Długotrwałe unieruchomienie może być wynikiem przewlekłej choroby, wypadku lub inwalidztwa. Powoduje znaczne ograniczenia w normalnym funkcjonowaniu oraz wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. Oto trzy podstawowe urządzenia, które ułatwiają pokonywanie barier związanych z niedomaganiem organizmu.
Łóżka rehabilitacyjne – wygoda i bezpieczeństwo w czasie choroby
Łóżka rehabilitacyjne przystosowane są do wykorzystania zarówno w szpitalach, sanatoriach jak i w warunkach domowych. Posiadają mechanizm zmiany pozycji ciała z leżącej do siedzącej, który świetnie przydaje się podczas spożywania posiłków, oglądania telewizji oraz czytania. W większości przypadków wyposażone są w uchwyt do samodzielnego podnoszenia się, który może również posłużyć do ćwiczeń wzmacniających ręce i mięśnie brzucha.
Dodatkowo, mają zamontowane barierki ochronne, zabezpieczające przed niepożądanym upadkiem chorego na podłogę. Umieszczone na kółkach, dają się łatwo przemieszczać w obrębie jednego lub wielu pomieszczeń.
Materace przeciwodleżynowe – sposób na zdrowe przetrwanie długiego unieruchomienia
Można stwierdzić, że wręcz niezbędne dla osób całkowicie unieruchomionych. W sklepach dostępne są przeróżne rodzaje materaców przeciwodleżynowych, różniących się między sobą zastosowanym tworzywem, technologią i oczywiście ceną. Bez problemu więc można wybrać model odpowiadający indywidualnym potrzebom.
Na szczególną uwagę zasługują materace z pompą. Działają na zasadzie naprzemiennego napełniania ciśnieniem poszczególnych komór materaca, powodując stałe zmiany punktów podparcia chorego. Zapewniają również odpowiednią wentylację i izolację cieplną, najbardziej podatnych na odleżyny, części ciała.
Doskonałe uzupełnienie, wygodnego i zdrowego przebywania w łóżku, stanowią wszelkiego rodzaju elastyczne poduszki pod głowę, plecy i szyję oraz krążki przeciwodleżynowe do stosowania pod pięty i łokcie.
Krzesła toaletowe – przenośna higiena osobista
Rewelacyjne urządzenia dla osób mających problemy z poruszaniem się. Umożliwiają wykonanie potrzeb fizjologicznych bez konieczności przejścia do łazienki. Dzięki regulowanej wysokości siedziska można je swobodnie dopasowywać do rozmiarów osoby z nich korzystającej. Bardzo wygodne i bezpieczne w użyciu, ale przede wszystkim zapewniające ogromny komfort choremu. W zestawieniu z dostępnymi środkami higieny, w tym z nawilżonymi chusteczkami sprawiają, że osoby z ograniczeniami ruchowymi zawsze mogą czuć się czysto i świeżo.
Trzy, wydawałoby się, że banalne urządzenia, a które w tak znaczący sposób poprawiają jakość życia w trudnym okresie choroby lub rekonwalescencji.