Trądzik jest uznawany za jedną z najczęstszych chorób skóry na świecie. Mitem jest to, że dotyka wyłącznie nastolatków i młodzież, ponieważ cierpią na niego także osoby dorosłe. Jak rozpoznać trądzik? Wystarczy przyjrzeć się swojej twarzy i prawidłowo odczytać zmiany skórne.
Zaskórniki na skórze
Po pierwsze mogą to być zaskórniki, czyli małe punkty na skórze blokujące pory. Są one początkowym stadium dla wielu rodzajów krost, a zaczynają się od niewinnych wągrów, przekształcając się z czasem w większe i pękające krosty.
Wyróżnia się zaskórniki zamknięte, czyli takie, które mają zamknięty kanalik i są znane pod postacią białej, widocznej grudki. Drugim rodzajem zaskórników są zmiany otwarte, będące efektem zebrania się dużej ilości łoju oraz martwych komórek naskórka w kanaliku. Zaskórniki otwarte są wyjątkowo szpecące, mają kolor czarny i przypominają brud przyklejony do twarzy…
Stan zapalny skóry
Wiele osób ma na twarzy wągry, które są słabo widoczne i nie stanowią większego problemu. Jednak u niektórych z nas wągry mogą przekształcać się w niebezpieczne zamiany skórne, będące nie tylko nieestetyczną ozdobą twarzy, ale i zamianą chorobową wymagającą specjalistycznego leczenia.
Najczęstsze, ale i najmniej groźne, są zwykłe grudki. Są one tworzone przez zaskórnik, który jest nieszczelny i łój przedostaje się do okolicznych tkanek. W efekcie powstaje mała grudka (do 5mm), czerwona i bezropna. Za powstawanie krost odpowiedzialne są bakterie, świetnie rozwijające się w zablokowanych porach. Krosty są zmianami ropnymi, a ich cechą charakterystyczną jest żółty, wystający czubek. Z czasem może on zmienić się białą krostę, z ropnym czubkiem i czerwoną obwódką. Ani krosty, ani grudki nie zostawiają po zagojeniu blizn.
Większym problemem są z pewnością guzki powstające na skutek pękania zaskórników pod skórą. Guzki są bardzo rozległymi zmianami (obejmują okoliczne tkanki) oraz znajdują się głęboko w skórze, co powoduje, że zakłócane jest działanie warstw skóry odpowiedzialnej za prawidłowe procesy skórne (w tym gojenie i regenerację). Razem z guzkami mogą występować torbiele – czyli swego rodzaju krosty wypełnione ropą i bakteriami. Są one powodem wielu nieodwracalnych zmian na skórze, ale pocieszeniem może być to, że występują stosunkowo rzadko.
Stadium zaawansowania trądziku
Jeśli zauważasz takie zmiany skórne na swoim ciele (tak, trądzik występuje nie tylko na twarzy, ale i na ramionach, plecach, dekolcie, szyi) i nie pomagają dostępne w drogeriach środki pielęgnacyjne do cery trądzikowej, warto wybrać się do lekarza dermatologa. Zbada on stan skóry oraz określi właściwe leczenie, zgodnie ze stopniem zaawansowania trądziku.
W medycynie wyróżnia się cztery stadia trądziku – łagodny (praktycznie każdy z nas miał z nim do czynienia, to przede wszystkim niegroźne zaskórniki, rzadko krosty), średni (grudki, krosty), ciężki (są to już zmiany głębsze, które charakteryzują się wieloma guzkami, czasem torbielami) oraz trądzik bardzo ciężki, czyli z wieloma torbielami i bliznami na skórze.
Od wielu lat trwają badania nad trądzikiem, który jest problemem bardzo powszechnym. Podkreśla się, że może on być spowodowany obciążeniem genetycznym, nieprawidłową gospodarką hormonalną oraz niewłaściwą higieną.