Większość z nas wstydzi się blizn i zastanawia, jak można się ich pozbyć. Niestety, jest to proces bardzo czasochłonny, a sukces determinuje jak najszybsze podjęcie leczenia. Dlatego usuwanie blizn ze swojego ciała zacznij już dziś!
Powstawanie blizn
Blizny powstają na skutek regeneracji ran uszkodzonej skóry. Mogą być to blizny po cesarskim cięciu, operacjach różnego typu, ale też urazach związanych z wypadkami. Często blizny tworzą się na ciele po zmianach trądzikowych w wieku młodzieńczym oraz innych problemach dermatologicznych skóry (brodawki, kurzajki).
Można podzielić je na blizny zwykłe, czyli początkowo twarde i zgrubiałe zmiany na skórze, które z czasem ulegają spłyceniu oraz wybarwieniu (z koloru czerwonego w kolor jasnej skory). Blizny zwykłe są stosunkowo najłatwiejsze do usunięcia. Blizny, których proces gojenia został zakłócony, to blizny przerosłe. Wyglądają jak blizny zwykłe na początku formowania, jednak nie ulegają z czasem zmianom i pozostają rozległe i zaczerwienione. Bardzo poważnym i trudnym do usunięcia rodzajem blizn są bliznowce, czyli rozległe, większe niż powierzchnia rany zmiany, wybrzuszone oraz zaczerwienione. Bliznowce mogą też być wyjątkowo bolesne.
Natomiast blizny, które pozostają po trądziku czy zmianach dermatologicznych skóry, to blizny zanikowe. Mają postać małych dołeczków, a na twarzy wyglądają bardzo charakterystycznie, tworząc nierówne, chropowate zmiany na skórze.
Leczenie blizn
Leczenie blizn należy podjąć już w momencie gojenia się rany. Przede wszystkim nie wolno zdrapywać strupków, ani tworzącej się warstwy ochronnej na bliźnie. Powoduje to dłuższe leczenie, głębsze i większe zmiany na skórze. Blizny nie wolno eksponować na słońce, nawet do roku od powstania, dlatego konieczne są silne kremy blokujące działanie promieni słonecznych (od 50 SPF w górę). Regularnie też należy stosować maści, kremy i żele powodujące ładniejsze gojenie się ran oraz stymulujące tworzenie prawidłowej tkanki na ranie. Najpopularniejszy jest Contratubex, Bliznasil czy Dermatix, ale dobry będzie też każdy specyfik zawierający składniki sterydowe.
Innymi sposobami, gdy maści okazują się niewystarczające, są bardziej zaawansowane zabiegi, wykonywane u dermatologa lub chirurga. W terapii pomoże nam też wykwalifikowany personel gabinetów medycyny estetycznej oraz specjalistyczne gabinety kosmetyczne. Na leczenie blizn bardzo często stosuje się krioterapię, terapię laserową, mezoterapię, dermabrazję (lub mikrodermabrazję), chemiczne peelingi czy nawet zabiegi chirurgiczne.
Domowe sposoby na usunięcie blizn
Także natura i nasza domowa apteczka mogą pomóc nam w walce z bliznami. Na regenerację skóry świetnie wpływa olejek z drzewa herbacianego oraz olejek lawendowy, który ma dodatkowo działanie odkażające. Przyspieszenie gojenia skóry uzyskasz kuracją z witaminy E (zawartość kapsułki rozsmaruj na bliźnie), okładami z miodu i soku z cytryny oraz maseczkami przygotowanymi na bazie płatków owsianych.