Przyzwyczailiśmy się, że w przypadku spadku formy natychmiast sięgamy po tabletki przeciwbólowe, napoje dodające energii, suplementy diety wspomagające pamięć i koncentrację. Warto jednak wypróbować naturalne sposoby na wyciszenie skołatanych nerwów, poprawę samopoczucia i zwalczenie pierwszych ataków bólu.
Otul się dźwiękami
Codziennie zmagamy się z nadmiarem bodźców atakujących wszystkie nasze zmysły. Zbyt długie przebywanie w hałasie to problem niedostrzegany lub bagatelizowany przez większość z nas. Trudno go uniknąć – zarówno na ulicy, czasem w miejscu pracy czy w domu. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę ze szkód, jakie może ponieść nasz organizm podczas długiej ekspozycji na zbyt głośne dźwięki. Pogorszenie słuchu to tylko jeden, choć z pewnością najpoważniejszy skutek przebywania w hałasie. Do konsekwencji należeć może również nadmierne pobudzenie organizmu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, bóle głowy i nerwobóle w obrębie całego ciała.
Zróbmy wszystko, by relaksując się w domu odciąć się od przykrych, męczących dźwięków o dużym natężeniu. Nie oznacza to jednak przebywania w ciszy – wprost przeciwnie! Muzyka to doskonały lek uspokajający pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrana. Najlepiej wyciszymy się przy łagodnej muzyce klasycznej, na przykład koncertach fortepianowych lub skrzypcowych. Alternatywą mogą być specjalne kompozycje do medytacji i relaksacji, niektóre z nich powstają w oparciu o badania nad reakcjami ludzkiego mózgu. Równie dobrze sprawdzą się także odgłosy przyrody – najlepiej słuchane na żywo!
Wybierz właściwy kolor
Nasze zmysły doskonale ukoić mogą kolory. Urządzając własne mieszkanie dobrze jest zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych barw, szczególnie, jeśli chcemy stworzyć w swoim domu azyl, w którym będziemy mogli odciąć się od wszystkiego i odpocząć. Tu doskonale sprawdzą się stonowane, raczej jasne kolory – lekkie szarości, beże, a także niebieski, delikatny fiolet.
Jeżeli nie mamy wpływu na kolor ścian w naszym otoczeniu, zadbajmy o regularny kontakt z przyrodą – porządna dawka zieleni z pewnością poprawi nasze samopoczucie!
Postaw na zapach
Z leczniczych właściwości zapachu zdawano sobie sprawę już w starożytności. Dziś aromaterapia, wykorzystująca działanie naturalnych olejków eterycznych, jest jednym z elementów medycyny alternatywnej. Jakie zapachy służą naszemu zdrowiu?
Działanie wzmacniające, uspokajające ma olejek cedrowy. Docenić należy również wszechstronne działanie zapachu lawendowego, który ma właściwości antydepresyjne, łagodzące nerwobóle, wyciszające nerwice. Do aromaterapii można wykorzystać również olejek melisowy, neroli, sandałowy czy sosnowy.