Bardzo często leczymy się dla samego leczenia, a nie żeby się wyleczyć. W biegu zażywamy przepisane tabletki, nie pilnując terminów ich przyjmowania i określonych dawek oraz bagatelizujemy zalecane ćwiczenia rehabilitacyjne. Polecam więc zapoznanie się z podstawowymi zasadami leczenia, które gwarantują zakończenie terapii pełnym sukcesem.
Prawidłowe przyjmowanie leków
Leki należy przyjmować w ściśle określonych przez lekarza proporcjach. W żadnym wypadku nie należy tego robić na ‘’oko’’. Jeżeli środek ma postać płynną, w precyzyjnym odmierzeniu odpowiedniej ilości pomogą nam strzykawki, miarki bądź specjalnie przeznaczone do tego kieliszki.
Trzeba również przestrzegać godzin ich zażywania. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie tego dopilnować, a choroba jest długotrwała, to przypomni nam o tym nowoczesna kasetka na leki z alarmem. Świetne rozwiązanie dla osób aktywnych zawodowo i mających dużo różnych obowiązków. Jeżeli natomiast przyjmujemy leki tylko doraźnie, ale ich liczba jest bardzo duża, polecam sporządzenie, na zwykłej kartce papieru, listy z wyszczególnionymi proporcjami i porami ich spożywania.
Wszystkie leki (wydawane na receptę, bez recepty i suplementy diety), należy popijać letnią, przegotowaną wodą – najlepiej w ilości 250 ml. Przestrzegam przed popijaniem sokami, mlekiem, herbatą i kawą, ponieważ może dojść do interakcji hamujących wchłanianie leku. Absolutnie nie wolno, podczas brania leków, spożywać napojów wyskokowych – w wielu przypadkach mogą potęgować działanie toksyczne alkoholu na organizm.
Zapoznanie się z ulotką informacyjną załączoną do leku
Z reguły w ogóle nie czytamy załączonych do leku ulotek informacyjnych. Jest to podstawowy błąd! Dostarczają bowiem bardzo ważnych informacji dotyczących, między innymi, sposobu podawania leku, przeciwskazań stosowania oraz mogących wystąpić skutków ubocznych. Zawierają również wykaz leków, z którymi nie należy ich łączyć. Niezbędna wiadomość dla osób przyjmujących wiele innych farmaceutyków w związku z różnymi schorzeniami.
Kolejna ważna sprawa, to termin ważności leków. Niektóre z nich, oprócz terminu zamieszczonego na opakowaniu i w ulotce, mają dodatkowy termin ważności liczący się od dnia otwarcia – często jest to kwestia tylko kilku tygodni. Warto więc na pudełku napisać datę jego pierwszego odpakowania – mamy wówczas pewność, że nie zażywamy przeterminowanego farmaceutyku.
Istotny jest także sposób przechowywania leków. Niektóre z nich wymagają niskiej temperatury i należy je trzymać w lodówce, a inne z kolei potrzebują suchego i zaciemnionego miejsca. Takie wskazówki również znajdziemy w ulotce informacyjnej. Wszystkie leki, bezwzględnie, należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Powinny więc się znaleźć w wyżej zawieszonych szafkach - najlepiej zamykanych na klucz.
Należyte przegotowanie się do wizyty u lekarza
Umawiając się na wizytę do specjalisty należy się do niej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności powinno się sporządzić listę aktualnie przyjmowanych leków oraz suplementów diety. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niektóre z nich mogą mieć taki sam lub podobny skład, bądź wchodzić, w szkodliwą dla zdrowia, interakcję. Leczenie wówczas nie tylko będzie nieskuteczne, ale może być bardzo szkodliwe dla organizmu. Należy poinformować lekarza również o uczuleniach na wskazane medykamenty – jeżeli w przeszłości takich doświadczyliśmy.
W przypadku niektórych schorzeń, na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów niezwykle ważny jest styl życia jaki prowadzimy – czy mamy pracę siedzącą, czy stojącą oraz jaki uprawiamy sport. Dlatego trzeba przekazać doktorowi taką informację, który zlecając rehabilitację, uwzględni nasz codzienny wysiłek i dobierze uzupełniającą dawkę ćwiczeń. Pomogą one nie tylko w łagodzeniu objawów choroby, ale także w zahamowaniu jej rozwoju.
Jeżeli lekarz przepisze nam kurację antybiotykową, a nie wskaże nam probiotyków, to zapytajmy o nie. Mają one bowiem ogromne znaczenie dla organizmu, ponieważ odbudowują naturalną florę bakteryjną jelit i wspomagają ich pracę – niszczoną przez antybiotyki.
Świadome leczenie gwarantuje skuteczne wyleczenie. Warto więc samemu zapoznać się ze specyfiką swojej choroby i przykładać większą wagę do wytycznych specjalistów oraz informacji zawartych w ulotkach załączonych do leków.