Niestety wraz wiekiem jesteśmy narażeni na coraz więcej chorób. Dlatego po przekroczeniu magicznej granicy, jaka jest ukończenie 30. roku życia, warto wykonać kilka profilaktycznych badań, oceniających stan naszego zdrowia. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby podejmiemy odpowiednie leczenie lub zmienimy tryb naszego życia. Odkryj kalendarz badań 30-latki.
Badania krwi
Morfologię krwi powinien wykonywać regularnie każdy z nas, ale po 30. roku życia jest to badanie obowiązkowe przynajmniej co 2-3 lata. Badanie to pozwala określić ogólny stan zdrowia badanej, pokazuje ilość oraz jakość składników krwi mających ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu, a także wskazuje ilość hemoglobiny, glukozy i białek w krwi. Ogólna morfologia może być również wstępem do dalszych badań, jeśli jej wyniki okażą się niepokojące. Może bowiem wykazać stany zapalne organizmu, niedokrwistość (np. brak żelaza), zakażenia czy ewentualne alergie i choroby przewlekłe.
Z krwi można zbadać również współczynnik OB., czyli sposób opadania czerwonych krwinek krwi. Badanie to jest bardzo ważne, gdyż wykazuje choroby układu krążenia, żółtaczkę, choroby wątroby czy cukrzycę. Innym ważnym badaniem jest lipidogram, a więc poziom złego i dobrego cholesterolu we krwi. Przeprowadzone w odpowiednim czasie badanie lipidogramu pozwala na wykrycie choroby wieńcowej, miażdżycy i chorób serca, które bardzo często zaczynają ujawniać się właśnie około 30. roku życia. Choroby układu krążenia, zapalenia trzustki oraz chorób nerek, a nawet nieprawidłowości związane z tarczycą może wykazać badanie trójglicerydów (czyli kwasów tłuszczowych zawartych w krwi).
Ponadto raz co 2 lata warto wykonać badanie TSH, które może wykazać choroby związane z funkcjonowaniem tarczycy. Wykonuje się je również na podstawie analizy krwi. Na szczęście wszystkie te badania możemy wykonać za jednym zamachem i nie trzeba kilkakrotnie oddawać krwi w laboratorium.
Badania specjalistyczne
Poza ogólnymi badaniami z krwi, warto również poddać się od czasu do czasu specjalistycznym badaniom, które ukierunkowane są na konkretne schorzenia, a nie wyłącznie na ogólny stan zdrowia. Do badań tych należy EKG, które wykonamy nawet w rodzinnej przychodni zdrowia. Badanie to polecamy osobom, które od czasu do czasu czują ucisk w klatce piersiowej lub w rodzinie miały miejsce zawały serca. Podczas okazyjnych wizyt u lekarza rodzinnego kontaktu pamiętaj o tym, by kontrolować ciśnienie krwi.
Co 3-4 lata wykonuj prześwietlenie RTG płuc, a jeśli palisz papierosy zwiększ częstotliwość badań do 2 lat. Badanie to bardzo często zlecane jest podczas okresowych badań w ramach medycyny pracy, dlatego nie musisz pilnować terminów samodzielnie.
Kobiece sprawy
Niezależnie od tego, czy rodziłaś już dzieci, czy jeszcze nie, musisz zadbać o kobiece zdrowie. Zaprzyjaźnij się z ginekologiem i odwiedzaj go przynajmniej raz w roku. Podczas tego badania powinien pobrać wymaz cytologiczny oraz wykonać USG dopochwowe.
Badaj swoje piersi sama, ale też raz w roku korzystaj z możliwości bezpłatnego badania USG piersi. Jeśli Twoja rodzina obciążona jest historią nowotworową, warto badania te powtarzać co pół roku. Natomiast wiek 35 lat to czas na pierwsze badanie mammograficzne.