Nie bez kozery mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – ma wpłynąć na pozytywny początek dnia, pobudzić nasz organizm (i procesy trawienne) do działania, a także dać energię na dalszą część dnia. Z tego powodu pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien być starannie zaplanowany, pyszny i zdrowy. Sprawdź, co jeść na śniadanie, a czego lepiej unikać.
Pierwsze miejsce na podium: owsianka
Płatki owsiane, otręby owsiane czy samodzielnie przygotowane ciasteczka owsiane to najlepszy wybór na śniadanie. Po pierwsze, owsianka jest bardzo sycąca i zatrzymuje uczucie głodu na długi czas, a ponadto nie jest bardzo kaloryczna.
Co dobrego kryje się w płatkach owsianych? Przede wszystkim zawiera znaczącą ilość białka (w porównaniu do innych zbóż), ogromną ilość witaminy B (odpowiedzialnej za prawidłową pracę układu nerwowego, lepszą koncentrację i pamięć oraz wspomaganie organizmu podczas wysiłku fizycznego), witaminy E (silny przeciwutleniacz, działa odmładzająco na organizm, skórę oraz stan włosów i paznokci), flawonoidów oraz minerałów (głównie to magnez i selen).
Świetnym dodatkiem do płatków owsianych na śniadanie mogą być bakalie, siemię lniane oraz świeże owoce, które są dodatkowym źródłem witamin i minerałów, a każda kaloria to zdrowie. Ponadto zdrowy tłuszcz zawarty w orzechach i lnie poprawi wchłanianie rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A, D, E, K).
Drugie miejsce wśród śniadań: nabiał
Poza owsianką na śniadanie świetnie sprawdzą się produkty nabiałowe (oczywiście, jeśli nie cierpimy na nietolerancję laktozy). Może być to jogurt naturalny, najlepiej typu greckiego/bałkańskiego, twaróg czy żółty ser. Mają one znaczną zawartość białka, które daje poczucie sytości na dłużej. W produktach mlecznych kryje się także witamina B oraz probiotyki, poprawiające trawienie.
Jeśli nie lubimy jeść samego jogurtu, rano możemy zaszaleć i dodać do niego świeżych owoców (dietetycy polecają na śniadanie banany, jagody, truskawki, kiwi), orzechów lub ulubione warzywa (rzodkiewka, pomidor, szczypior to zestaw idealny).
Ostatnie miejsce na podium: jajka
Niektórzy odradzają jedzenie jajek ze względu na zawarty w nich cholesterol, jednak jest go tak niewiele, że pozytywne skutki zdrowotne przewyższają jego działanie. Jemy je na śniadanie ze względu na znaczną ilość dodającego energii białka oraz witaminę D, odpowiadającą za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dobry nastrój i energię.
Co do jajka? Zrezygnuj z majonezu, a jeśli potrzebujesz jakiegoś dodatku, niech będzie to musztarda, kolorowe warzywa oraz pełnoziarniste pieczywo. Świetnie też wzmacnia rano jajecznica, którą możesz usmażyć na zdrowym oleju kokosowym.
Z czego lepiej zrezygnować podczas zdrowych śniadań? Ze sklepowych wędlin napakowanych chemią, słodzonych płatków śniadaniowych i gotowych mieszanek musli (90% ich składu do cukier), pączków i słodkich bułek, tostów z białego pieczywa czy batoników energetycznych, które wcale nie są zdrowe, a z pewnością bardzo chemiczne i wysokokaloryczne.