Oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów na wiosnę ma głęboki sens i jest polecane praktycznie każdemu. Pewnie każdy z Was zauważył dodatkowe kilogramy i centymetry w obwodzie bioder i brzucha po zimie? To naturalne, że zimą nieco przybieramy na wadze. Wiosna z kolei to idealny termin na rozprawienie się z nadprogramowymi kilogramami. W wiosennym oczyszczaniu nie chodzi jednak wyłącznie o utratę wagi, ale też do pozbycie się pozimowych toksyn, zanieczyszczeń, a nawet metali ciężkich charakterystycznych dla zimowej diety.
Po co Ci tak naprawdę detoks na wiosnę?
Niektórzy mówią na to przesilenie wiosenne, ale często chodzi po prostu o nagromadzenie toksycznych substancji i złogów w jelitach, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Mimo nadchodzącej wiosny, ładnej i ciepłej pogody oraz dłuższych dni, my czujemy przemęczenie, senność, rozdrażnienie i znaczny spadek energii. Niektórzy mogą narzekać także na zły stan skóry, włosów i paznokci.
To wszystko wina zmiany metabolizmu zimą, większej ilości przetworzonego jedzenia oraz zmniejszonej zawartości błonnika i wody w diecie. Trzeba zmienić to wiosną, a najlepiej zacząć od oczyszczania organizmu. Na detoks mogą zdecydować się wyłącznie osoby zdrowe. Choroby przewlekłe zazwyczaj są przeciwwskazaniem do drastycznych (chociażby krótkotrwałych) zmian w diecie, a ewentualne oczyszczanie należy skonsultować z lekarzem i wykwalifikowanym dietetykiem.
Zmiany w diecie
Zacznij od wyeliminowana z diety wszystkiego, co zanieczyszcza organizm. To przede wszystkim wysoko przetworzone produkty, gotowe dania w proszku i ze słoików. Należy zrezygnować z niezdrowych przekąsek, czyli słodyczy, słonych paluszków i chipsów oraz alkoholu, kawy, słodkich napojów gazowanych, a nawet soków w kartonach. Białe pieczywo, czerwone i tłuste mięso oraz sery są wykluczone.
Co zatem jeść, żeby oczyścić organizm? Owoce i warzywa w rozsądnych ilościach, najlepiej świeże lub w postaci świeżo wyciśniętych soków (dobrą metodą jest kilkudniowa sokoterapia). Należy zwiększyć ilość płynów w diecie – może być to zarówno woda, jak i ziołowe napary lub oczyszczające zielona bądź czerwona herbata. Doskonałe działanie oczyszczające mają kasze (szczególnie jaglana), naturalne kiszonki (kapusta, ogórki) oraz jogurty naturalne. Nie można zapomnieć o błonniku, którego źródłem jest, poza warzywami i owocami, pieczywo z pełnego przemiału, otręby i pełnoziarniste płatki śniadaniowe. Ważne, aby podczas wiosennego oczyszczania organizmu nie przejadać się, a nawet pozostawiać pewien niedosyt po posiłku. Chyba dacie radę przez 2-3 tygodnie w imię zdrowia?
Wspomaganie w oczyszczaniu organizmu
W sklepach znajdziemy całą gamę produktów wspomagających oczyszczanie organizmu – zarówno tabletki, jak i gotowe mieszanki do koktajli. Powinniśmy pochodzić do nich z rezerwą, ponieważ niektóre z nich zawierają znaczące ilości chemii, czyli toksyn właśnie. Lepiej postawić na preparaty ziołowe, zawierające przyprawy (kardamon, kurkuma, cynamon) oraz ziołowe herbatki oczyszczające.
Nie zapominaj o ruchu podczas kuracji oczyszczającej! Podczas skromnej diety możesz nie mieć siły na forsowne treningi, ale na pewno spacer czy krótkie przejażdżki rowerem Ci nie zaszkodzą!