Olejek z drzewa herbacianego, wbrew swojej nazwie, nie ma nic wspólnego z herbatą. Jego nazwa pochodzi jeszcze z czasów kolonizacji, kiedy to kolonizatorzy Australii z liści tego drzewa przygotowywali sobie leczniczy napar. Właściwości olejku z drzewa herbacianego są jednak cały czas bardzo doceniane i szeroko wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i dermatologii.
Olejek z drzewa herbacianego
Drogocenny olejek, oryginalnie pochodzący z Australii i Nowej Zelandii, współcześnie uprawiany jest na plantacjach całego świata. Uzyskuje się go poprzez destylację parową z liści i małych gałązek tego krzewu. Jest to jeden z niewielu olejków naturalnych, jaki można stosować bez dodatkowego rozcieńczania.
Dla zachowania jego właściwości niebagatelne znaczenie ma właściwe przechowywanie (mowa konkretnie o związkach lotnych). Olejek z drzewa herbacianego powinien być przechowywany w ciemnym i suchym miejscu, koniecznie w bardzo szczelnym i zamkniętym opakowaniu. Nie wolno wystawiać go na działanie wysokich temperatur i bezpośrednie nasłonecznienie.
Pomoc olejkami w chorobie
Duża zawartość substancji działających przeciwbakteryjne i przeciwwirusowo powoduje, że olejek z drzewa herbacianego świetnie wspomaga walkę z sezonowymi infekcjami. Doskonale oczyszcza drogi oddechowe w trakcie wszelkich inhalacji czy parówek, ale też może być stosowany do oczyszczania powietrza poprzez kominki zapachowe. Świetnie sprawdzi się w kąpieli leczniczej. Leczy nie tylko katar, ale i przewlekły kaszel, zapalenia gardła oraz bóle zatok.
Innym zastosowaniem olejku z drzewa herbacianego jest opatrywanie ran. Przyspiesza on znacznie gojenie, a nawet potrafi leczyć trudno gojące się rany (np. przy zakażeniach gronkowcem złocistym, trudnych do wyleczenia). Leczy on także zapalenia dziąseł oraz im zapobiega, dlatego z powodzeniem może być dodawany do pasty do zębów lub stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej (wystarczy kilka kropel olejku wymieszać z wodą).
Olejek z drzewa herbacianego a uroda
Ten bogaty olejek, dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, jest składnikiem wielu preparatów i kosmetyków mających zaradzić problemom skórnym o różnym podłożu. Można stosować go także samodzielnie, w czystej postaci, aby skondensować i przyspieszyć jego działanie.
Olejkiem z drzewa herbacianego można leczyć się dosłownie od stóp do głów. Wykazuje lepsze działanie przeciwgrzybicze niż popularne maści na grzybicę stóp. Należy olejkiem w czystej postaci smarować skórę i paznokcie stóp przez około 2 miesiące do całkowitego wyleczenia. Stosowanie olejku z drzewa herbacianego wspomaga usuwanie brodawek i kurzajek.
Znacznie jednak częściej wykorzystuje się go jako lek przeciwtrądzikowy – może być stosowany miejscowo (należy przeprowadzić próbę skórną, by upewnić się, że nie powoduje alergii) lub jako dodatek do kremów, maseczek i toników zwalczających trądzik. To także naturalny produkt pomagający zwalczać łuszczycę oraz łojotok.
Latem olejek ten sprawdzi się jako skuteczny preparat odstraszający komary. Wystarczy zmieszać go z wodą i wlać do pojemnika ze spryskiwaczem. Warto zainwestować w wszechstronny olejek z drzewa herbacianego, tym bardziej, że jego cena jest naprawdę niska (od 10 do 20zł a 10ml), a produkt bardzo wydajny.