Nie od dziś wiadomo, że produkty mleczne mają zbawienny wpływ na zdrowie ludzi. Pewnie dlatego znajduje się tak wysoko w piramidzie żywienia. Jakie jednak właściwości zdrowotne mają najbardziej popularne produkty mleczne – jogurty naturalne, maślanki i kefiry?
Jogurt naturalny
Jogurt naturalny najprawdopodobniej pochodzi z Indii, ale szybko zdobył popularność w Azji, Afryce, a następnie przez Bułgarię trafił do Europy. Co ciekawe, w naszej części Europy pojawił się dopiero około XX wieku i początkowo był sprzedawany jako… lek w aptekach!
Jogurt powstaje w wyniku fermentacji mleka pod wpływem określonych szczepów bakterii, dlatego w składzie dobrego jogurtu nie ma nic ponad mleko i bakterie. Jogurt naturalny bogaty jest w fosfor, który bierze udział w przemianie baterii oraz poprawia krzepnięcie krwi. Ponadto zamiera witaminy z grupy B wspomagające układ nerwowy, mięśnie, a także wpływające na dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci. Witamina B pomaga także w sytuacjach stresowych.
Zaleca się także spożywanie jogurtów naturalnych podczas kuracji antybiotykowej ze względu na zawartość probiotyków, ponieważ działają one osłaniająco na układ trawienny.
Korzyści picia kefiru
Kefir po raz pierwszy powstał około 3 tysiące lat temu w okolicach Kaukazu. Powstaje w wyniku fermentacji mleka z bakteriami i drożdżami, dzięki czemu tworzy się mleczny napój, lekko gazowany.
Kefir działa przede wszystkim oczyszczająco na organizm, dzięki temu, że wspomaga perystaltykę jelit. Dlatego polecany jest osobom z problemami trawiennymi, z zespołem jelita drażliwego, wrzodami oraz tym, które mają spowolniony metabolizm. Duża zawartość białka powoduje, że jest wskazany w profilaktyce osteoporozy, a także w terapii raka. Badania wykazały także, że może pomóc w łagodzeniu objawów alergii.
Maślanka na Twoje zdrowie
Podobnie, jak jogurt czy kefir, i maślanka jest doskonałym źródłem witaminy z grupy B, a także wapnia i witaminy K, które doskonale wpływają na nasze zdrowie. A ponadto wapń pochodzący z maślanki jest wyjątkowo łatwo przyswajalny. Maślanka ponadto jest źródłem lecytyny, która wpływa korzystnie na wzrok.
Maślanka poprawia przemianę materii, zapobiegając wzdęciom oraz zaparciom. Co ciekawe, polecana jest osobom nietolerującym laktozy – mimo, że jest produktem mlecznym, nie zawiera jej wcale!
Jeśli zastanawiasz się nad tym, który z tych produktów jest najmniej kaloryczny, postaw na maślankę. Najwięcej kalorii mają zasadniczo jogurty naturalne (uważaj na te słodzone!).