Biegunka to dolegliwość, która dotyczy każdego – młodych i starych, kobiet i mężczyzn w tym samym stopniu. Poznajcie jej przyczyny i przeczytaj, jak sobie z nią radzić za pomocą farmaceutyków, jak i domowych sposobów.
Przyczyny biegunki
O objawach biegunki nie trzeba wiele mówić… zazwyczaj kojarzą się nieprzyjemnie – z luźnym i częstym stolcem, osłabieniem organizmu, bólami brzucha oraz wymiotami. Natomiast przyczyny mogą być naprawdę różnorakie.
Najpopularniejszą formą biegunki jest grypa żołądkowa, której przyczyną są wirusy dostarczane do organizmu droga pokarmową. Biegunka może być także wywołana bakteriami (Salmonella, Campylobacter jejuni, Escherichii coli), które uaktywniają się od 6 do 72 godzin po wniknięciu do organizmu człowieka.
Poza tymi dwiema najpopularniejszymi przyczynami, biegunka może być także spowodowana silnym stresem, alergiami pokarmowymi, nadwrażliwością jelit czy chociażby negatywną reakcją na przyjmowane leki.
Leczenie biegunki
Biegunkę należy bezwzględnie leczyć, ponieważ potrafi siać spustoszenie w organizmie ludzkim. Najważniejsze jest nawadnianie organizmu, jednak warto wesprzeć się również lekami zatrzymującymi objawy biegunki – rozwolnieniem czy wymiotami. Najlepiej sprawdzą się leki zawierające elektrolity odpowiadające za prawidłową gospodarkę wodną organizmu – sód, potas czy chrom.
Warto w przypadku biegunek zastosować także węgiel leczniczy (inaczej węgiel aktywny), leki przeciwbakteryjne oraz, jeśli mowa o biegunkach przewlekłych lub bakteryjnych, antybiotyki wspomagane lekami osłaniającymi jelita (te pierwsze dostępne wyłącznie na receptę).
Domowe sposoby na biegunkę
Natura i w przypadku biegunek przychodzi nam z pomocą. Wiele popularnych produktów żywieniowych, owoców czy ziół pomaga walczyć z przykrymi objawami biegunki. Są to w szczególności: ciemna czekolada (źródło polifenoli o właściwościach zapierających), jagody i borówki (zarówno suszone, jak i jedzone na surowo, w postaci dżemów czy nawet nalewek), aronia (np. sok z tych owoców), napar z rumianku, koniczyny, korzenia lukrecji czy piołunu. Osoby cierpiące na rozwolnienia mogą również przygotować sobie niesłodzony kisiel oraz zajadać się galaretkami.
Na czas trwania leczenia tej dolegliwości warto zrezygnować z obfitej diety. Postawcie na oczyszczanie organizmu i sięgające po warzywa gotowane na parze, małą ilość owoców oraz białego pieczywa.
Przy zwykłej biegunce nie trzeba zasięgać rady lekarza, jednak pewne objawy powinny nas zaniepokoić i skierować do ośrodka zdrowia. To przede wszystkim śluz i krew w kale, bardzo obfita biegunka trwająca dłużej niż 7 dni, gorączka czy brak potrzeby oddawania moczu.