Trądzik potrafi być prawdziwą zmorą, a wiele osób boryka się z nim latami. Co gorsze, potrafi wrócić po wielu latach, nawet u osób mających wiek nastoletni daleko za sobą. Sprzymierzeńcem w tej nierównej walce jest kilka substancji chemicznych, których powinniśmy szukać w składzie preparatów oraz leków mających zwalczyć krosty, wypryski i nieestetyczne grudki na całym ciele.
Nadtlenek benzoilu
Nadtlenek benzoilu to jedna z substancji przeciwtrądzikowych, która daje najlepsze efekty (o ile jest właściwie stosowana). Środek ten jest utleniaczem, który uwalnia tlen do komórek skóry, niszcząc przy okazji bakterie wywołujące trądzik. Jednak może być groźny dla skóry w wysokich stężeniach – skóra po zastosowaniu kremu lub żelu z nadtlenkiem benzoilu często piecze, łuszczy się, a następnie schodzi… Dlatego ważne jest odpowiednie stosowanie tej substancji.
Na początku leczenia najlepiej stosować żele o stężeniu do 2,5% raz dziennie. W miarę upływu czasu można zwiększyć dawkowanie do 2 razy dziennie, a następnie, po około 2 miesiącach, sięgnąć po wyższe stężenie nadtlenku benzoilu (np. 5%). Lekarze dermatolodzy polecają też wyjście pośrednie – rozpoczęcie od stężenia 4% i powolnego zwiększania częstotliwości stosowania. Najpopularniejszymi obecnie żelami zawierającymi nadtlenek benzoilu są Brevoxyl oraz Benzacne.
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy ma działanie podobne do nadtlenku benzoilu, jednak jest nieco łagodniejszy dla skóry, a przez niektórych przez to uznawany za mniej skuteczny. Ma działanie przeciwbakteryjne, ale działa też przeciwko przebarwieniom, przeciwko zaskórnikom, jednocześnie świetnie wpływając na regenerację skóry (szczególnie naczyniowej oraz z rumieniem). Doskonale nadaje się również do leczenia przebarwień oraz blizn, jakie powstały w skutek leczenia trądziku.
Kwas azelainowy dostępny jest w bardzo popularnych żelach Acne-derm lub Hascoderm, dostępnych bez recepty w każdej aptece. Pierwszy z nich to wydatek rzędu 20 zł, drugi w zależności od stężenia kwasu – 30-40 zł.
Nikotynamid
Nikotynamid to nic innego, jak popularna witamina B3 (PP), która wspomaga procesy skórne w walce z trądzikiem, przebarwieniami, zaczerwienieniem, stanami zapalnymi czy szorstkością. Witamina B3 hamuje rozwój bakterii, a w przypadku, gdy w skórze jest już stan zapalny – łagodzi jego przebieg, a nawet całkowicie go wstrzymuje.
Substancję tę można przyjmować samodzielnie – jako witaminę B3 w tabletkach – lub jako składnik suplementów diety wspomagających dbanie o ładny wygląd cery, włosów i paznokci. Natomiast naturalnym źródłem nikotynamidu są drożdże (polecamy maseczki na twarz z drożdży kuchennych), chudym mięsie oraz produktach roślinnych bogatych w białko (fasola, soja, groch).
Poza witaminą B3, wszystkie te substancje najlepiej stosować w porozumieniu z lekarzem dermatologiem ze względu na ewentualne skutki uboczne niewłaściwego dawkowania. Pewnie nie uda się wyleczyć trądziku w kilka dni, ale niestety nie został jeszcze opracowany szybki lek na tę przypadłość.