Pamiętam doskonale odległe czasy, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze soczewki kontaktowe. Wybawienie dla większości nastolatków, którzy podobnie jak ja, bronili się rękami i nogami przed noszeniem okularów. Nie miało wówczas żadnego znaczenia, że były to soczewki kilkuletnie i wymagały szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, zapobiegających powstawaniu stanów zapalnych oczu. Liczyło się tylko to, że są!
Jaką pozycję na rynku dzisiaj mają okulary?
Z moich obserwacji wynika, że bardzo wysoką. Niepowtarzalne kształty i bogata gama kolorów oprawek sprawiły, że okulary stały się ciekawym dodatkiem do naszego stroju i wpływają na nasz indywidualny oraz ogólny image.
Bardzo często, dopasowując się do sytuacji, nosimy naprzemiennie okulary i soczewki. Okulary zakładamy do szkoły, pracy oraz na oficjalne spotkania służbowe, a soczewki używamy w czasie uprawiania różnych sportów czy też podczas szaleństw tanecznych na parkiecie.
Okulary, oprócz wielu zalet wizualnych, są teraz również bardzo praktyczne. Stosowana w produkcji szkieł innowacyjna technologia sprawiła, że wykonane są z niezwykle lekkiego i wytrzymałego materiału. To ogromnie wpływa na komfort ich noszenia. Uzupełniająco, w większości pokryte są powłoką antyrefleksyjną, zapobiegającą powstawaniu zarysowań oraz ułatwiającą czyszczenie.
Świetnym rozwiązaniem są też soczewki okularowe, zwane fotochromami, które reagują na światło. Przyciemniają się w słońcu, a w pomieszczeniach rozjaśniają. Dodatkowo, w okresie zimowym przyciemniają się mocniej, chroniąc w ten sposób przed ostrym odbijaniem się promieni słonecznych od śniegu. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób z wrażliwymi oraz łzawiącymi na słońcu oczami.
W rozwijającym się przemyśle optycznym, dla osób korzystających z okularów zarówno „do dali” oraz „do bliży”, powstała rewolucyjna oferta z soczewkami okularowymi progresywnymi. Jedne okulary służą nam równocześnie do jeżdżenia samochodem, jak i do czytania czy majsterkowania.
Sposób doboru soczewek kontaktowych
Niestety sami tego nie zrobimy. Soczewki różnią się od siebie pod względem właściwości materiału, projektu geometrii oraz wielkości. Dlatego też konieczna jest wizyta u okulisty, który wskaże nam konkretny rodzaj - biorąc pod uwagę wadę wzroku, wszystkie schorzenia oczu oraz nasz styl życia.
Podczas pierwszej konsultacji specjalista nauczy nas techniki bezpiecznego wkładania i zdejmowania soczewek, poinstruuje ile godzin można je nosić w ciągu doby oraz jak właściwie je przechowywać. Poleci również odpowiednie płyny i krople umożliwiające ich prawidłową eksploatację.
Dopiero uzbrojeni w taką wiedzę możemy przystąpić do zakupu soczewek, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania oraz będą zgodne z zaleceniami lekarza.
Dla kogo przeznaczone są soczewki kontaktowe?
Dla wszystkich. Bez względu na wiek, płeć czy pozycję społeczną. Szeroki wachlarz asortymentu sprawia, że mogą je nosić tak samo maleńkie dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Duża rozpiętość cenowa powoduje natomiast, że dostępne są nawet dla klientów z mniej zasobnymi portfelami.
W zależności od potrzeby chwili możemy korzystać z soczewek jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych czy dwumiesięcznych. Mamy kaprys zmienić kolor oczu? Nie ma problemu! Sięgamy wówczas na półkę z soczewkami kolorowymi (nawet, gdy nie mamy żadnej wady wzroku) i na imprezie czarujemy przyjaciół pięknymi, chabrowymi oczami.
Ale uwaga! Soczewki kontaktowe przeznaczone są dla wszystkich osób po jednym warunkiem. Koniecznie przestrzegać trzeba podstawowych zasad ich pielęgnacji i dezynfekcji. Pamiętajmy, że soczewki umieszczamy bezpośrednio na gałce ocznej. Nie stosowanie wytycznych okulisty w sprawie ich należytego użytkowania i czyszczenia może doprowadzić do licznych chorób i zakażeń oczu.
Wspaniałe są dzisiaj czasy dla ‘’okularników’’. Okulary nie są już udręką i przykrym obowiązkiem, ale często bardzo modnym gadżetem. Bawmy się więc nimi, zmieniając co jakiś czas kształt i kolor oprawek. Wadę wzroku wykorzystajmy jako sposobność do stworzenia własnego, niepowtarzalnego stylu.