Lekarze z całego świata biją na alarm. Statystyki są zatrważające! Z roku na rok zwiększa się liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Niestety na tego typu wirusa nie ma żadnej szczepionki, jak np. w przypadku wirusa typu B, dlatego też jedynie jego najwcześniejsze wykrycie gwarantuje skuteczne wyleczenie.
Jakie są drogi zarażenia wirusem HCV?
Wirus HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C, przenosi się tylko i wyłącznie przez krew, a więc w trakcie przetoczenia zakażonej krwi lub jeżeli występuje bezpośredni kontakt uszkodzonej skóry z przedmiotem nią zanieczyszczonym.
Ryzyko zarażenia pojawia się w trakcie zabiegów medycznych takich jak:
- zabiegi chirurgiczne (w tym cesarskie cięcie),
- zabiegi stomatologiczne,
- zastrzyki.
Istnieją również zagrożenia związane z zabiegami niemedycznymi:
- manicure,
- zabiegi fryzjerskie,
- zabiegi kosmetyczne,
- tatuaż.
Jak widać powyżej, korzystając z podstawowej opieki medycznej oraz powszechnie dostępnych usług, wszyscy jesteśmy narażeni na zachorowanie.
Jakie są objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C?
Większość pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C nie ma żadnych objawów - dlatego bardzo często nazywa się ten wirus ‘’cichym zabójcą’’. Dowiadujemy się o chorobie przez przypadek, wykonując rutynowe badania, np. po otrzymaniu wyników badań okresowych w medycynie pracy. Nie mamy świadomości, że jesteśmy zakażeni - a wirus stopniowo uszkadza nam wątrobę prowadząc do niewydolności lub marskości wątroby.
Warto więc poświęcić 30 zł, bo tyle kosztuje prywatne badanie diagnostyczne krwi, żeby stwierdzić ewentualną obecność wirusa. Jak widać cena za ‘’wiedzę’’ mogącą uratować nam życie nie jest zbyt wygórowana!
Profilaktyka przed zapaleniem wątroby typu C
Dbanie o zdrowie to nie tylko regularne przeprowadzanie badań medycznych i odwiedzanie gabinetów lekarskich, ale przede wszystkim zdrowy styl życia. Pod tym pojęciem kryje się zarówno odpowiednia dieta, czynne uprawianie sportu (nawet w tej minimalnej wersji: codzienny spacer na świeżym powietrzu), jak i odpoczynek, na który każdy organizm zasługuje.
Ważne jest również wystrzeganie się napojów alkoholowych i papierosów, które negatywnie wpływają na pracę wszystkich narządów wewnętrznych (nie tylko płuc, jak to się potocznie myśli).
Warto również sięgnąć po sprawdzone od wieków wszelkie medykamenty ziołowe, wspomagające i regenerujące cały nasz organizm. Niezastąpione są w tym bogate w witaminy i walory smakowe herbatki ziołowe, składające się z kompozycji wielorakich zbóż i owoców. W sklepach zielarskich i aptekach dostępny jest szeroki asortyment ziołowych suplementów diety, które powinno się włączyć do codziennego jadłospisu.
W tematyce doboru odpowiedniego żywienia bardzo pomocna jest literatura, która wskazuje nam właściwy kierunek postępowania w komponowaniu naszego menu, który bezpośrednio przekłada się na nasz stan zdrowia i jakość życia.
Zbilansowana dieta to może nie ‘’lek na całe zło’’, ale na pewno dobrodziejstwo dla naszego organizmu, mające wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i piękną sylwetkę.
Puenta może być tylko jedna: Nikt o nas lepiej nie zadba niż my sami. Nie bójmy się więc badań diagnostycznych i korzystajmy z dobrodziejstw natury!