Zbliża się sezon urlopowy, który dla wszystkich powinien być czasem miłego i radosnego wypoczynku. Zanim nie nadejdzie, za wczasu skompletujmy podręczną apteczkę, by nie zaskoczyło nas żadne przykre zdarzenie!
Leki na chorobą lokomocyjną
Choroba lokomocyjna pojawia się już na samym starcie urlopu – kiedy wsiadamy w samochód, pociąg, statek czy samolot. Potrafi skutecznie uprzykrzyć nam drogę, powodując nudności i wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, senność i ogólne „skołowanie”. Choć dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim dzieci, nie omija niestety również wielu dorosłych. Jak sobie z nią radzić?
Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą z powodzeniem stosować dostępne bez recepty leki łagodzące dolegliwości odczuwane w środkach lokomocji. Przyjmuje się je zwykle na ok. 30 minut przed podróżą, a w przypadku nieustępujących objawów również w jej trakcie, po upływie kilku godzin (zgodnie z informacjami na ulotce). Dlatego w przypadku choroby lokomocyjnej występującej w rodzinie koniecznie pakujemy do apteczki zapas stosownych preparatów, a oprócz farmakologii wspomagamy się także sprawdzonymi sposobami na zapobieganie chorobie lokomocyjnej (stosując częste postoje, unikając zbyt dynamicznej jazdy autem itp.).
Preparaty łagodzące skutki poparzenia słonecznego
Choć przed wyjazdem każdy urlopowicz solennie obiecuje sobie, że będzie regularnie wcierał w skórę kremy z filtrami, to wyczekiwany przez cały rok relaks na plaży może uśpić naszą czujność. Poparzenie słoneczne objawia się zaczerwienioną, piekącą skórą, na której mogą pojawić się również bolesne bąble. Koniecznie należy w takiej sytuacji zastosować preparat chłodzący i łagodzący w kremie, maści bądź sprayu. Najlepiej, by zawierał pantenol lub alantoinę, znane z właściwości nawilżających i przyspieszających gojenie.
Pamiętajmy jednak o innych konsekwencjach zbyt intensywnej ekspozycji na słońce. Zawroty i bóle głowy, nudności czy utrata świadomości muszą bezwzględnie zostać skonsultowane z lekarzem!
Środki opatrunkowe i leki przeciwbólowe
Drobne zadrapania i skaleczenia to najczęściej pojawiające się urazy, niezależnie od miejsca, w którym wypoczywamy. Dlatego w naszym wyjazdowym ekwipunku koniecznie powinny znaleźć się podstawowe środki opatrunkowe, jak: plastry, gaza, gotowe opatrunki, bandaż, a także woda utleniona.
Podczas każdego wyjazdu możne nas również dopaść zwyczajny ból głowy, niestrawność, gorączka czy biegunka – medykamenty przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwzapalne na te przypadłości również warto mieć w pogotowiu. Nie zapominajmy o wykupieniu odpowiednio wcześniej przed urlopem recept na leki przyjmowane na stałe i spakowaniu ich, najlepiej do bagażu podręcznego.
Choć wydaje się, że niezbędnych elementów wyjazdowej apteczki jest dużo, naprawdę nie musicie zabierać ze sobą wielkiego pudła zawierającego antidotum na każdą możliwą dolegliwość. W aptekach czy sklepach internetowych znajdziecie naprawdę niewielkich rozmiarów paczuszki, które gwarantujemy – nie zajmą wiele miejsca w Waszym urlopowym bagażu.