Zdrowe oczy to skarb, o który trzeba wyjątkowo dbać. A czasem martwimy się kondycją włosów, paznokci, skóry bardziej, niż zmysłem, który pozwala nam żyć. Co zrobić, aby cieszyć się dobrym wzrokiem możliwie długo? Mamy dla Was kilka wskazówek odnośnie prawidłowej dla wzroku diety, ewentualnych suplementów, a także garść pomocnych w życiu codziennym zasad.
Witaminy i substancje wspierające wzrok
Oczy wspiera z pewnością luteina, która porównywana jest do naturalnego filtra przeciwsłonecznego, chroniącego wrażliwą gałkę oczną przed zgubnym działaniem promieni słonecznych. Chroni ją przed starzeniem, likwiduje wolne rodniki, a ponadto w dużym stopniu zapobiega zaćmie. Podobne działanie przeciwstarzeniowe ma także cynk, który jest jedną ze składowych siatkówki oka.
Wśród witamin pomagających zachować właściwy wzrok na pierwszym miejscu wymienia się zawsze witaminę A. Neutralizuje ona wolne rodniki oraz zapobiega tak zwanej kurzej ślepocie czy zespołowi suchego oka. Doskonale na wzrok wpływają także witaminy E i C, przeciwdziałające starzeniu się komórek, stanom zapalnym gałki ocznej oraz zaćmie związanej z wiekiem. Przy zestawie witamin dobrych dla oczu nie należy zapominać o witaminach z grupy B, które wspomagają układ nerwowy, a tym samym i prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.
Wybierając suplementy wspomagające wzrok warto zwrócić uwagę na ich skład. Luteina, jako najmocniejsza z tych substancji, jest obowiązkowa, jednakże powinniśmy szukać także wymienionych wyżej witamin A, E, C oraz witamin B.
Dieta idealna dla Twoich oczu
Nie trzeba sięgać po suplementy, jeśli chce się mieć sokoli wzrok. Również za pomocą rozsądnej oraz dobrze zbilansowanej diety możecie wspomagać swój zmysł wzroku. Luteinę, której organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, można znaleźć w kukurydzy, szpinaku, żółtkach jaj, borówkach.
Najbardziej potrzebne witaminy możemy przyswajać przy okazji zajadania się pysznymi owocami (morelami, brzoskwiniami, melonami, mango) oraz warzywami łatwo dostępnymi w naszym kraju (marchew, pietruszka, brokuły, pomidory). Pamiętajmy, że najlepiej owoce i warzywa jeść na surowo, aby w procesie obróbki nie tracić ich cennych właściwości. A także wspierać wchłanianie tych witamin spożywając je w towarzystwie zdrowych tłuszczy – z orzechów, oliwy z oliwek czy awokado.
Jeśli chodzi o cynk, to jego najlepszym źródłem są kasze pełnoziarniste oraz pieczywo.
Jak prawidłowo dbać o wzrok?
Jednak higiena wzroku to nie tylko prawidłowa dieta i ewentualne, wspomagające suplementy. O wzrok należy właściwie dbać. Przede wszystkim unikaj zadymionych i zapylonych pomieszczeń. Jeśli pracujesz przed komputerem, rób 5-minutowe przerwy raz na godzinę. W czasie słonecznej pogody (nie tylko latem!) noś dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Natomiast podczas czytania lub pracy na komputerze zadbaj o właściwe światło oraz często mrugaj, aby nawilżyć gałkę oczną.
Dla zdrowia oczu najważniejsza jest profilaktyka, która związana jest także z wizytami u lekarza okulisty, który monitoruje wzrok, wyklucza ewentualne schorzenia oraz w razie konieczności przepisuje okulary korekcyjne.