Spośród różnych metod antykoncepcji, tabletki hormonalne cieszą się chyba największą popularnością wśród pań w różnym wieku. Jak każdy lek mają swoje zalety i wady, więc zanim rozpoczniesz ich stosowanie, dokładnie im się przyjrzyj!
Rodzaje i mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych
Zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest blokowanie owulacji. Pigułki zagęszczają śluz w szyjce macicy, uniemożliwiając plemnikom dalszą drogę do zapłodnienia. Tabletki różnią się składem, lecz zasady ich stosowania wyglądają tak samo: pierwszą z dwudziestu jeden tabletek z opakowania przyjmuje się w pierwszym dniu miesiączki, a po przyjęciu wszystkich pozostałych następuje przerwa, w czasie której występuje krwawienie (nie jest to jednak fizjologiczna miesiączka, ale krwawienie wynikające z odstawienia hormonów). Przerwa trwa siedem dni, po których rozpoczyna się następne opakowanie.
Decydując się na antykoncepcję hormonalną dobrze dokładnie poznać jej działanie. Ma to niebagatelne znaczenie dla skuteczności tej metody antykoncepcji. Nie bez powodu mówi się bowiem, że należy bezwzględnie przestrzegać regularnego przyjmowania pigułek – najmniejsze odstępstwa mogą spowodować zmniejszenie działania pigułek i skutkować zajściem w ciążę.
Plusy tabletek antykoncepcyjnych
Doustna antykoncepcja hormonalna to bardzo skuteczna metoda zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą (wysoki wskaźnik Pearla). Przyjmowanie tabletek nie jest skomplikowane, aczkolwiek wymaga dyscypliny (trzeba je przyjmować codziennie, najlepiej o tej samej porze, pilnować przerw, recept).
Paniom, które cierpią z powodu bolesnych, obfitych lub nieregularnych miesiączek, tabletki antykoncepcyjne mogą ustabilizować cykl i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości z nim związane. Choć tabletki antykoncepcyjne były swego czasu oskarżane o działanie rakotwórcze, według obecnej wiedzy jest wprost przeciwnie: zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jajnika i endometrium.
Antykoncepcja hormonalna może się też przysłużyć kobiecej urodzie. Wiele pacjentek obserwuje poprawę stanu cery (szczególnie w przypadku trądziku) czy zmniejszenie przetłuszczania i wypadania włosów (efekt antyandrogennego działania pigułek).
Uwaga na skutki uboczne!
Tabletki antykoncepcyjne mają swoje wady, do których można zaliczyć rygor konieczny w ich stosowaniu. Niektóre panie narzekają na spadek libido, może pojawić się również niewielki przyrost masy ciała związany z zatrzymywaniem wody w organizmie oraz nieplanowane krwawienia w pierwszych cyklach stosowania tabletek.
Tabletki antykoncepcyjne nie są metodą odpowiednią dla każdej kobiety – istnieje długa lista przeciwwskazań (m. in. nadciśnienie, choroby serca i krążenia, migreny). Do poważnych powikłań, które mogą pojawić się podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych należą bóle głowy i brzucha, obrzęki, choroba zakrzepowo – zatorowa. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnych badań przed rozpoczęciem stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz regularne kontrolowanie stanu zdrowia w trakcie przyjmowania tabletek.