Przyczyn wypadania włosów z głowy może być bardzo wiele. To często oznaka braku pewnych minerałów i witamin, a co z tym się najczęściej wiąże – kwestia źle zbilansowanej diety. Jednak nierzadko za przyczynę wypadających włosów upatruje się także w pewnych chorobach, których utarta włosów może być właśnie skutkiem. Jak rozpoznać przyczynę wypadania włosów i jak sobie z tym poradzić? Przeczytajcie nasz poradnik!
Dlaczego włosy wypadają?
Włosy wpadają codziennie. Trzeba wiedzieć, że dziennie tracimy ich około 50 do 100 sztuk podczas szczotkowania, mycia głowy czy chociażby w trakcie układania fryzury. Włosy zostają na ubraniach, fotelach, wiele z nich pewnie też znajdziemy na podłodze własnego mieszkania. To nie powinno dziwić, jeśli jednak ta liczba wydaje się nam znacznie większa, a rano poduszka jest usłana naszymi włosami – znaczy to, że nasze włosy wypadają nadmiernie.
Dlaczego włosy wypadają? Zacznijmy od najprostszych przyczyn. Wiele kobiet i mężczyzn niewłaściwie pielęgnuje swoje włosy. Chodzi i zbyt ciasne upinanie koków, nadmierne używanie środków do stylizacji, liczne wsuwki i spinki, które mogą nie tylko osłabiać włosy, łamać, ale także wyrywać włosy łącznie z cebulkami. Na pewno nie pomaga tapirowanie włosów, nakręcanie ich na wałki czy używanie lokówek i prostownicy. Codzienne wykorzystywanie suszarki do włosów nie jest także najlepszym pomysłem.
Kolejną przyczyną wypadania włosów może być źle ułożona dieta, niewłaściwe odżywanie, co bardzo często jest domeną osób, które się odchudzają. Najgorzej na kondycję włosów (a przy okazji i skóry oraz paznokci) wpływają diety składające się wyłącznie z jednego, głównego składnika, np. dieta wysokobiałkowa czy bazująca wyłącznie na owocach i warzywach (popularna dieta dr Ewy Dąbrowskiej). Włosy mogą wypadać, kiedy w codziennych posiłkach brakuje żelaza, cynku, selenu oraz aminokwasów. Ale też wtedy, gdy w organizmie jest za dużo witamin – szczególnie witaminy A. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie witamin i minerałów, które nierzadko przyjmujemy na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Na ich stan wpływ ma także nadmierne spożycie alkoholu czy palenie papierosów, nawet przebywanie w pomieszczeniach pełnych dymu papierosowego.
Niestety na kondycję włosów wpływać mogą także hormony i dużo częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn. I nie mamy tu na myśli wyłącznie sytuacji, gdy kobieta jest w ciąży i hormony w jej organizmie szaleją. To także może być skutkiem niedoczynności tarczycy lub pewnych wahań hormonalnych związanych z cyklem miesięcznym. Jednak powtarzające się zbyt częste i zbyt obfite wypadanie włosów powinno być niepokojące i z pewnością należy poradzić się w takiej sytuacji lekarza. Nie raz problemy z włosami pojawiają się także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (bądź na początku kuracji nimi), a także w trakcie i po menopauzie. Na łysienie mogą także narzekać mężczyźni, którzy mają za wysoki poziom testosteronu. W takich sytuacjach nie pomogą zwykłe suplementy diety, wcierki do włosów czy zmiana sposobu odżywania. Konieczna będzie terapia hormonalna, by wyrównać niedostatki w organizmie.
Jako ważny powód nadmiernego wypadania włosów wymienia się stres i generalnie choroby umysłowe, które mogą wypływać na nasze gorsze samopoczucie. Silne przeżycia lub długotrwałe narażenie na sytuacje stresowe powoduje osłabienie cebulek włosowych, a to kończy się wypadaniem włosów w ilości z pewnością martwiącej każdego. Osoby, które przeżywają stres, mają także tendencję do drapania się po głowie, częstego dotykania włosów – to także uboczny efekt nerwowości, przy czym bardziej mechaniczny niż fizjologiczny.
Wypadanie włosów to też efekt chorób skóry głowy. Najczęstsza jest grzybica skóry głowy, którą można rozpoznać po tworzących się na głowie plackowatych ogniskach grzyba, niszczących istniejące cebulki i powodujących nieodwracalne łysienie. Ponadto łysienie może być powodowane chorobą androgenną, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Łysienie androgenowe w wielu przypadkach dziedziczone jest w genach, a na poprawę sytuacji wpływ ma właściwa pielęgnacja włosów, zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta. Włosy wypadają także osobom, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, nadmierny łojotok czy nawet na łuszczycę.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów? Dieta i pielęgnacja
Właściwa dieta oraz dobrana do potrzeb pielęgnacja włosów mogą zdziałać cuda. Wpłyną nie tylko na lepszą kondycję samych cebulek, ale także na wygląd pasemek, ładną skórę oraz mocne, zdrowe paznokcie. Co zatem jeść? Zacząć należy od jedzenia tych produktów żywnościowych, w których znajdziemy łatwo przyswajalne żelazo, cynk, miedź oraz selen. Do codziennej diety powinniśmy włączać wołowinę, sardynki z puszki, nasiona, warzywa strączkowe (fasola, groch, soczewica), razowe pieczywo, owoce morza, kakao i ciemną czekoladę oraz orzechy. Przydadzą się także witaminy, których działanie określa się jako antyoksydacyjne, czyli przeciwutleniające. To witaminy A, E oraz C. znajdziemy jej w zielonych i czerwonych owocach oraz warzywach, a także w zdrowych olejach (oliwa z oliwek, awokado, olej z ryb), nasionach, orzechach i tłustym nabiale. Warto te zdrowe składniki na stałe włączyć do swojego jadłospisu, bo nie tylko doskonale wpłyną na kondycję naszej urody, ale są to elementy jednej z najzdrowszych na świecie diet – diety śródziemnomorskiej. Podziękują za nią nam również nasze serce, układ nerwowy i kostny. Warto też pamiętać o witaminach z grupy B. to ryboflawina, tiamina i pirydoksyna, których najlepszymi źródłami w diecie są botwinka, marchewki, seler, groszek, ziemniaki oraz szpinak. A ponadto zwróćmy uwagę na odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega 3 w codziennej diecie. To tak zwane dobre tłuszcze, które są budulcem organizmu, poprawiają wchłanianie witamin i minerałów, a do tego podnoszą nawilżenie włosów. Gdzie je znaleźć? W tłustych rybach morskich, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, nasionach i orzechach. Z tymi olejami naprawdę nie można przesadzić, więc warto mieć pod ręką zawsze kilka orzechów do schrupania!
Na kondycję cebulek włosowych i zapobieganie wypadaniu kosmyków wpływ maja także niektóre zioła, które warto pić lub naparami płukać sobie włosy. To przede wszystkim skrzy polny, pokrzywa, korzeń łopianu, chmiel, brzoza, dziurawiec zwyczajny, tatarak i nasturcja. Można także stosować preparaty z drożdżami, również tymi piwnymi oraz pić sok z czarnej rzepy (jedna łyżeczka dziennie wystarczy). Na gęstość włosów pomoże także maseczka przygotowana z wcześniej wymienionych drożdży, z żółtek jajek oraz maseczka na głowę sporządzona z rozgniecionego awokado. Pomaga także maseczka z namoczonego siemienia lnianego, którą wcieramy w skórę głowy. Dodatkowym zabiegiem na włosy jest olejowanie włosów. Można do tego użyć bogatych olejów z awokado, olejami ze słodkich migdałów, oliwy z oliwek oraz oleju kokosowego. Polega to na wcieraniu oleju czy preparatu na jego bazie w skórę głowy oraz w całą długość włosów. Należy zostawić taki naturalny kosmetyk na włosach przez co najmniej godzinę, a nawet na całą noc, a następnie umyć głowę tak, jak zazwyczaj. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na preparaty, jakimi na co dzień traktujemy włosy i skórę głowy. Szampony i odżywki nie powinny zawierać SLS, parabenów i sztucznych konserwantów. Warto postawić na naturalna pielęgnację, łagodne kosmetyki, a także zrezygnować z części środków do stylizacji. Im mniej, tym lepiej!
Te preparaty mogą pomóc na wypadanie włosów
Poniżej lista przydatnych i sprawdzonych preparatów, dzięki którym możemy powstrzymać wypadanie włosów.
- Tabletki Solgar Włosy, skóra i paznokcie, cena ok. 65 zł
Preparat Włosy Skóra Paznokcie firmy Solgar zawiera składniki, które organizm wykorzystuje do budowy kolagenu i keratyny, fundamentalnych składników włosów, skóry i paznokci. Formuła preparatu zawiera miedź, która korzystnie wpływa na zdrowie włosów i skóry, organiczną sól cynku (cytrynian) zapewniającą dobrą wchłanialność i odżywia włosy skórę oraz paznokcie. Naturalna witamina C jest z kolei ważna dla pięknej i elastycznej skóry poprzez swoje działanie przeciwutleniające. Zawarta w preparacie organiczna postać siarki pozyskiwana jest z sosny i jest bazą dla budowy kolagenu i keratyny. Źródłem krzemu w preparacie są oceaniczne algi, które są najlepszym, znanym, źródłem krzemu. Naturalnie wysoka przyswajalność wszystkich składników oraz odpowiedni ich poziom zaskakująco szybko wpływa na stan i wygląd włosów, skóry i paznokci.
- Płyn Neofollics na wypadające włosy blokujący DHT, cena ok. 130 zł
Neofollics tonik (lotion) przeznaczony jest do stosowania w przypadku wypadających włosów i łysienia dziedzicznego u kobiet i mężczyzn. Tonik stymuluje wzrost nowych i grubszych włosów oraz zmniejsza ich wypadanie. Neofollics zawiera sześć silnych ekstraktów roślinnych, trzy molekuły wzrostu włosów i dwa składniki zwiększające ich wchłanianie. Tonik stosuje się dwa razy dziennie, a pierwsze rezultaty można zobaczyć już po około trzech miesiącach stosowania.
- Spectral CSF przeciw wypadającym włosom dla kobiet, cena ok. 150 zł
Spectral CSF został opracowany z myślą o kobietach, które mają problem z przerzedzającymi się włosami. Formuła posiada działanie przeciw starzeniu się komórek, silnie stymuluje mieszki włosów i nie powoduje ich obciążenia. To wcierka, którą należy wmasowywać w skórę głowy dwa razy dziennie. Formuła preparatu została tak przygotowana, aby zapobiegać linieniu, łamaniu się włosów oraz ich starzeniu. Dzięki zastosowaniu technologii nanosomów wszystkie składniki odżywcze są transportowane do komórek gdzie są uwalniane przez 12 godzin. W preparacie można znaleźć zarówno substancje roślinne, jak i nowoczesne składniki wynalezione w laboratorium.
- Seboradin przeciw wypadaniu włosów, zestaw, cena ok. 80 zł
Duży zestaw od Seboradinu to popularny i skuteczny sposób na poprawę kondycji włosów. W pudełku znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do kuracji przeciw wypadaniu włosów: szampon, balsam oraz ampułki do skóry głowy, które zawierają preparat do wcierania w skórę głowy. To kompleksowa pielęgnacja włosów ze skłonnością do wypadania, która zadba o skórę głowy, odżywi ją i nawilży, co zapobiegnie wypadaniu włosów i pobudzi do wzrostu nowe.