Dla osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się bądź trwale unieruchomionych wózek inwalidzki stanowi jedyną alternatywę umożliwiającą opuszczenie domu. Bez niego, odizolowani od świata zewnętrznego, skazani byliby, tylko i wyłącznie, na samotną walkę z chorobą.
Wózek inwalidzki – powiew niezależności i lepsza kondycja psychiczna chorych
Osoby całkowicie unieruchomione oprócz codziennej pielęgnacji i rehabilitacji równie mocno potrzebują zmiany otoczenia oraz wyjścia na świeże powietrze. Często, mając takiego chorego w domu, w ogóle o tym nie myślimy. Wydaje nam się, że stała, specjalistyczna opieka, doskonałe wyżywienie oraz zalecona dawka leków w zupełności wystarczają. Nic bardziej mylnego!
Chorzy długi czas przebywający w zamkniętym pomieszczeniu są nie tylko bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje, ale także mają zmniejszoną odporność psychiczną i niejednokrotnie popadają w depresje. Dlatego, wykorzystując wózek inwalidzki, powinniśmy zadbać o codzienny, jak najdłuższy spacer. Oprócz dużej dawki powietrza i promieni słonecznych dostarczy on im także wiele pozytywnych wrażeń wynikających z obcowania z przyrodą oraz ze światem zewnętrznym.
Dla osób cierpiących głównie na schorzenia lub niedowład kończyn dolnych, wózek inwalidzki jest z kolei jedyną szansą na samodzielność i niezależność. Dzięki niemu bowiem, mogą swobodnie się przemieszczać, uczęszczać do szkoły czy pracy oraz czynnie uczestniczyć w życiu społecznym.
Zakup czy wypożyczenie wózka inwalidzkiego?
Wózki inwalidzkie nie należą do tanich urządzeń, dlatego należy dokładnie zastanowić się czy korzystniejsze nie będzie jego wypożyczenie. W przypadku krótkotrwałego unieruchomienia spowodowanego przejściową chorobą bądź rekonwalescencją po przebytym urazie zakup wózka jest zupełnie niepotrzebny.
W każdym dużym mieście istnieje wiele wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, w których miesięczny koszt najmu podstawowego wózka inwalidzkiego wynosi od 45 do 60 złotych. W niektórych z nich cena podlega także indywidualnej negocjacji. Oprócz miesięcznego czynszu zwykle pobierana jest również jednorazowa kaucja w kwocie około 200 zł.
Jeżeli jednak schorzenie jest trwałe i jesteśmy zdecydowani na zakup wózka warto postarać się o dofinansowanie z NFZ. Chcąc je uzyskać trzeba otrzymać zlecenie, na odpowiedni wózek, wydawane przez lekarza specjalistę np. ortopedę, reumatologa, neurologa, które następnie należy potwierdzić w regionalnej placówce NFZ. Potwierdzone zlecenie można zrealizować wyłącznie w sklepach medycznych, które mają podpisaną umowę z NFZ.
Jaki wózek inwalidzki wybrać?
Na rynku dostępna jest bardzo różnorodna i bogata oferta wózków inwalidzkich różniących się od siebie zastosowanym materiałem, technologią, konstrukcją, posiadanymi funkcjami oraz oczywiście ceną. Do najbardziej popularnych należą wózki:
- ręczne – wózki klasy podstawowej, wykonane ze stali lub aluminium;
- aktywne – bardzo lekkie, wykonane z aluminium lub tytanu, łatwe w prowadzeniu i posiadające doskonałe właściwości zwrotne;
- stabilizujące plecy i głowę – wózki specjalnego przeznaczenia z ergonomicznym oparciem na plecy i zagłówkiem utrzymującym w prawidłowej pozycji głowę, w większości wyposażone w mechanizm odchylenia oparcia do pozycji leżącej;
- dziecięce – dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży;
- sportowe – dedykowane głównie osobom czynnie uprawiającym sport pomimo niepełnosprawności, o budowie dostosowanej do rodzaju dyscypliny;
- elektryczne – najdroższe z wózków, najczęściej sterowane ręcznie za pomocą joysticka.
Dokonując zakupu wózka inwalidzkiego, przede wszystkim, należy uwzględnić wszystkie jego parametry techniczne – odpowiednie do wieku, sylwetki i wagi chorego, funkcjonalne – dobrane do celu użytkowania oraz praktyczne – na przykład umożliwiające jego szybkie złożenie i przewiezienie w bagażniku samochodu.
Dodatkowym, bardzo przydatnym i godnym uwagi, ale niestety drogim urządzeniem do wózka inwalidzkiego jest schodołaz umożliwiający pokonywanie schodów bez schodzenia z wózka.
Nie pozbawiajmy naszych bliskich kontaktu ze społeczeństwem i zaopatrzmy ich w wózek inwalidzki. Dla większości z nich czas spędzony poza murami mieszkania, jest tym krótkim momentem w ich życiu, w którym mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobie i cierpieniu.