Szumy uszne są nieprzyjemną i bardzo uciążliwą przypadłością, która o dziwo nie ma wiele wspólnego z problemami ze słyszeniem czy akustyką. Nie są związane też z zaburzeniami słyszenia, a najczęściej wskazują na pewne, z pozoru niezwiązane, dolegliwości. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny szumów usznych oraz sposoby na ich leczenie.
Skąd biorą się szumy uszne?
Szumy uszne mogą mieć wiele przyczyn, ale zawsze prowadzą do ogólnego dyskomfortu oraz powodują nadmierny stres. Objawiają się w postaci dźwięków, które może słyszeć wyłącznie osoba chora (piski, trzaski, brzęczenie, stukotanie).
Przyczyn szumów usznych może być bardzo wiele, a do najczęstszych i najbardziej obiektywnych należą: długotrwały stres i zmęczenie, problemy z tarczycą (czytaj: nadczynność tarczycy), miażdżyca, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie, nadużywanie niektórych leków (np. aspiryny, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także antybiotyków). Ponadto osoby przebywające lub pracujące w długotrwałym hałasie mogą cierpieć na szumy uszne.
Leczenie szumów usznych
Podjęcia leczenia szumów usznych w wielu przypadkach kończy się wizytą u kardiologa, który ma ocenić i potwierdzić lub wykluczyć ewentualną możliwość zaburzeń związanych z układem krążenia. Gdy tylko zostanie potwierdzona jedna z możliwych przyczyn „odsercowych”, ważne jest szybkie wdrożenie leczenia oraz obserwacja szumów usznych (powinny zanikać).
Jeśli natomiast nie ma obiektywnej przyczyny, szczególnie kariologicznej czy endokrynologicznej, należy podjąć działania zmniejszające pozom stresu (więcej czasu przeznaczyć na odpoczynek, zdrowy sen, relaks). Z pewnością pomogą też regularne ćwiczenia fizyczne oraz specjalistyczne masaże małżowiny usznej (np. akupresura). Nie wolno też wystawiać się na działanie natężonego, długotrwałego hałasu. Ważne jest zadbanie o miejsce pracy, czyli właściwe ustawienie biurka, krzesła oraz monitora komputera w odpowiedniej odległości.
Lekarz rekomendują też zrezygnowanie z czyszczenia uszu patyczkami, a w zamian profesjonalne świecowanie uszu. Można też leczyć szumy uszne poprzez zakraplanie uszu ziołowymi kuracjami dostępnymi w aptekach.
Dietą w szumy uszne
Jak każdą inną dolegliwość, również szumy uszne można leczyć właściwą dietą. Co ciekawe, niektóre potrawy i dodatki do dań mogą nasilać nieprzyjemne zaburzenia. To przede wszystkim sól, cukier oraz wszelkie sztuczne słodziki i substancje słodzące. Lepiej także zrezygnować z niezdrowych tłuszczów trans.
Co zatem wybierać? Wszystkie te produkty, które kojarzą się ze zdrową dietą i racjonalnym, urozmaiconym odżywaniem. W leczeniu szumów usznych pomogą sezonowe warzywa i owoce, a także białko pochodzące z ryb i drobiu. Z zdrowych tłuszczów polecamy szczególnie olej rzepakowy i oliwę z oliwek, a także tłuszcz ryb morskich. Dieta lecząca szumy uszne powinna być maksymalnie przyjazna zdrowiu serca, całego układu krwionośnego oraz pozytywnie wpływać na układ nerwowy.
Dla poprawy zdrowia znaczenie ma też rezygnacja z papierosów i dużych ilości alkoholu.