Ciężki okres w pracy, zbliżające się zaliczenia i egzaminy na studiach, a może matura? Nasz mózg nie ma lekko. Zbyt wiele obowiązków może go znacznie nadwyrężyć i powodować trudności w koncentracji, efektywnej pracy oraz przyswajaniu wiedzy. Dlatego tak ważne jest właściwie dbanie o dobrą kondycję własnego umysłu. Odkryj, jak to zrobić.
Co źle wpływa na koncentrację?
Negatywny wpływ na nasze skupienie ma w szczególności wielozadaniowość otaczającego nas świata – konieczność łączenia kilku obowiązków na raz. Jednak my sami również powodujemy to, że nasz mózg skupia się na wielu rzeczach jednocześnie, co skutkuje dekoncentracją. Co mamy na myśli?
Portale społecznościowe, które zalewają nas mnóstwem informacji i wiadomości od znajomych. W czasie pracy czy relaksu koniecznie wyłącz komputer lub powiadomienia ze swojego smartfona, gdyż niepotrzebnie Cię rozpraszają i odrywają uwagę od spraw ważniejszych. Jeśli Twoje obowiązki służbowe tego nie wykluczają, zrezygnuj też z bycia ciągle w kontakcie i zerkania co chwilę na ekran telefonu komórkowego. Badania naukowe dowodzą bowiem, że częste pisanie sms-ów może upośledzać zdolność czytania oraz rozumienia dłuższego tekstu.
Na spadek zdolności koncentracji i przyswajania wiedzy wpływa również głód – kiedy jesteśmy głodni, odczuwamy senność, zmęczenie, a co z tym się wiąże – również zdolność prawidłowego myślenia i szybkiego kojarzenia faktów. Jest to efekt spadku poziomu glukozy we krwi. Niestety na procesy myślenia negatywnie wpływa również stres, przemęczenie oraz stany depresyjne.
Wzmocnij swój mózg!
Właściwa dieta i ćwiczenia wspierają nie tylko ciało, ale i ducha oraz umysł. Dlatego włącz do codziennego jadłospisu ryby morskie, które zawierają korzystne kwasy tłuszczowe. Nie zapomnij o węglowodanach, ale tych złożonych, czyli produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach. W nauce pomogą Ci także jajka oraz białe mięso. A na deser wybieraj ciemną czekoladę, z 80% zawartością kakao, i orzechy.
Warto ćwiczyć swoją pamięć, a do wyboru macie krzyżówki, sudoku oraz wiele łamigłówek. Pomoże również regularne czytanie książek. Nie zapominaj o wysiłku fizycznym, który doskonale wpływa na dotlenienie mózgu.
Suplementy dobre dla koncentracji i pamięci
W czasie wzmożonej pracy oraz okresach przemęczenia podczas nauki, warto wesprzeć się również suplementami świetnie wspomagającymi funkcjonowanie naszego mózgu. Leki te powinny zawierać w swoim składzie przede wszystkim wyciąg z miłorzębu japońskiego (ginko biloba), który ma silne działanie przeciwutleniające, doskonale regenerujące i opóźniające starzenie komórek nerwowych.
Świetnie na stan naszej koncentracji wpływa również lecytyna, wchodząca w skład błon komórkowych, żeń szeń oraz kofeina i guarana. Te trzy substancje świetnie pobudzają do działania i stymulują organizm do pracy. Pomoże nam także tran oraz olej lniany – bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe nieomal nawilżają nasze komórki nerwowe.
Wśród najpopularniejszych i sprawdzonych preparatów na pamięć i koncentrację dla dorosłych i osób w starszym wieku warto wymienić syrop Vita Buerlecithin, Bilobil i Bilomag, Doppelherz Activ z lecytyną oraz Vitrum Memory. Z kolei studenci powinni wypróbować tabletki musujące Plusssz Activ Forte Pamięć i Sesja oraz tabletki Sesja.