Do deformacji stóp i palców, w wielu przypadkach, przyczyniamy się sami. Nosimy niewłaściwe obuwie, nie dbamy o prawidłową pielęgnację stóp oraz zbyt często mamy nadwagę, która powoduje ogromne przeciążenia dla kończyn dolnych i stawów. Oto trzy najczęściej spotykane choroby, którym możemy zapobiec.
Płaskostopie – zniekształcenie stopy
Płaskostopie inaczej platfus jest najbardziej powszechną dolegliwością w obrębie stopy. Charakteryzuje się obniżeniem lub całkowitym spłaszczeniem łuku podłużnego stopy. Może być wrodzone lub nabyte przez dużą nadwagę oraz noszenie nieodpowiedniego obuwia – niestety, te ukochane przez kobiety, szpilki również należą do tej grupy!
Platfus u dzieci diagnozuje się pomiędzy 4 a 5 rokiem życia. Możemy sami sprawdzić czy nasza pociecha ma zdrowe stopy. Wystarczy postawić malucha gołymi nóżkami na mokrym piasku. Jeżeli odbita stopa nie ma wcięcia pośrodku, a obraz stanowi jednolity kształt, na pewno ma płaskostopie. Należy wówczas udać się do specjalisty, który nie tylko zaleci odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, ale również dobierze wkładki ortopedyczne do butów.
Nie wolno lekceważyć płaskostopia, ponieważ może powodować zmiany zwyrodnieniowe kości stóp oraz zmiany naczyniowe. Często także towarzyszy innym wadom postawy takim jak: koślawość kolan czy skrzywienie kręgosłupa. Dlatego wczesna diagnoza i szybko rozpoczęte leczenie może zapobiec trwałym i nieodwracalnym już zmianom chorobowym.
Ostroga piętowa
Ostroga piętowa jest wynikiem przewlekłego stanu zapalnego w okolicy pięty. Często występuje u osób starszych, których stopy uległy zdeformowaniu. Ale również może być efektem noszenia niewygodnych butów lub przeciążenia spowodowanego nadwagą. Dlatego, w każdym wieku i przy każdej okazji należy zwracać szczególną uwagę na właściwie wyprofilowane obuwie – dotyczy to również obuwia sportowego.
Ostroga piętowa objawia się ogromnym bólem pięty. Z początku odczuwalnym tylko przy chodzeniu, a z czasem nawet przy siedzeniu czy leżeniu. Nie łudźmy się, że ból sam przejdzie – bo nie przejdzie. Należy natychmiast skonsultować się z ortopedą. Zapisze leki przeciwzapalne oraz skieruje na masaże, terapię laserową lub ultradźwiękową.
Bardzo pomocne i przynoszące dużą ulgę jest moczenie nóg w wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem oraz w roztworze ze zwykłej soli kuchennej. Zalecane jest również stosowanie miękkich podpiętek do butów.
Palec młotkowaty
Palec młotkowaty to deformacja palca, która polega na jego szponiastym zakrzywieniu. Najczęściej dotyczy 2 i 3 palca. Wyróżniamy deformację miękką, przy której można wyprostować palec, oraz sztywną – czyli utrwaloną bez możliwości ruchu.
Przyczyną jego powstawania są głównie schorzenia równowagi mięśniowej pomiędzy tzw. mięśniami krótkimi i długimi, zginaczami i prostownikami palca. Ale może być także wynikiem przebytych urazów, zaburzeń neurologicznych oraz noszenia zbyt wąskiego i za małego obuwia, które powinno być co najmniej 0,5 centymetra większe, żeby nie uciskało największego palca. Dodatkowo, bardzo ważne jest, żeby buty miały jak najszersze noski zapewniające swobodę ruchu stopy i właściwą cyrkulację powietrza.
Nadwaga i złe obuwie, w większości przypadków, są przyczyną chorób stóp i palców. Możemy im zapobiec prawidłowo i zdrowo się odżywiając oraz przykładając większą wagę do wyboru butów.