Pewnie często słyszysz w telewizji, że reklamowany lek nie może być traktowany jako suplement zróżnicowanej diety. I pewnie równie często zastanawiasz się, co to w ogóle znaczy „suplement diety”… spróbujemy nieco przybliżyć temat.
Suplementy diety – definicje
Niestety środowisko naukowców, lekarzy, farmaceutów czy dietetyków nie ustaliło jeszcze jedynej oraz właściwej definicji suplementów diety. W środowisku lekarskim przyjmuje się jednak, że są to produkty będące źródłem skoncentrowanych składników odżywczych oraz składników fizjologicznych.
Na potrzeby prawne stworzono odrębną definicję suplementów diety, która normuje obieg tych produktów na rynku. Według niej są to środki spożywcze, które mają za zadanie uzupełniać normalną dietę. Mogą być źródłem skoncentrowanych witamin, minerałów czy innych substancji o działaniu odżywczym. Powinny być dostępne na rynku w formie ułatwiającej prawidłowe dawkowanie w małych, łatwo odmierzalnych ilościach. Suplementy diety mają cechy przypisywane również produktom leczniczym (w myśli prawa farmaceutycznego).
Warto jednak pamiętać też o tym, że nie zostały określone żadne wymogi, co do zawartości składników odżywczych w suplementach diety, stąd bardzo łatwo o nadużycia.
Składniki suplementów diety
Zgodnie z powyższym, suplement diety ma za zadanie wzbogacać dietę, ale nie może zastępować jej kluczowych elementów. Wśród składników wykorzystywanych w suplementach diety są substancje o działaniu fizjologicznym: kwasy tłuszczowe (omega-3), aminokwasy, błonnik oraz lecytyna, a także ekstrakty roślinne i ziołowe, probiotyki i prebiotyki czy chociażby produkty pochodzenia odpszczelego.
Dla przykładu: wśród składników popularnych suplementów diety na odchudzanie są L-karnityna, chrom, kofeina, wyciąg z zielonej herbaty, kwas linolowy (CLA) czy ananas.
Najbardziej popularne suplementy diety – na co można je stosować?
Polacy bardzo lubią suplementy diety – szczególnie Polki (prawie 30% kobiet w naszym kraju). Jakie suplementy diety cieszą się największą popularnością? Przede wszystkim wszelkie wspomagacze w stanach osłabienia, choroby czy ogólnego zmęczenia. Po te produkty sięgamy także w podczas odchudzania, przy zwiększonym wysiłku fizycznym bądź umysłowym (nauka!). Popularne suplementy diety mają za zadanie także wzmocnić stawy, kości i serce, ale też poprawić urodę – włosy, skórę i paznokcie.
W związku z rozwojem rynku farmaceutycznego oraz parafarmaceutycznego coraz więcej osób stosuje suplementy diety na przeróżne dolegliwości, licząc na cudowne efekty lecznicze. Z badań wynika, że ponad ⅕ Polaków stosuje różnego typu suplementy. To niezła gratka dla producentów tych produktów, ale trzeba być wyjątkowo ostrożnym, aby nie szkodzić, tylko pomagać.