lśniąca i świeża (włosy nie przetłuszczają się tak szybko).
Natomiast wszelkie powstałe na skórze alergiczne podrażnienia można przemywać octem jabłkowym, który działa odkażająco i przeciwalergicznie. Ocet likwiduje bakterie i wolne rodniki, a skóra starzeje się znacznie wolniej. Jest tylko jeden mały problem – nieprzyjemny zapach octu. Dlatego polecamy używać go na noc lub szukać w sklepach kremów i balsamów z octem, w których jego zapach został zneutralizowany.
Zrób sobie ocet sam
Nie każdy ocet jabłkowy jest zdrowy i wolny od chemii. Przede wszystkim trzeba unikać pirosiarczynu potasu, który ma silne działanie uczulające. A najlepszym wyjściem jest samodzielnie stworzony ocet jabłkowy. Jak się to robi?
Potrzebujesz dużo niepryskanych, zdrowych jabłek, wody i cukru. Jabłka należy pokroić (bez obierania i wyjmowania gniazd nasiennych), zalać w szklanym naczyniu przegotowaną wodą z cukrem (łyżka cukru na szklankę wody). Następnie należy przykryć naczynie płótnem i odstawić na przynajmniej 4 tygodnie w ciepłe miejsce. Co kilka dni miksturę należy przemieszać. W momencie, gdy jabłka przestaną się burzyć, można płyn odcedzić (np. przy użyciu gazy) i przelać do butelek. Gotowy ocet jabłkowych przechowuj w ciemnym miejscu.
Z octu jabłkowego jednak nie może skorzystać każdy. Nie poleca się spożycia dużych ilości octu osobom cierpiącym na problemy żołądkowe czy wrzody.