Zapalenie spojówek określane jest jako jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie spotykają ludzkie oko. Jednak zapalenie zapaleniu nierówne, ponieważ bardzo różne bywają przyczyny, a co z tym się wiąże, również objawy tego schorzenia.
Różne zmiany zapalne spojówek
Wśród przyczyn zapalenia spojówek jest między innymi alergia. Takiemu zapaleniu towarzyszy przede wszystkim znaczny świąd oka, zaczerwienienie oraz wydzielina, ale także katar, bóle głowy czy zmiany skórne. Poza alergią możemy mieć do czynienia z zapaleniem związanym z zespołem suchego oka, którego objawami jest silne zaczerwienie oraz uczucie piasku pod powiekami.
Zapalenie spojówek może być także efektem zakażenia wirusowego i wtedy wśród objawów zauważamy opryszczkę w oku lub jego okolicy, krwotoki na powierzchni spojówek oraz bardzo dużo wydzieliny surowiczej z oka i znacznie przekrwienie. Podobne objawy daje także bakteryjne zapalenie spojówek, które jednak nie skutkuje aż takim zaczerwieniem powierzchni oka i wyraźnie mniejszą wydzieliną. Ponadto zakażenie wirusowe jest zakaźne, a bakteryjne nie ma skłonności do przenoszenia.
Leczenie zapalenia spojówek
Leczenie zapalenie spojówek zależy od tego, jakie są jego przyczyny, ale zazwyczaj potrzebna jest konsultacja z lekarzem okulistą. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek podaje się leki przeciwalergiczne, a w dalszej pespektywie zaleca się odczulanie. Z kolei zespół suchego oka wymaga częstego nawilżania spojówek specjalistycznymi płynami i kroplami do oczu (tzw. sztuczne łzy), a także zmiany przyzwyczajeń – czytania w pełnym świetle, noszenia okularów, częstszej wymiany soczewek kontaktowych.
W przypadku zakażenia wirusowego leczenie jest znacznie trudniejsze i bardziej złożone. Przede wszystkim stosuje się leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne i odkażające. Ze względu na wysoką zaraźliwość tego schorzenia, należy pozbyć się wszelkich przedmiotów, które mogły mieć styczność z okiem (np. tusz do rzęs, cień do powiek, soczewki kontaktowe). Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek polega na stosowaniu antybiotyków, podawanych w kroplach, maściach bądź zastrzykach.
Jak zapobiegać zapaleniu soczewek?
W unikaniu skażenia oczu najważniejsza jest higiena – nie wolno pocierać oczu brudnymi rękoma, ani wkładać soczewek kontaktowych bez uprzedniego umycia rąk. Okulary korekcyjne trzeba regularnie czyścić specjalnym środkami do czyszczenia szkieł, a także przechowywać je w etui na okulary, aby chronić przed nadmiernym zanieczyszczeniem.
Do zmywania makijażu należy używać łagodnych płynów, a do make-up’u wyłącznie hipoalergicznych kosmyków. Na co dzień warto unikać kontaktu z pyłem i kurzem, a na basenie stosować okularki chroniące przed dostaniem się chloru do oka. Jeśli masz opryszczkę na twarzy, szczególnie uważaj na przedostawanie się wirusa w okolice oka – często myj ręce, a wyprysk zakryj specjalnym plastrem.