Nie tylko właściwie dobrany materac oraz optymalna temperatura mają wpływ na jakość snu. Również pozycja, w jakieś śpimy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Odpowiednią pozycję do spania powinny przyjąć także kobiety w ciąży. Sprawdź, jak spać, żeby się wyspać i być zdrowym już od samego rana!
Pozycja na wznak
Przyjmuje się, że spanie na wznak to najzdrowsza pozycja. Takie ułożenie ciała pozwala na utrzymanie głowy, kręgosłupa w pozycji neutralnej, dzięki czemu odpoczywają też mięśnie grzbietu, pleców, ręce i nogi. Ponadto podczas leżenia na plecach powiększa się pojemność płuc, co gwarantuje dobre dotlenienie organizmu. Spanie na wznak poleca się osobom cierpiącym na zgagę, ponieważ żołądek zostaje poniżej przełyku i zapobiega to cofaniu się kwasów.
Przeciwskazania? Kobiety w ciąży nie powinny kłaść się na wznak, gdyż nadmiernie obciążają tym samym swój kręgosłup. Nie zaleca się spania na plecach w przypadku bezdechu sennego oraz wad przegrody nosowej – pozycja ta może wzmagać dolegliwości (szczególnie chrapanie).
Spanie na boku
Na drugim miejscu w hierarchii zdrowego snu jest spanie na boku, które wpływa pozytywnie na stan kręgosłupa, dotlenienie organizmu oraz całkowitą jakość snu. Uważa się ponadto, że spanie na prawym boku świetnie poprawia ukrwienie organizmu i pomaga zwalczyć refluks żołądka. Niweluje chrapanie i bezdech. Ze względu na korzystny wpływ na serce, spanie na boku polecane jest w szczególności kobietom w ciąży.
Korzystny wpływ takiej pozycji spania można dodatkowo podkręcić – między delikatnie zgięte kolana włóż poduszkę. Propozycję tę docenią przede wszystkim chorzy na dyskopatię.
Pozycja embrionalna
Pozycja embrionalna, mimo że stosunkowo niezdrowa, to najbardziej popularne ułożenie ciała w czasie snu. Wybiera ją nawet połowa ludzi na całym świecie. Dlaczego jest taka sławna? To pozycja, w której ludzie czują się bezpiecznie, niczym w łonie matki.
Jednak warto z niej zrezygnować i starać się wybrać bardziej przyjazną dla zdrowia propozycję (np. całkiem podobną – na boku). Embrionalne ułożenie ciała wygina kręgosłup w łuk, powodując duże przeciążenia i nienaturalny wysiłek (nici z odpoczywania!), a także uciska narządy wewnętrzne (wątrobę, trzustkę) oraz płuca. Spanie z pokurczonymi nogami może przyczyniać się do skurczu kończyn oraz międzyłopatkowego bólu mięśni.
Spanie na brzuchu
Również spanie na brzuchu nie należy do najzdrowszych opcji. Pozycja ta przeciąża kręgosłup, szczególnie w bardzo newralgicznym miejscu – odcinku lędźwiowym i szyjnym. Rano możemy obudzić się z bolącym krzyżem oraz zdrętwiałym karkiem. Nacisk na twarz powoduje zmarszczki, zatykanie i ból ucha. Ponadto zmniejszamy w ten sposób naszą wydolność oddechową, przez co zmuszamy organizm do bardziej wytężonej pracy – a co z tym się wiąże, również do zmęczenia od samego rana!